Protokoły IV kadencji 2002-2006

Protokoły z obrad Sesji Rady Gminy

 
data publikacji:  12-11-2009 | 21:00
data ostatniej modyfikacji:  12-11-2009 | 21:00
P R O T O K Ó Ł NR XXIII/05 z sesji Rady Gminy w Kamieńcu Zabkowickim odbytej w dniu 14 maja 2005 roku

P R O T O K Ó Ł  NR XXIII/05

 

Z SESJI RADY GMINY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM

Odbytej w dniu  14 maja   2005 roku

 

 

Godzina rozpoczęcia 10.00

Godzina zakończenia 13.00

Miejsce Sesji – sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury.

 

 

                W obradach Sesji udział wzięło 14 radnych oraz goście zaproszeni tj. Wójt Gminy i jego zastępca, Poseł na Sejm RP Mieczysław Jedoń, Radny Rady Powiatu Marek Błażejewski, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSPRP Ryszard Nowak, Z-ca Komendanta Powiatowego PSP Wiesław Kapiesz, Komendant Oddziału Gminnego ZOSP RP Stanisław Sopuch, Prezesi, Naczelnicy i Druhowie OSP,  sołtysi i przewodniczący Rad Sołeckich gminy Kamieniec Ząbkowicki, pracownicy Urzędu Gminy i jednostek podległych, mieszkańcy Gminy.

 Radny nieobecny Leszek Szczucki

Obrady Sesji otworzył Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Gembara stwierdzając quorum, przy którym mogła obradować i podejmować uchwały Rada Gminy.

Następnie Przewodniczący zapoznał z proponowanym w zaproszeniach porządkiem obrad, który Rada Gminy przyjęła jednogłośnie.

 

A był on następujący:

1.        Otwarcie Sesji Rady Gminy.

2.        Zapoznanie z protokołem z poprzedniej Sesji Rady Gminy.

3.        Sprawozdanie Wójta z działalności między Sesjami.

4.        Zapytania i wolne wnioski oraz odpowiedzi na nie.

5.        Działalność Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Gminy w tym:

- Wystąpienie Prezesa Zarządu Gminnego Związku OSP

- dyskusja  

6.        Zakończenie obrad Sesji Rady Gminy.  

 

Ad.2

Rada Gminy większością głosów tj. 12 za i 2 wstrzymujących się od głosu przyjęła treść protokołu XXII Sesji  odbytej w dniu 27 kwietnia 2005r.

Radny Stanisław Wichrowicz – zauważył, że w protokole brak jest w całości odpowiedzi Wójta na pytanie radnego odnośnie zakupu komputera dla Diecezji Świdnickiej a ukazała się ona w prasie. W rzeczywistości była ona dużo dłuższa jak jest zapisana w protokole.

Ad.3

Sprawozdanie Wójta z działalności Wójta w okresie między Sesjami stanowi Zał.nr 1 do protokołu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-   2   -

Ad.4

W punkcie zapytania i wolne wnioski oraz odpowiedzi  na nie kolejno głos zabierali:

Radny Stanisław Wichrowicz –cytuję- to było w gazecie taka notatka, że Urząd Gminy przyjął Pana Rybkę w sprawie oczyszczalni ścieków, czy to przyjęcie jest na etat, czy to z gminnych pieniędzy będzie płacone, czy z pieniędzy inwestycji,  przyjęty do budownictwa.

Na ubiegłej Sesji zadałem pytanie, do Rady Gminy nie do Pana Wójta w sprawie opinii Pana Komendanta liczyłem na głos Pani Moskal lub Pana Gembary, chodziło mi o to czy jakieś pismo wpłynęło do Rady Gminy w sprawie opinii wyrażenia przez radnych w sprawie Pana Komendanta.

Chodziło mi też jeszcze czy są jakieś pisma do rady Gminy a nie przedstawione Radzie Gminy, poszczególnym członkom.

Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Gembara – wyjaśnił, że Rada Gminy nie jest kompetentna do wydawania opinii na temat Komendanta Policji, natomiast pisma kierowane do rady Gminy przedstawiane są na posiedzeniach Komisji.

 Radny Janusz Kaszuwara – cytuję- na poprzednich Sesjach padły pytania pod adresem Rady , na które nie otrzymano odpowiedzi. Ja zadałem takie pytanie, kto stoi na straży statutu i dlaczego jest on łamany. Następne pytanie, które chciałem zadać, to było pytanie, które też zadałem do Rady kto wystąpił o podwyżkę diet dla radnych, otrzymałem odpowiedź od Pana Wójta i po jej wysłuchaniu przez szacunek dla byłego Przewodniczącego Rady Gminy, żałuję, że takie pytanie zadałem. Aby potwierdzić fakt, że nie otrzymałem  żadnej odpowiedzi na zadane pytania odnośnie łamania statutu chcę Państwu kolejny raz powiedzieć, że statut nadal jest łamany, kolejnym  przykładem łamania statutu była poprzednia Sesja, gdzie pomimo informacji prasowej, że Przewodniczący dwa razy dziennie czyta statut, złamał go ponieważ zgodnie z paragrafem 43 ust.2 Przewodniczący miał obowiązek poddać pod głosowanie wniosek formalny jaki złożyłem a dotyczył on zapisywania, kto z radnych jak głosuje nad poszczególnymi uchwałami. Odpowiedź Pani Sekretarz, że to radni przedyskutują na Komisjach, oczywiście mnie satysfakcjonowała, ale wniosek taki powinien zostać przegłosowany, aby w ogóle mógł być później omawiany. Wynika z tego, że nie wystarczy 2 razy dziennie czytać statut, może trzeba więcej a może trzeba rozumieć, co się czyta. No bo proszę Państwa jeżeli czyta się statut tyle razy i nie potrafi wyłapać się w nim błędów a dowodem jest paragraf , na który się powołałem 43 ust.2, który sobie pozwolę przeczytać „ wnioski formalne Przewodniczący poddaje nad dyskusję, czytam dosłownie nad dyskusję po dopuszczeniu jednego głosu za i jednego głosu przeciwko wnioskowi, po czym poddaje sprawę pod głosowanie.” Wyraźnie widać, że na dwóch ostatnich Sesjach Przewodniczący złamał statut i na dodatek w głosowaniu nad jego odwołaniem, pomimo, że zgodnie z  wypowiedziami, niektórych radnych nie ubiegał się o tą funkcję a jedynie zgodził się na jej pełnienie, Przewodniczący głosował nad pozostaniem na tej funkcji. Na poprzedniej Sesji było to w protokole Pan Ryszard Padoł uświadamiał mnie, że mamy najwyższe podatki, ale świeci się światło, w innych gminach podawał Złoty Stok po godzinie 20 którejś jest wygaszane światło. Cieszę się, że radni zaczynają interesować się sprawami Gminy, porównują ją z innymi gminami tylko nie wiem, dlaczego Pan radny nie powiedział o pozostałych porównaniach. Nie powiedział Pan, że mamy najwyższe podatki i najwyższe płace w stosunku do dochodów. Ja proszę Państwa mam dokumenty, którymi się posłużyłem, nie sam, ale byłem w poszczególnych gminach i tak: w gminie Kamieniec Ząbkowicki w porównaniu do dochodu realnego, który oczywiście pomniejszyłem o 5 mln 300 o czym mówiłem, że jest to fikcyjna sprzedaż zamku, to na pobory w całej gminie idzie 50,8 %.

 

-   3   -

 

 Natomiast jest taka mała gmina mniejsza gmina, w której na pobory idzie 40, 3 % to jest gmina Borów pow. Strzelin.

Gmina Bardo 40,1% , Gmina Złoty Stok 37, 3%. Nie powiedział Pan Panie radny też, że w gminie Złoty Stok mają mniejsze podatki i w gminie tej Pan Burmistrz i Wice Burmistrz razem we dwóch biorą tylko 10 zł więcej jak u nas sam Wójt.

Na poprzedniej Sesji padły też odpowiedzi na zadane  mi pytania . Od razu do tych pytań nie mogłem się ustosunkować bo zgodnie ze statutem powinienem je otrzymać wcześniej, pytałem między innymi o kartę drogową samochodu Urzędu Gminy, miedzy innymi o Poloneza, na które otrzymałem odpowiedz, że nie jest prowadzona. Z tego, co pamiętam jest zawarta umowa o użyczenie samochodu, z której wynika, że jest limit miesięczny 300 km. W związku z tym mam takie pytanie jeżeli nie jest prowadzona karta to kiedy wiadomo, że ten limit został już przekroczony. Zapytałem o liczbę pracowników w Urzędzie Gminy, otrzymałem odpowiedź 28,pomijam obsługę, chciałem zapytać czy w tej liczbie są pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pytałem też dlaczego Bardo chce wystąpić ze Spółki Nowa Ruda.  Otrzymałem odpowiedz, że Pan Wójt nie wie, ja dodam, że Rada Gminy w Nowej Rudzie podjęła uchwalę w sprawie wystąpienia z tej spółki. Sprawa uchwały w sprawie przydziału mieszkań, też takie pytanie zadałem, dlaczego nie została wywieszona lista osób oczekujących Pan Wójt odpowiedział, że taka lista jest, że ma wisieć tylko przez miesiąc. Ja przed zadaniem tego pytania rozmawiałem z Panią zajmującą się w Urzędzie sprawami mieszkań i otrzymałem informację od Pani Grot, że jest taka lista z 1994 roku. Lista taka powinna zostać zweryfikowana, ponieważ została zmieniona ustawa i uchwała Rady Gminy i poprzednia lista jest nie ważna. Proszę mi powiedzieć, dlaczego rzekoma lista miałaby wisieć, czy być podana do publicznej wiadomości przez miesiąc skoro nic takiego nie ma ani w ustawie ani w uchwale. Mam uchwałę Rady Gminy z XIV Sesji Nr 91 z 30 czerwca 2004r., w której paragraf 11 ust. 6 mówi – zatwierdzoną listę podaje się do wiadomości publicznej - nie jest nigdzie określone, że ma ona wisieć tylko przez miesiąc na tablicy ogłoszeń i zdjęta.

Na jednej z poprzedniej Sesji w swoim wystąpieniu zasugerowałem podjęcie przez Pana Wójta czynności w sprawie nieprawidłowości i uchybień w postępowaniu Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Nic na ten temat nie usłyszałem, żadnej odpowiedzi. Nie wiem czy mam rozumieć, że podjęto jakieś czynności i one trwają czy nie.

 W swoim wystąpieniu na poprzedniej Sesji Wójt powiedział, że był oburzony moim twierdzeniem, że budżet jest fikcją, bo to jest dokument tutaj miejscowy nie można tego tak nazywać. No przepraszam, jak mam powiedzieć o dokumencie, który zawiera fikcyjną sprzedaż zamku. Jeżeli tak to rozumiem to mówię, że jest cały dokument fikcyjny.

Korzystając, że jestem przy głosie chciałem zadać kilka pytań w celu uzyskania odpowiedzi jak by się to dało to jeszcze na tej Sesji.

- czy zaszły jakieś zmiany w transporcie uczniów do naszych szkół, pytam o to, ponieważ w dniu 12 maja 2005r. około godzin południowych widziałem, że autobusem stanowiącym własność Gminy jechał jakiś inny kierowca, nie nasz, dlatego pytam czy zatrudniono kogoś czy zmieniono zasady transportu.

- chcę zapytać, wielokrotnie było mówione, że otrzymaliśmy dofinansowanie do budowy oczyszczalni i bardzo dobrze, że otrzymaliśmy takie dofinansowanie, tylko chcę zapytać, kto posiada taki dokument, ponieważ chciałbym się z nim zapoznać, chyba, że nie mam do tego prawa.

- i ostatnie pytanie czy prawdą jest, że przywrócony zostanie stan pierwotny działki dzierżawionej uprzednio Panu Duchiewiczowi. Jeżeli tak to, kto za to zapłaci, czy wyżej

 

-   4   -

 wymieniony zostanie obciążony za wszystkie lata używania tej działki, i czy prawdą jest, że działka ta będzie porządkowana, ponieważ jest kupiec.

Radny Bogusław Kitliński – skorzystał z obecności Pana Posła Mieczysława Jedonia na Sesji radny życzył mu ponownego wyboru do parlamentu w przyszłych wyborach a jednocześnie po ponownym wyborze rozważenie trzech postulatów:

- podniesienie progu wyborczego dla partii politycznych,

- zmniejszenie liczby posłów o połowę,

- likwidacja senatu.

Widocznym jest, że mnogość partii politycznych w Sejmie to przede wszystkim warcholstwo, niemożność porozumienia się, a tworzenie koalicji w rządzie o różnych programach gospodarczych i politycznych to pogrążenie kraju w chaosie, bo tych programów się nie realizuje. Natomiast zmniejszenie liczby posłów i likwidacja Senatu to dodatkowe pieniądze dla budżetu.

Radny Henryk Orzechowski – zwrócił się do radnego Janusza Kaszuwara w sprawie porównań między gminami odnośnie budżetów. Zapytał czy radny porównywał te budżety, jeżeli chodzi o stosunek płac do ogólnego budżetu i czy zauważył, czy w tamtych gminach też jest prowadzona sprzedaż mienia komunalnego i czy jest pewność, że doprowadzą ją do skutku. Nie można porównywać płace do  budżetu ujmując sprzedaż mienia.

Radny Marcin Czerniec – zapytał , czy w naszej gminie zostanie w tym roku wprowadzony  program selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, bo istnieje taka potrzeba. A wprowadzenie takiego programu mogłoby zapewnić w przyszłych latach nowe miejsca pracy na terenie naszej Gminy.

Radny Janusz Kaszuwara – odpowiadając radnemu Orzechowskiemu stwierdził, że na to wszystko, co mówił posiada dokumenty dodając, że niektóre Gminy nie prowadzą już sprzedaży mienia, ponieważ wszystko już sprzedały, niektóre posiadają 4 mieszkania komunalne do sprzedaży i cała ich działalność była na tym, aby ich gospodarkę mieszkaniową zlikwidować a koszty przenieść na kogoś innego. U nas tego nie ma, mamy problem ze sprzedażą, ale takie dokumenty radny posiada i może pokazać, ma szczegółowo spisane z każdej Gminy i jeżeli radny będzie chciał to naprawdę na spotkaniu na Komisji Rewizyjnej wszystko pokaże.

Zaapelował  i poprosił o szczegółowe zapisywanie pytań i wystąpień wszystkich mówców. Ma pamięć dobrą, może krótką, bo tak na miesiąc do tyłu pamięta dokładnie bo Pan Wichrowicz zapytał twierdząco, że zakupiono komputer dla Diecezji i stwierdził, że bardzo dobrze, że go kupiono tylko chciał wiedzieć z jakiego konta go zakupiono, skąd to idzie i z jakiego konta można taki zakup zrealizować. Na co Pan Wójt udzielił odpowiedzi, z której by wynikało, że Pan Wichrowicz neguje ten zakup,  dzisiaj Państwo radni tego nie pamiętają bo przecież Pan Wójt powiedział, że odda te pieniądze jeżeli radni tak uznają i tego w protokole nie ma a inne wypowiedzi są bardzo szczegółowo zaprotokołowane. Postawił wniosek i prośbę, aby wszystkie wypowiedzi były zapisywane szczegółowo a nie wybiórczo te, które miałyby w kogoś godzić są zapisywane, co do słowa a niektóre są zapisywane tak, aby było.

Przewodniczący Rady Gminy – wyjaśnił, że wniosek skierowany przez Pana Kaszuwarę na poprzedniej Sesji poddał pod głosowanie i ten wniosek został odrzucony więc na nie  musiał odpowiadać ponieważ radny zadał pytanie, na które odpowiedziała Rada Gminy, i to chyba wystarczyło. Na co Radny Kaszuwara wyjaśnił, że nie stawiał wniosku o odwołanie Przewodniczącego.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że radny wniósł zarzuty w stosunku do Przewodniczącego Rady Gminy, na które poprzez głosowanie Rada Gminy odpowiedziała i uważa, że to wystarczy.

 

-   5   -

Radny Janusz Kaszuwara – powiedział, że Przewodniczący powinien odpowiedzieć, dlaczego złamał statut.

 Na co Przewodniczący Rady Gminy, stwierdził, że statutu nie złamał ponieważ chodziło o to, że Pan Wichrowicz chciał zabrać głos w sprawie pałacu kamienieckiego. Po udzieleniu głosu powiedział, że będzie się wypowiadał na temat spraw różnych. Ponieważ sprawy różne zostały wcześniej zamknięte Przewodniczący nie udzielił głosu radnemu Wichrowiczowi. Na co radny Janusz Kaszuwara powiedział, że w sprawach różnych Przewodniczący też nie udzielił głosu. Ponadto radny posiada porządek obrad poprzedniej Sesji, w którym w pkt 5 jest przyjęcie oświadczenia zawierającego stanowisko w sprawie zespołu pałacowo-parkowego. Zapytał czy Przewodniczący nie przeczytał, że w statucie pisze, że to ma być odrębny dokument.

Przewodniczący Rady Gminy- wyjaśnił, że Rada Gminy posiada taką uchwałę, chciał aby obecna Rada Gminy wyraziła swoja opinie co robimy z pałacem kamienieckim, to było wyrażenie opinii przez Radę.

Radny Janusz Kaszuwara – był jednak zdania, że Przewodniczący złamał statut, ponieważ w porządku obrad był zapis przyjęcia oświadczenia, co zobowiązywało do przedstawienia odrębnego dokumentu.

Radny Krzysztof Cieliński – zapytał radnego Janusza Kaszuwara czemu maja służyć jego wystąpienia, nie widzi konkretnego działania. Radny zarzuca radnym i Wójtowi, że źle robią, ale jak na razie nic konkretnego nie powiedział tylko jakieś zarzuty. Czemu to ma służyć. Takie dyskusje powinny odbyć się na Komisjach.

Radny Janusz Kaszuwara – wyjaśnił, że to on wcześniej wnioskował, aby zapisywać jak radni głosują nad poszczególnymi uchwałami i Rada ten wniosek odrzuciła a teraz chce przyjąć program Przejrzysta Polska i będzie zapisywane imienne głosowanie. Powiedział, że jeżeli radny Cieliński ma zarzuty w stosunku do niego to należy to potwierdzić. Radny stara się w 50% w dyskusji nad uchwałami zabierać głos i zawsze wyraża swoje stanowisko, więc nie wie, dlaczego radny Cieliński ma do niego pretensje. Uważa, że ma prawo mieć odmienne zdanie i go wyrazić.

Radny Krzysztof Cieliński – powiedział, że w dalszym ciągu nie wie, czemu maja służyć stawiane przez radnego Kaszuwara zarzuty. Zapytał czy radny Kaszuwara zna tak dokładnie statut.

Radny Janusz Kaszuwara – powiedział, że po to jest statut, aby go przestrzegać i poprosił o wskazanie, kiedy go nie przestrzegał.

Radny Stanisław Wichrowicz – stwierdził, że Przewodniczący Rady Gminy nie dopuścił go do głosu w punkcie zapytania i wolne wnioski, kiedy radny chciał odpowiedzieć na zarzuty Panu Galikowi. Pan Przewodniczący wyraził się w gazecie, że zamknął tą sprawę, bo się wyczerpały sprawy, ale zgodnie ze statutem po wyczerpaniu wszystkich głosów przewodniczący zamyka dany punkt. Głos w sprawie się zamyka, jeżeli nie ma dyskutantów.

Przewodniczący Rady Gminy – wyjaśnił radnemu Wichrowiczowi, że nie ma zwyczaju udzielać wywiadu gazecie obojętnie jakiej a zwłaszcza Tygodnikowi. 

Następnie głos zabrał Z-ca Wójta Jerzy Hertmanowski – wyjaśniając –że decyzje w sprawie udzielenia pomocy gminie Kamieniec Ząbkowicki z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  SA do wglądu u niego.

Natomiast Wójt Gminy powiedział, że odpowie na pytania, które jest w stanie odpowiedzieć natomiast nie będzie polemizował. Odpowiedział radnemu Wichrowiczowi, że Pan dr Rybka jest pracownikiem Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Gmina Kamieniec Ząbkowicki podpisała umowę z Wrocławską Agencja Rozwoju Regionalnego na przyjęcie inwestorstwa zastępczego w zakresie budowy gminnej oczyszczalni ścieków. Pan dr Janusz Rybka jest przedstawicielem tej firmy. Udziela nam cennych rad i prowadzi naszą sprawę i to

-   6   -

 z sukcesem. Zlecamy mu wszelkie sprawy związane z budową, z nadzorem czy dozorem gminnej oczyszczalni ścieków. Pan dr Janusz Rybka nie jest pracownikiem etatowym Urzędu Gminy jest jednym z największych w Polsce autorytetów w zakresie prawa o zamówieniach publicznych, podarował gminie kilka publikacji własnych książek na temat tego prawa, wygrał skutecznie nasze sprawy w zakresie budowy oczyszczalni ścieków i powtórzył, że nie jest zatrudniony na żaden etat w Urzędzie Gminy.

Odpowiadając dalej wyjaśnił, że Wójt Gminy podobnie jak inni Wójtowie, Burmistrzowie czy Prezydenci korzysta z samochodu, który jest własnością Gminy i ma stosowną umowę użyczenia samochody, posiada stosowny limit km a w przypadku przekroczenia tego limitu wypełniają stosowne informacje. Wójt posiada delegacje, z których się rozlicza, chociaż nie jest to obowiązek.

Wójt powiedział, że zapewne radny Janusz Kaszuwara przejęzyczył się mówiąc, że Rada Gminy w Nowej Rudzie zobowiązała Burmistrza do wystąpienia ze Spółki w Nowej Rudzie to chodzi o Bardo. Pan Prezes Spółki wyjaśniał na Komisji i Sesji tą sprawę, było tam kilka alternatywnie podanych przykładów i skutków ewentualnego wystąpienia ze Spółki. Gmina Bardo ani inna gmina nie występuje na dzień dzisiejszy ze Spółki

W sprawie uchwały mieszkaniowej chcieliśmy być uczciwi w stosunku do tych, którzy znaleźli się na tzw. starej liście, gdyż ona nie została wyczerpana, aczkolwiek obowiązuje nas nowa ustawa i nowa zasada chcieliśmy kontynuować tą stara listę aby wyczerpać ją i wejść w nowy system, ustawę i listę.  To się nam nie udało. Trzeba będzie ustalić nową listę uwzględniając jednak osoby ze starej listy.

Ponownie dzisiaj wracamy do majątku Gminy jakim jest zamek kamieniecki. Tak naprawdę nikt nie może powiedzieć, że sprzedaż pałacu jest fikcją. Wolą Wysokiej Rady na wniosek Wójta po stronie dochodów zapisano sprzedaż  kamienieckiego zamku, jest tez zgoda Rady na sprzedaż, w budżecie określiliśmy ile chcieli byśmy za pałac wziąć pieniędzy, obecnie jest miesiąc maj więc tak naprawdę to nie można powiedzieć, że to fikcja bo chcemy go sprzedać.

Natomiast nie jest to tajemnicą, że szukamy alternatywnego rozwiązania do zdobycia środków zastępczych gdyby nam się nie udało pałacu sprzedać. I takie działania podjęliśmy w Narodowym i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska przewidując, że być może nie uda nam się sprzedać pałacu. Pan Radny Janusz Kaszuwara od Z-cy Wójta otrzyma tak jakby zapewnienie z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o przyznaniu środków gminie Kamieniec. Wójt poinformował, że przyrzeczone środki z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska dzisiaj są wyższe od potrzeb naszej Gminy. Będziemy musieli je zweryfikować. Na następnych posiedzeniach Komisji Wójt będzie prosił poprzez uchwałę do upoważnienia Wójta Gminy do zaciągnięcia stosownych pożyczek w w/w Funduszach. W przypadku wykonania zadania do 15 grudnia Br istnieje możliwość jej umorzenia w wys. 50%.  Na dzień dzisiejszy Gmina Kamieniec Ząbkowicki ani żadna inna gmina w woj.dolnośląskim nie posiada informacji Zintegrowanego Programu Inwestycyjnego o przyznaniu środków mimo tego, że gmina złożyła wniosek  na oczyszczalnie i wodociągowanie. W ogóle jeszcze nie rozpatrzono wniosków, kiedy będzie tego nikt nie wie.

Przypomniał, że nasza gmina znalazła się na krajowej liście budowy oczyszczalni ścieków, która musi być zakończona w 2005r. Potem już nie mamy szans dostania się na tą listę a nie wybudowanie oczyszczalni ścieków to 100 tys. Zł kary rocznie.

 Jeżeli zamek nie zostanie sprzedany to nadal będzie naszym majątkiem. Wójt wyraził nadzieję, że kiedy skończą się sprawy w Sądzie z Panem Sobiechem wówczas będziemy się zastanawiać nad przyszłością pałacu.

Wójt powiedział, że nic mu nie jest wiadomo na temat zmian w dowozie uczniów. Może Pan Twardowski mógłby wyjaśnić, ale dzisiaj nie jest obecny na Sesji ze względu na problemu zdrowotne w rodzinie.Natomiast sprawę działki Duchiewicza wyjaśni Pani Kier. Ref. Rol.

-   7   -

Odpowiadając Radnemu Marcinowi Czerniec Wójt wyjaśnił, że gmina nie rozważała czy będzie w tym roku u nas realizowany program selektywnej zbiórki odpadów. Na dzień dzisiejszy absorbuje nas problem zbiórki i wywozu odpadów już od 2006r. Nasze wysypisko woła o pomstę do nieba, Pan Dyr. zakupił pewne rzeczy potrzebne do monitorowania wysypiska  przez 20 lat po jego zamknięciu. Musimy pilnie znaleźć podmiot, który chciałby przyjąć od nas odpady komunalne.

W dalszej części Kierownik Ref.Rolnictwa Anna Nazim wyjaśniła sprawę użytkowania działki nr 543 w Kamieńcu Ząbkowickim obok Osiedla Przylesie. Działka ta od kilku lat była niezagospodarowana. W 2002 r. lub 2001 o wydzierżawienie tej działki na cele rolne zwrócił się Pan Witold Duchiewicz i prosił o to, aby na tej działce na obszarze 150m2 mógł składować humus. Umowa była zawarta na okres 1 roku  i już wygasła. Działka została wykazana do sprzedaży, nie było chętnych na wydzierżawienie i taki stan istniał, niemożliwym jest sprawdzenie każdej działki gdzie kończy się umowa, co się z ta działką dzieje. Mamy około 500 ha użytków rolnych, na które zawierane są umowy dzierżawy na różne okresy od 1 do 5 lat. Jeżeli wygasa 1/3 umów to trudno jest żeby po wygaśnięciu umowy pojechać w teren i sprawdzić, jaki jest stan tych działek, dlatego zasada jest taka, że wykazuje się działki do dzierżawy a osoby zainteresowane składają wnioski a jeżeli nie ma chętnych to teren zostaje aktualnie niezagospodarowany. Tak tez było w tym przypadku. Pan radny zgłosił, sprawdziliśmy i okazało się, że inwestor Osiedla Przylesie nawiózł urobek ziemny ze swojej działki gdzie prowadził budowę na naszą działkę. I pewnie nic by nie było gdyby nie fakt upadłości tego przedsiębiorstwa. Wszedł Syndyk. Pani Kierownik powiedziała, że może tylko przypuszczać, że wykonawca osiedla rozplanował urobek ziemny /łupek skalny, żwir/ na naszej działce. Kilkakrotnie Urząd Gminy monitował do Likwidatora. W kwietniu był przedstawiciel Syndyka, z którym dokonaliśmy wizji w terenie i napisaliśmy protokół. Ponieważ teren w nowoopracowywanym planie przewidziany jest pod zabudowę uzgodniono, że nie byłoby ekonomicznego uzasadnienia, aby teren przywracać do rolniczego użytkowania a tym bardziej, że jest to rola klasy V. Patrząc na część gruntów, gdzie została wybrana ziemia jest tam sam łupek skalny. Zobowiązano Likwidatora do dokonania wyrównania tego terenu, uporządkowania w części teren poprzez zabranie większych kamieni i teren ten na razie pozostanie, ponieważ w nowym projekcie planu  jest przewidziany pod zabudowę. Nic natomiast nie jest wiadomo o tym, że jest ktoś chętny na kupno tego terenu, ofert takich nie ma a jeżeli ktoś się zgłosi to radni na Komisjach będą o tym poinformowani.

Radny Stanisław Wichrowicz – zapytał ile kosztuje Urząd Gminy umowa z Agencją Rozwoju Regionalnego.

Wójt Gminy – poinformował radnego, że otrzyma wyjaśnienie w ciągu 14 dni.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął punkt zapytania i wolne wnioski oraz odpowiedzi na nie i ogłosił 10 minut  przerwy w obradach.

Ad.5

Głównym tematem Sesji była działalność Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Gminy.

Wystąpienie Prezesa Zarządu Gminnego Związku OSP Zdzisława Fleszara stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

Następnie głos zabrał Stanisław Rembiasz Prezes OSP w Ożarach i V-ce Prezes Zarządu Gminnego OSP . Treść wystąpienia stanowi zał. Nr 3 do protokołu.

W imieniu Klubu Radnych Samorządnych