Protokoły IV kadencji 2002-2006

Protokoły z obrad Sesji Rady Gminy

 
data publikacji:  12-11-2009 | 21:00
data ostatniej modyfikacji:  12-11-2009 | 21:00
P R O T O K Ó Ł NR XXI/05 Z SESJI RADY GMINY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM Odbytej w dniu 30 marca 2005 roku

 P R O T O K Ó Ł  NR XXI/05

 

Z SESJI RADY GMINY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM

Odbytej w dniu 30 marca  2005 roku

 

 

Godzina rozpoczęcia 10.00

Godzina zakończenia 16.0

Miejsce Sesji – sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury.

 

 

                W obradach Sesji udział wzięło 15 radnych oraz goście zaproszeni tj. Wójt Gminy i jego zastępca, radny powiatu Pan Marek Błażejewski, Wojewódzki Konserwator Zabytków Pan Andrzej Kubik, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Pan Marian Ziemczonek, Dyrektorzy szkół i Przedszkoli , sołtysi i przewodniczący Rad Sołeckich gminy Kamieniec Ząbkowicki, pracownicy Urzędu Gminy i jednostek podległych.

 

Obrady Sesji otworzył Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Gembara stwierdzając quorum, przy którym mogła obradować i podejmować uchwały Rada Gminy.

Następnie Przewodniczący zapoznał z proponowanym w zaproszeniach porządkiem obrad , który Rada Gminy przyjęła jednogłośnie .

 

A był on następujący:

1.        Otwarcie Sesji Rady Gminy.

2.        Zapoznanie z protokołem z poprzedniej Sesji Rady Gminy.

3.        Sprawozdanie Wójta z działalności między Sesjami.

4.        Zapytania i wolne wnioski oraz odpowiedzi na nie.

5.        Stan aktualny i perspektywy zagospodarowania zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim:

- wystąpienie Wójta Gminy

 

- dyskusja

- przyjęcie oświadczenia zawierającego stanowisko w sprawie zespołu pałacowo-parkowego

6.        Budżet Gminy na 2005r. w tym::

-          wystąpienie Wójta Gminy

-          wystąpienie Przewodniczącego Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego

-          dyskusja

7.        Podjęcie uchwał.

8.        Zakończenie obrad Sesji Rady Gminy.

 

Ad.2

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła treść protokołu XX Sesji odbytej w dniu 28 stycznia 2005r.

 

Ad.3

Sprawozdanie Wójta z działalności Wójta w okresie między Sesjami stanowi Zał.nr 1 do protokołu.

 

 

 

 

 

-   2   -

Ad.4

W punkcie zapytania i wolne wnioski oraz odpowiedzi  na nie kolejno głos zabierali:

Radny Janusz Kaszuwara – treść wystąpienia radnego stanowi zał.nr 2 do protokołu

Po wystąpieniu Radnego Kaszuwara Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że w naszej Radzie należałoby powołać Komisję śledczą i poprosił o zabranie głosu radnego Stanisława Wichrowicza, który jest równocześnie przewodniczącym Klubu Samorządni czemu sprzeciwił się radny Kaszuwara uważając, że  Pan Wichrowicz prosił o głos nie jako przewodniczący Klubu Samorządni ale tylko jako radny. Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że spełnia prośbę  jednej z osób będącej na sali, która prosiła aby na Sesji przedstawić którzy z radnych należą do Klubu Samorządnych.

Radny Stanisław Wichrowicz poinformował, że ma przed sobą artykuły Wiadomości Powiatowych Pt. Komputer zawinił a wójta chcieli powiesić. Artykuł był nie podpisany okazało się później, że jest to wypowiedź Wójta. Intencja Klubu Samorządnych

było zwrócić uwagę o błędzie ponieważ w myśl art.217 kpa wadliwy nakaz nie może spełnić roli zaświadczenia. Kłamstwem jest, że w całej gminie Klub rozwiesił plakaty i nawoływał mieszkańców aby nie płacili podatku. Te plakaty były tylko w 4 miejscowościach i nie na żadnych słupach. Nie donieśli o tym fakcie również do RIO.

Ludzką rzeczą jest pomylić się, ale należało się przyznać do błędu.

Pan Wójt sam się ukarał,  bo czy zwykły obywatel chciałby mieć Wójta kłamcę.

Szkalując Klub Samorządnych w gazecie Wójt szkaluje również wyborców radnych z Klubu Samorządnych. Co winni są mieszkańcy Gminy, z których żyje Wójt.

Swoją wypowiedź radny zakończył pytaniem do Wójta czy stać go będzie na słowa przepraszam,  ponieważ nie sztuką jest obrazić, ale sztuką jest przeprosić.

     Następnie głos zabrał Komendant Policji Stanisław Chałupa dziękując za zaufanie wydając pozytywną opinię o jego kandydaturze na stanowisko Komendanta. Przedstawił swój życiorys oraz krótką informację na temat stanu bezpieczeństwa na terenie Gminy w I kwartale

Komendant zapewnił, że obecnie organy ścigania prowadzą postępowanie wyjaśniające w sprawie nieprawidłowości występujących na terenie Gminy Kamieniec nie mniej jednak nie jest to postępowanie prowadzone przeciwko komukolwiek i na razie żadna z osób nie ma przedstawionych zarzutów. Nie można też twierdzić, że ktoś wpływał lub wpływa na przebieg postępowania przygotowawczego.

     Radny Janusz Kaszuwara sprostował, że nikogo w swojej wypowiedzi nie posądzał i żadnych nazwisk nie używał. Poinformował tylko, w jakich sprawach jest prowadzone postępowanie. Nie powiedział, że postępowanie prowadzone jest przeciw tylko w sprawie.

Nie mówił, że obecnie policja nie wszczęła postępowania na podstawie informacji prasowej, ale zaraz po zdarzeniu, jakie miało miejsce a to było jej obowiązkiem.

     Sołtys wsi Sosnowa Jan Galik powiedział, że od 6 lat uczestniczy obradach Sesji i ciągle coś poza plecami się dzieje intrygi, kłamstwa, posądzenia. Pseudo opozycja działa destrukcyjnie. Ma poglądy lewicowe i chciałby, aby działała opozycja, ale zdrowa opozycja, która nie tylko podsłuchuje i rozgłasza plotki na temat Wójta. Niech ta opozycja będzie i niech coś w zamian da, niech powie jak robić, aby było dobrze a nie patrzeć tylko na potknięcia. Wójt przynajmniej coś zrobił w gminie a co zrobiła pseudoopozycja dla mieszkańców Gminy aby było lepiej dała  1 talerz zupy na 1 Maja a przeciętny obywatel tej Gminy potrzebuje 366 talerzy zup.

 

 

-   3   -

 

 Pan Kaszuwara swoim wystąpieniem przerósł wielu naszych polityków jak Macierewicz czy Giertych, ale co ze swoją grupą kapturową, z którą się spotyka i ustala plotki zrobił w jego odczuciu nic.

To bulwersuje większość ludzi również obecnych na tej Sali. Powiedział, że jeżeli radni milczą to znaczy, że akceptują te oszczerstwa.

Po Kamieńcu chodzą plotki, że w przyszłości Bierut będzie Wójtem, Kaszuwara Zastępcą lub Sekretarzem a inspektorem ds. oświaty Wichrowicz.

W prasie najbardziej oczerniani byli ludzie, którzy coś zrobili dla tej Gminy czyli Wójt, Zastępca, Pan Kitliński, Pani Wróbel. Ma uznanie dla prasy, która spełnia również rolę wychowawczą a jak Pani Wróbel czuła się na następny dzień idąc na lekcje do dzieci. Prasa nie ma prawa podrywać autorytetu nauczycielce.

Sołtys poinformował, że jego spotkało podobne zdarzenie, kiedy na jego temat ukazał się nieprawdziwy artykuł z jego zdjęciem bez jego zgody. Po rozmowie z Panem redaktorem ukazało się sprostowanie w prasie, ale takim maczkiem,że nie mógł go znaleźć.

Słowa, które powiedział Pan Kaszuwara, czy te, które sam teraz mówi to ludzie zapomną, ale pomniki po Wójcie Fleszarze zostaną. Zostaną szkoły, sale gimnastyczne, budynek policji, Osiedle B.Chrobrego a również reforma szkolnictwa, której się sprzeciwiała ta sama grupa ludzi namawiając ludzi, aby nie oddawali swoich dzieci do szkoły do Kamieńca.

Sołtys wrócił do sytuacji, kiedy rada ustalała pobory dla Wójta w wysokości ok. 7 tys. Zł a Pan Kaszuwara zaproponował 50% tej kwoty, czyli tyle ile zarabia sprzątaczka w porządnym zakładzie pracy.

Poinformował, że w gminie miała powstać grupa sołtysów organizowana przez opozycję a tą grupę organizowała kol. Fedan, która jest sekretarzem SLD. Sołtysi jednak do tej grupy nie przystąpili.

Dzisiaj Pan Wichrowicz poinformował, że w gminie istnieje grupa opozycyjna, której dotychczas nie było. Wg sołtysa była ona reprezentowana przez ośmiornicę a ośmiornicy nie należy ucinać macek tylko łeb.

Opozycja powinna być konstruktywna a nie szukająca dziury w całym. Niech działa i niech robi wszystko aby było lepiej.

Jeżeli Wójt jest taki zły to dlaczego opozycja nie zrobi referendum w gminie.

Przewodniczący Rady Gminy podziękował Panu Galikowi za pouczające słowa.

I udzielił głosu Pani Wandzie Fedan , która poinformowała, że w zebraniu które zorganizowali uczestniczyli również sołtysi radni, którzy mogą potwierdzić, że na tym spotkaniu nie padło żadne słowo przeciw Wójtowi. Mówili tylko o sprawach ich dotyczących.

Pani Fedain stwierdziła, że Pan Galik jest chory i biedny i szczerze mu współczuje i wybacza w imieniu sołtysów.

Potwierdziła to sołtys wsi Doboszowice Pani Danuta Ceglarz mówiąc, że nie poczuwa się do tego, że przystąpiła do nieformalnego stowarzyszenia uważając, że mają prawo się spotkać bez tzw. osób trzecich.

Aby nie doprowadzić do polemiki Przewodniczący Rady Gminy nie udzielił głosu radnemu Wichrowiczowi i poprosił Wójta Gminy o odpowiedź na zapytania.

Wójt Gminy poprosił przewodniczącego Rady Gminy i radnych o możliwość odpowiedzi na pytania Pana Kaszuwary na następnej Sesji ponieważ temat dzisiejszej Sesji jest inny i wymaga spokoju. Wójt poprosił, aby jeszcze raz sprawy tej Gminy załatwiać na spotkaniach, komisjach czy Sesji tej rady.

 

 

 

-   4   -

 

Poinformował, że dopóki będzie Wójtem tej Gminy to będzie bronił każdego z pracowników Urzędu Gminy przed pomówieniami . Pracują oni pod presją mocnego stresu, nie można ich zaszczuć oni sobie na to nie zasłużyli.

Prawdą jest, że udzielił wywiadu Wiadomościom Powiatowym i niefortunnie użył terminu, który może sugerować, że radni Klubu Samorządni a są to Ryszard Bierut, Janusz Kaszuwara i Stanisław Wichrowicz poprzez swoją działalność namawiali ludzi do niepłacenia podatków i przeprosił:

- czcigodnego radnego Janusza Kaszuwara

- czcigodnego Ryszarda Biureta

- i czcigodnego Stanisława Wichrowicz ponieważ jako radni opozycyjni są godni czci.

Przeprosił również obecnego na Sali redaktora naczelnego Tygodnika Powiatu Zabkowickiego Edmunda Makułę i wyraził skruchę, że będzie on musiał jeszcze przez okres 79 tygodni / bo tyle zostało do następnych wyborów/ w swojej gazecie wydrukować informację o Zdzisławie Fleszarze Wójcie Kamieńca Zabkowickiego od zbulwersowanego mieszkańca Kamieńca czy od zbulwersowanych mieszkańców Kamieńca. A przecież w tej gazecie jest tyle do napisania a nędzna postać Wójta zabiera możliwość napisania o wielu istotnych problemach powiatu ząbkowickiego czy Gminy.

Z racji uprzedniej znajomości zna praktyki Redaktora Makuły i wie jak wygląda warsztat jego pracy. Wójt uprzedził swoją rodzinę, że jeszcze niemal przez dwa lata w każdej gazecie, co tydzień będzie w tej gazecie, i za to przeprosił.

 

Ad.5

W pkt 5 głos zabrał Wójt Gminy Zdzisław Fleszar. Wystąpienie na temat stanu aktualnego i perspektyw zagospodarowania zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim stanowi zał nr 3 do protokołu.

Nastepnie Wójt Gminy zapoznał z ofertami jakie dotychczas wpłynęły na zakup pałacu    /zał.nr 4 do protokołu/

Informacja Wójta Gminy na temat stanu prawnego pałacu kamienieckiego stanowi zał.nr 5 do protokołu.

Następnie głos zabrał Radny Stanisław Wichrowicz i powiedział, że Przew. Rady Gminy złamał statut ponieważ w poprzednim punkcie nie udzielił  jemu głosu kiedy chciał odpowiedzieć sołtysowi Galikowi.

Również Radny Janusz Kaszuwara  poprosił o wskazanie paragrafu w statucie który upoważnia Przewodniczącego Rady Gminy do nie udzielenia głosu radnemu.

Na wniosek Radnego Bogdana Kitlińskiego Przewodniczący Rady Gminy ogłosił 10 min przerwy.

Po przerwie jako pierwszy głos zabrał Radny Bogdan Kitliński – był zdania, że Gminy nie stać na to aby wchodzić w proponowaną spółkę z Panem Sobiechem, należy skorzystać z ofert, i wreszcie ten węzeł przeciąć.

Radny Ryszard Padoł –Przewodniczący Klubu Radnych Przymierze Przedsiębiorczych poinformował, że Klub w temacie zamku spotkali się trzykrotnie i uważa, że z zamkiem trzeba coś zrobić. Przez dwadzieścia lat na zamku prawie nic nie zostało zrobione, jeżeli gmina go nie sprzeda to ten stan będzie trwał nadal. Jeżeli będzie właściwy inwestor to skorzystają na tym  również mieszkańcy naszej Gminy.

 

 

 

 

-   5   -

Radny Marcin Czerniec – wyraził się, że sprawa pałacu kamienieckiego jest istotna dla wszystkich. Od wielu lat borykamy się z problemem niegospodarności i niewłaściwego postępowania na obiekcie. Przez okres ponad 20 lat gmina liczyła na konkretne zyski czy profity z obiektu zamkowego. Jednak działania na tym obiekcie nie spełniły naszych oczekiwań.

 Sprawa roszczeń odszkodowawczych z obecnym dzierżawcą będzie problematyczna. Nie jesteśmy do końca przekonani o wysokości nakładów poniesionych przez dzierżawcę, dlatego Pan Wójt ma pełne prawo i obowiązek dokonać wizji na obiekcie i przedstawić Radzie wstępne szacunki a Rada powinna się zapoznać z tym operatem szacunkowym i mieć możliwość ustosunkowania się, co do dalszych działań.

Należy dobrze zastanowić się nad ofertami, które wpłynęły do Gminy. Najbardziej korzystne z punktu interesu dla Gminy są 2 oferty. Jedna, która mówi o chęci przejęcia roszczeń odszkodowawczych Pana Sobiecha jednakże kupno obiektu wraz z całym parkiem za kwotę ułamkową poniżej rzeczywistej wartości nie będzie spełniała oczekiwań.

Radny przypomniał, że na Komisji budżetu określił wartość obiektu na kwotę ok. 20 mln zł.

Sam budynek zamkowy jest trudny do oszacowania, ale musimy mieć wpływ na ocenę wartości gruntowej i starodrzewia.

Rada Gminy musi mieć pieczę nad sprzedażą zamku. Problem pałacu kamienieckiego musi być zakończony. Radnemu wydaje się, że intencje obu stron były dobre i wzniosłe. Radny 2 dni temu był na zamku z grupą wycieczkową i w jego ocenie pół mln zł to będą roszczenia Pana Sobiecha.

Radny zaproponował ponowną dyskusję na temat zamku na posiedzeniach komisji rady Gminy.

 Dla społeczeństwa naszej Gminy będzie korzystne, aby ten obiekt wyglądał tak jak powinien wyglądać, szkoda tylko,że Pan Sobiech nie chce współpracować z gminą i przedstawić swoją wizję. Należy zastanowić się nad każdą sytuacją. Pan Wójt powinien dokonać kontroli obiektu. Sprawa zamku jest otwarta, może Pan Sobiech uzna, że wyasygnuje środki i dokona zakupu obiektu.

Radny Stanisław Wichrowicz – nie zgodził się z głosem radnego Padoła,  ponieważ Sobiech przez 20 lat był dozorcą i zabezpieczył obiekt. Nie ma niemożliwości dogadania się z Sobiechem. Umowy muszą być wiążące. Przyszły nabywca musi przedłożyć plan zagospodarowania obiektu. Jeżeli zamek i park będzie prywatny to będzie ogrodzony.

 Gmina jest właścicielem i gmina zawarła umowę i dobrze, bo zamek został zabezpieczony.

Należy iść do przodu, trzeba z zamkiem coś zrobić, aby służył społeczeństwu.

Należy dojść do porozumienia z Panem Sobiechem i przyszłym właścicielem, czyli zamek trzeba sprzedać. Niech Urząd Gminy przygotuje, na jakich zasadach, należy spełnić prawne warunki i dogadać się z obecnym dzierżawcą.

Radny Ryszard Padoł – powiedział, że nikt Sobiechowi nie zamyka drogi. Zamek będzie sprzedany w przetargu, do którego może przystąpić. W ofertach, które wpłynęły do Gminy są propozycje kupna zamku razem z Sobiechem. Nikt nie chce skrzywdzić Sobiecha.

Radny Leszek Szczucki – uważał, że Wójtowi należy wydać carte blanche  do podejmowania decyzji czasem też niepopularnych. Uważa, że zamek należy sprzedać.

Radny Stanisław Wichrowicz – był zdania, że oferenci powinni przedłożyć propozycje zagospodarowania zamku. Należy opracować warunki sprzedaży lub dalszej dzierżawy i powinno być kilka propozycji, aby można było coś wybrać.

Radny Bogdan Kitliński -  zauważył ,że głos zabrało 2-3 radnych i Wójt nadal nie wie co ma dalej w tej sprawie robić. Sobiech wyraził się, że chce wejść z gminą w spółkę, ale czy gminę na to stać. Dzisiaj nie należy rozmawiać o warunkach sprzedaży. Dzisiaj należy podjąć

 

-   6   -

 

 decyzję czy sprzedajemy czy nie. A wiadomo, że jak będzie sprzedaż to jak na najlepszych warunkach.    

Przewodniczący Rady Gminy – zaproponował, aby na trwającej Sesji nie podejmować konkretnej decyzji a Sesję zorganizować w zamku.

Następnie głos zabrała Pani Wanda Fedan przypominając, że na ostatniej Sesji Przewodniczący Rady poinformował, że tematem następnej Sesji będzie również sprawa zamku a radni do tego tematu nie przygotowali się. Sesja jest zdominowana przez sprawę zamku a główny temat Sesji jest bardzo ważny, bo to przecież Budżet Gminy na 2005r.

 Wójt Gminy –