Ochrona środowiska

INNE

 
data publikacji:  09-12-2011 | 09:46
data ostatniej modyfikacji:  09-12-2011 | 09:46
D E C Y Z J A o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia

                Kamieniec Ząbkowicki 2011-12-05

 

BGP.6220.4.2011.ab

L.dz. 831/11

 

D E C Y Z J A 

o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia

 

Na podstawie art. 71 , art. 72 ust. 1 pkt 4, art. 75 ust. l pkt. 4, art. 79 ust. 1. oraz art. 82 i art. 85 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. z 2008 r. Nr 199, póz. 1227 ze zmianami), w związku z § 2 ust. ust. 1 pkt 51 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.09.2011 r. L.dz. 3952/11 (data wpływu 19.09.2011 zarejestrowano pod nr 3200/540) Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim Sp. z o.o. 57-230 Kamieniec Ząbkowicki; Pl. Kościelny 1, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia: „Budowa obory bezuwięziowej dla 350 szt. bydła mlecznego oraz jałownika dla 150 szt. jałówek. Gospodarstwo Starczów I; działka 926”

 

 

USTALAM

środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na

„Budowa obory bezuwięziowej dla 350 szt. bydła mlecznego oraz jałownika dla 150 szt. jałówek”. Gospodarstwo Starczów I; działka 926”

 i jednocześnie określam:

 

I.                   Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

„Budowa obory bezuwięziowej dla 350 szt. bydła mlecznego oraz jałownika dla 150 szt. jałówek”.

Gospodarstwo Starczów I; działka 926, obręb Starczów gmina Kamieniec Ząbkowicki

 

II.                Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

 

 

II-I. Na etapie realizacji  przedsięwzięcia:

 

1.        Pracami budowlanymi objąć możliwie jak najmniejszy obszar, a w trakcie prowadzonych robót ograniczać przekształcenie terenu (powierzchni ziemi).

 

2.      Zaplecze budowy powinno zostać zorganizowane na terenie utwardzonym i szczelnym, a w razie konieczności zajęcia terenu nieutwardzonego należy powierzchnię zabezpieczyć warstwą ograniczającą przedostawanie się do gruntów olejów, smarów i innych płynów eksploatacyjnych urządzeń i środków transportu.

 

3.      Materiały niezbędne do bieżącej eksploatacji i konserwacji sprzętu oraz pojazdów, zawierające substancje niebezpieczne (w tym: oleje, smary), należy przechowywać w szczelnych pojemnikach, w miejscu do tego celu wydzielonym.

 

4.      W przypadku awaryjnego wycieku substancji ropopochodnych lub innych materiałów eksploatacyjnych konieczne jest usunięcie zanieczyszczeń i przywrócenie terenu do stanu pierwotnego.

 

5.      Roboty ziemne poprzedzić zdjęciem i odłożeniem warstwy ziemi próchnicznej, składować ją selektywnie w sposób umożliwiający jej ponowne wykorzystanie.

 

6.      Stosować wyłącznie sprawne technicznie urządzenia budowlane i środki transportu, sprzęt wykorzystywany w trakcie robót budowlanych powinien być systematycznie konserwowany.

 

7.      Działania mogące powodować hałas zwłaszcza z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu budowlanego, prowadzić w porze dziennej przy wykorzystaniu sprawnych technicznie maszyn i urządzeń.

 

8.      Maszyny i pojazdy nie mogą być przeciążane oraz eksploatowane na najwyższych obrotach. W czasie przerw w pracy wyłączać silniki urządzeń budowlanych.

 

9.      Prowadzić działalność ograniczającą powstawanie odpadów.

 

10.  Powstające odpad}' w pierwszej kolejności poddawać odzyskowi lub unieszkodliwianiu w miejscu ich powstawania, a jeśli to będzie niewykonalne lub nieracjonalne segregować i składować w sposób uporządkowany (bezpieczny dla środowiska naturalnego) następnie systematycznie przekazywać uprawnionym podmiotom.

 

11.  Odpady niebezpieczne, jakie mogą powstawać w trakcie prac wykonawczych i konserwacji urządzeń segregować i oddzielać od odpadów komunalnych oraz odpadów innych niż niebezpieczne celem ich odbioru przez właściwe podmioty posiadające stosowne zezwolenia do prowadzenia działalności w tym zakresie.

 

12.  Pojemniki na wytwarzane odpady niebezpieczne muszą być szczelne, umieszczone w miejscach zapewniających bezpieczne dla środowiska przechowywanie.

 

13.  Po zakończeniu prac związanych z realizacją inwestycji na działce, na której realizowane będzie przedsięwzięcie wzdłuż drogi (działka nr 62, m. Starczów) dokonać nasadzeń szybko rosnących drzew i krzewów w formie pasów zieleni izolacyjnej. Do nasadzeń wykorzystywać nieinwazyjne gatunki drzew, krzewów, m.in. topolę białą Populus alba L., Lipę drobnolistną Tilia cordata Mili, dąb szypułkowy. Quecus robur L., grab pospolity Carpinus betulus L., głóg dwuszyjkowy Crategus laevigata, dziką różę, Rosa canina L.. Sadzonki drzew powinny mieć przynajmniej 4- 5 lat i mieć dobrze wykształconą bryłę korzeniową i koronę.

14.    Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia teren uporządkować i doprowadzić do stanu umożliwiającego jego ponowne zagospodarowanie i wykorzystywanie.

II-II Na etapie eksploatacji przedsięwzięcia:

1.      Działalność w zakresie hodowli zwierząt inwentarskich prowadzić w sposób bezpieczny dla środowiska, podejmując działania mające na celu zapobieganie i minimalizowanie emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do powietrza, emisji hałasu, zanieczyszczenia środowiska wodno-gruntowego oraz powstawanie odpadów.

 

2.      Hodowlę zwierząt inwentarskich prowadzić głównie w systemie płytkiej ściółki, natomiast obornik z obiektów hodowlanych - w miarę możliwości - usuwać każdego dnia.

 

3.      Powstające w planowanych obiektach odchody zwierzęce wykorzystywać jako nawóz naturalny zgodnie z zapisami ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawoożeniu (Dz.U. 2007 Nr 147, poz. 1033 z późn. zm).

 

4.      Uzyskany obornik przechowywać okresowo, wyłącznie na szczelnych płytach obornikowych o pojemności odpowiedniej do ilości hodowanych zwierząt.

 

5.      Gnojówkę gromadzić w zbiornikach szczelnych o pojemności odpowiedniej dla ilości hodowanych zwierząt.

 

6.      Nie dopuszczać do przeładowania roztrząsacza obornika i do przepełnienia beczkowozu, aby nie następowało zanieczyszczenie dróg w czasie transportu.

 

7.      Załadunek i rozładunek nawozów stałych i przetaczanie nawozów płynnych nie może odbywać się w sposób powodujący zanieczyszczenie gleby.

 

8.      Zanieczyszczone wody z mycia obiektów odprowadzać do zbiornika na płynne nawozy naturalne (zbiornik na gnojówkę).

 

9.      Materiały i środki do dezynfekcji i czyszczenia obiektów hodowlanych przechowywać w miejscach do tego celu wydzielonych.

 

10.  Ścieki bytowo-gospodarcze odprowadzać kanalizacją wewnętrzną do szczelnego, bezodpływowego zbiornika żelbetowego.

 

11. Zanieczyszczone ścieki wód deszczowych z terenów utwardzonych po oczyszczaniu w piaskowniku i separatorze substancji ropopochodnych odprowadzać do rowu melioracyjnego na podstawie pozwolenia wodno-prawnego.

12.  Utrzymywać pojazdy i maszyny rolnicze w dobrym stanie technicznym, przeprowadzać ichregularne przeglądy i konserwacje.

 

13.  Drogi i place znajdujące się na terenie inwestycji utrzymywać w czystości.

 

14.  Utrzymywać we właściwym stanie technicznym oraz prawidłowo eksploatować urządzenia służące do oczyszczania i odprowadzania wód deszczowych.

 

15.  Utrzymywać planowane obiekty hodowlane na wysokim poziomie higieny oraz zapewnić odpowiednią wentylację, temperaturę oraz wilgotność zapewniając jednocześnie dobre warunki bytowania zwierząt.

 

16.  Produkty, jak np.: pasze półpłynne wydzielające silny zapach przechowywać w szczelnych pojemnikach lub silosach.

17.  Z odpadami wytwarzanymi w związku z prowadzoną działalnością postępować w sposób zgodny z zasadami gospodarki odpadami, w tym minimalizować ich ilość oraz w miarę możliwości poddawać odzyskowi w miejscu ich powstawania.

 

18.  Wytwarzane w związku z prowadzeniem przedmiotowej działalności odpady, należy magazynować w sposób selektywny, w pomieszczeniach do tego celu wydzielonych, w odpowiednio opisanych pojemnikach, dostosowanych do właściwości magazynowanych odpadów, ustawionych na utwardzonych powierzchniach, w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska.

 

19.  Działalność w zakresie hodowli zwierząt inwentarskich nie może powodować przekroczenia standardów jakości środowiska poza terenem, do którego prowadzący instalację posiada tytuł prawny, a w przypadku emisji hałasu - na terenach chronionych przed hałasem.

II-III. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:

1.     Określić parametry i warunki techniczne planowanych do budowy obiektów (w tym: wymiary, pojemność dla płyty obornikowej i zbiornika na gnojówkę , wentylowanie obiektów itd.)

 

2.      Określić sposób zabezpieczenia środowiska wodno-gruntowego w związku z wytwarzaniem, transportowaniem i przechowywaniem obornika i gnojówki ze szczególnym uwzględnieniem danych dotyczących płyty obornikowej oraz zbiornika na gnojówkę i gnojowicę.

 

3.      Określić sposób zaopatrzenia planowanej inwestycji w wodę.

 

4.      Określić sposób odprowadzania ścieków socjalno-bytowych, oraz wód tzw. porządkowych.

 

5.    Określić sposób odprowadzania zanieczyszczonych wód opadowych i roztopowych wraz z określeniem rodzajów oraz parametrów urządzeń oczyszczających ścieki.

 

6.    Określić miejsca przeznaczone do przechowywania pasz, środków dezynfekujących itp. materiałów.

 

7.    <