P R O T O K Ó Ł NR XXII/05
Z SESJI RADY GMINY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM
Odbytej w dniu 27 kwietnia 2005 roku
Godzina rozpoczęcia 10.00
Godzina zakończenia 13.00
Miejsce Sesji – sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury.
W obradach Sesji udział wzięło 14 radnych oraz goście zaproszeni tj. Wójt Gminy i jego zastępca, Dyrektorzy szkół i Przedszkoli, sołtysi i przewodniczący Rad Sołeckich gminy Kamieniec Ząbkowicki, pracownicy Urzędu Gminy i jednostek podległych, mieszkańcy Gminy.
Radny nieobecny Leszek Szczucki
Obrady Sesji otworzył Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Gembara stwierdzając quorum, przy którym mogła obradować i podejmować uchwały Rada Gminy.
Następnie Przewodniczący zapoznał z proponowanym w zaproszeniach porządkiem obrad, który Rada Gminy przyjęła jednogłośnie.
A był on następujący:
1. Otwarcie Sesji Rady Gminy.
2. Zapoznanie z protokołem z poprzedniej Sesji Rady Gminy.
3. Sprawozdanie Wójta z działalności między Sesjami.
4. Zapytania i wolne wnioski oraz odpowiedzi na nie.
5. Zatwierdzenie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2005 r oraz sprawozdanie z realizacja tego programu na rok 2004
- wystąpienie Pełnomocnika Wójta Gminy ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- dyskusja
6. Realizacja Budżetu Gminy za 2004r. w tym::
- wystąpienie Wójta Gminy
- wystąpienie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej
- dyskusja
7. Podjęcie uchwał.
8. Zakończenie obrad Sesji Rady Gminy.
Zanim przystąpiono do realizacji porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy i Wójt Gminy wręczyli upominek oraz list gratulacyjny uczennicy kl.VI Sz.P.Nr 2 Agnieszce Walerian za zdobycie I miejsca w konkursie zdolny Ślązaczek a rodzicom Alicji i Rafałowi Walerian oraz wychowawczyni Pani Zdzisławie Wróbel wiązanki kwiatów.
Ad.2
Rada Gminy jednogłośnie przyjęła treść protokołu XXI Sesji odbytej w dniu 30 marca 2005r.
Ad.3
Sprawozdanie Wójta z działalności Wójta w okresie między Sesjami stanowi Zał.nr 1 do protokołu.
Następnie Wójt Gminy udzielił odpowiedzi radnemu Januszowi Kaszuwarze na pytania zadane na poprzedniej Sesji w dniu 30 marca Br /treść odpowiedzi zał nr 2 do protokołu/.
- 2 -
Ad.4
W punkcie zapytania i wolne wnioski oraz odpowiedzi na nie kolejno głos zabierali:
Radny Stanisław Wichrowicz – zapytał czy do Rady wpłynęło pismo z Policji z Ząbkowic Śląskich celem wydania opinii o Komendancie Policji w Kamieńcu Ząbkowickim. Czy są też inne pisma nie przedstawione radnym.. Niedawno zakupiono komputer dla Diecezji Świdnickiej – no i dobrze, zapytał z jakich funduszy, i którego paragrafu.
Radny zwrócił się z zapytaniem do Prezesa Spółki Zakładów Wodociągów i Kanalizacji w Nowej Rudzie z zapytaniem jaki jest stan finansowy Spółki, czy ma ona zyski czy też nie.
Radny złożył wniosek formalny o odwołanie radnego Gembary z funkcji Przewodniczącego Rady Gminy z uwagi na nieznajomość statutu.
Radny Janusz Kaszuwara – powiedział, że Przewodniczący Rady Gminy powinien stać na straży przestrzegania statutu aby nie dochodziło do łamania podstawowych praw i obowiązków w nim zawartych i zaprotestował przeciwko postępowaniu przewodniczącego który w wyniku nieznajomości tego statutu uniemożliwia pracę radnym. Przykład ostatniej Sesji, kiedy Przewodniczący nie udzielił głosu radnemu Wichrowiczowi.
Radny przytoczył kilka paragrafów ze statutu, które dotyczą bezpośrednio przewodniczącego.
Mówił o tym, że przewodniczący powinien godziwie prowadzić obrady Sesji, w której w pierwszej kolejności debatują radni i nie dopuszczać do głosu osoby spoza rady – popleczników, zbulwersowanych faktami, głoszących z palca wyssane historyjki. Powinien wiedzieć, kiedy i w jakich sprawach można dopuścić do głosu osoby spoza rady. Zasady jakimi kieruje się przewodniczący mogą obowiązywać na ranczo zaś na sesji ma obowiązywać statut. Nieznajomość statutu była również widoczna w momencie dopuszczenia do głosowania nad oświadczeniem w sprawie stanowiska rady co do sprzedaży pałacu.
Radny zasugerował, że jeżeli przestrzeganie statutu sprawia przewodniczącemu problemy to powinien zrezygnować z funkcji przewodniczącego, o którą usilnie zabiegał.
W dalszej części swojej wypowiedzi radny udzielił odpowiedzi na pytania Wójta z poprzedniej Sesji i również zachęcił Wójta do zapoznania się ze statutem i jego przestrzegania
Wyraził nadzieję, że wyborcy będą pamiętać w momencie wyborów o tych radnych, którzy zapomnieli o nich w latach poprzednich przy uchwalaniu stawek podatkowych.
Radny zapytał Wójta czy wątpi w kompetencje swoich pracowników, kiedy twierdzi, iż boją się oni odpowiadać na zadawane pytania.
Radny złożył wniosek formalny, aby od dnia trwającej Sesji rejestrować imiennie sposób głosowania przez radnych.
Potwierdził, że w wielu ważnych kwestiach jest na nie, lecz zawsze swoje stanowisko uzasadniał i przypomniał, czego one dotyczyły a więc:
- wynagrodzenia Wójta na początku kadencji,
- opinii w sprawie prywatyzacji ZLO
- najwyższych stawek podatkowych przez ostatnie dwa lata,
- obecne wynagrodzenie Wójta i diet radnych,
- uchwalenia budżetu Gminy na 2004 i 2005r oraz sprawozdania z wykonania budżetu za 2004r.
- fikcji sprzedaży pałacu kamienieckiego,
- opinii rady w sprawie prywatyzacji szpitala w Ząbkowicach Śl.
Na pytanie Wójta czy w latach 80 w sprawie zamku uczyniłby tak sam odpowiedział, że nie wie, ale myśli, że tak samo a nawet doprowadziłby do końca zamierzony cel. Nie neguje postępowania Wójta, ponieważ oceni to czas i historia./Pełny tekst wystąpienia- zał.nr 3 /
- 3 -
Radny Marcin Czerniec – zapytał, jakie remonty w roku bieżącym będą przeprowadzane na obiektach sportowych, w tym na stadionie w Kamieńcu, gdyż nie ulega wątpliwości, że istnieje uzasadniona potrzeba konserwacji obiektu, zadaszenia trybun, pomalowania siatek, ogrodzenia i kompleksowego remontu sanitariatów.
Następnie głos zabrała obecna na sali obrad Pani Maria Kosiec – informując, że występuje w imieniu wszystkich mieszkańców Kamieńca. Czyta brukowiec Tygodnik Powiatowy i wstydzi się za niektórych radnych, którzy rozłożyli całą gmnię, wybiera się do Ząbkowic aby osobiście poznać redaktora naczelnego tej gazety.
Pani Kosiec wróciła do roku 1990 i ówczesnych wyborów rady Gminy a później władz Gminy. Dzięki temu, że pozostali bardzo dobrzy pracownicy Urzędu – gmina mogła właściwie funkcjonować. Po śmierci jej męża Św.Pamięci Mieczysława Czchowskiego wygrała wybory uzupełniające do rady Gminy.
Pani Kosiec przytoczyła krótko życiorys Wójta Fleszara stwierdzając, że przez 20 lat pracy nie przynosi on wstydu, ale chlubę Kamieńcowi.
Kiedy w 1994r. Kamieniec chylił się ku upadkowi radnymi zostali między innymi ona i Zdzisław Fleszar, który jednym głosem wygrał wybory na Wójta Gminy, Przewodniczącym Rady został Ryszard Bierut i nastąpił rozkwit Gminy. Wówczas było 9 przeciwników a pod koniec kadencji 2 , teraz jest 3 przeciwników a 12 zwolenników. Pod koniec kadencji nieszczęście w gminie- powódź. Pani Maria poinformowała jak odbywał się podział środków finansowych osobom poszkodowanym.
Pani Kosiec poproszona przez Przew.Rady o skrócenie swojej wypowiedzi zapytała, kiedy rozpocznie się remont stadionu w Kamieńcu, ponieważ w chwili obecnej nie nadaje się do użytku a szczególnie toalety i to jest zadanie do wykonania w pierwszej kolejności o pozostałych zadaniach powie następnym razem.
Stwierdziła, że radny powinien budować a nie niszczyć i rujnować gminę. Podziękowała, tym radnym, którzy trwają przy Wójcie.
Udzielając odpowiedzi radnemu Wichrowiczowi Prezes Ryszard Rzeczycki – wyjaśnił, że założeniem Spółki nie jest wytwarzanie specjalnych dochodów, ponieważ ten dochód jest uzyskiwany z pobierania należności za dostarczoną wodę i przyjęte ścieki. Spółka w roku ubiegłym zamknęła się stratą w wysokości 692 tys. Zł. Ta strata wynika tylko i wyłącznie z uwagi na nie wprowadzenie amortyzacji do ceny wody. Amortyzacja w roku 2004 zamykała się kwotą 1.322 tys. Zł . Mimo tego Spółka ma płynność finansową, wszystkie rachunki i zobowiązania reguluje na bieżąco.
Sołtys wsi Sosnowa Jan Galik- ustosunkował się do protokołu z poprzedniej Sesji zauważając, iż nie wie jaki fakultet medyczny ukończyła Pani Fedan stwierdzając u niego jakąś chorobę. Sołtys powiedział, że ma pretensje do prasy, ponieważ każdy pismak, czy niedouczony redaktor wie, że ma język i może człowiekowi zrobić ranę, która bardziej boli jak ukucie mieczem. Uważał, że fakty podane w prasie były subiektywne. Dał przykład informacji na temat powstania grupy sołtysów.
Pan Galik wyraził się, że może być chory, ale to co mówi i twierdzi jest zdrowe a jego koleżanka jest zdrowa a to co mówi i twierdzi jest chore.
Wyjaśnił radnemu Kaszuwarze, że w ich działaniu bulwersuje go wszystko, bo to nie ma nic wspólnego z działaniem dla dobra Gminy i jego mieszkańców.
Przykładem jest błąd w podstawie prawnej w podjętej uchwale, czy tego błędu radni na Sesji nie widzieli i czy należało o tym pisać w prasie.
Na Sesjach prowadzona jest akcja przedwyborcza, a sprawy rzeczowe trwają przez 10 min.
Zapytał radnych opozycji i redaktora skąd u nich w sercu, w osobowości i duszy tyle nienawiści i agresji.
- 4 -
Oświadczył, że on chce żyć w Polsce takiej o jaką walczył, natomiast on i jego najbliżsi nie chcą żyć w Polsce Kaszuwarów, Bierutów, Wichrowiczów, Fedanów oraz tych sołtysów, którzy mówią nieprawdę redaktorowi i mają dwie twarze.
Pani Wanda Fedan- potwierdziła, że użyła słowa, że Pan Galik jest chory i biedny i że mu wybacza oszczerstwa, nie skończyła żadnych fakultetów medycznych, aby określać stan zdrowia Pana Galika, ale Pan Galik sam powiedział w momencie kiedy sołtysi zbierali pieniądze na PZU, że się tym nie zajmie ponieważ jest chory więc miała pełne prawo użyć słowa, że jest chory. Wyraziła swoje zażenowanie stwierdzeniem Pana Galika o Polsce Fedanów i innych, ale z ludzie, z którymi współpracuje i którym pomaga czują się z nią dobrze.
Radny Ryszard Padoł – odniósł się do wypowiedzi radnego Janusza Kaszuwara, który ruszył jego sumienie jako radnego odnośnie podatków. Zapewnił, że podnosząc rękę za podwyższeniem podatków nie było mu lekko, ale zna Gminy gdzie nie podniesiono podatków jak Złoty Stok czy Otmuchów, ale zna również sytuację w tych gminach, gdzie od godz. 24 do 5 rano światło się nie świeci, wie również jaka jest sytuacja w oświacie czy opiece społecznej w tych gminach. Radny zwrócił się do radnego Koszuwary , że mówi się dobrze i lekko, ale rządzić w taki sposób aby gmina wyglądała tak jak nasza jest trudno.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy – i wyjaśnił radnemu Wichrowiczowi, że do Gminy wpłynęło pismo od Komendanta Powiatowego i Wójt wydał opinię na temat Komendanta Stanisława Chałupy.
Również do Gminy wpłynęła prośba z nowopowstałej Kurii Świdnickiej o zakup komputera
W porozumieniu z gminami Złoty Stok i Bardo, kierując się najlepszym interesem finansowym gminy za kwotę 1.133 zł zakupiono taki komputer ze środków administracji dział administracja 750, rozdział 75023, paragraf 4210.Poprosił o podzielenie tej kwoty na 3.
Jeżeli Wysoka Rada zażąda, aby Wójt zapłacił z własnej kieszeni to uczyni to niezwłocznie dzisiaj. Wójt uważał jednak, że nasza gmina też jak inne Gminy z Diecezji Świdnickiej powinna partycypować w jej powstaniu. Wieży, że Wysoka Rada powie iż był to najlepszy zakup komputera w gminie.
Odpowiadając radnemu Marcinowi Czerniec wyjaśnił, że po wizycie na stadionie należy znaleźć pieniądze i odremontować toalety na stadionie. Na razie tylko na sanitariaty ponieważ nie zaręcza za to, że znajdzie się więcej środków kiedy trzeba wyasygnować dodatkowe w budżecie Gminy na stypendia uczniowskie, które wynikają z ustawy, którą gmina musi realizować tylko, że za mało przekazano środków na ten cel. Wójt powiedział, że jest zbulwersowany słowami radnego Janusza Kaszuwara, że budżet jest fikcją, nie wolno tak mówić, trzeba znać odpowiedzialność za słowa, to jest dokument prawa miejscowego i tego dokumentu uchwalonego przez Radę Gminy jako Wójt będzie bronił.
Na poprzedniej Sesji Wójt uzasadniał konieczność wprowadzenia do planu po stronie dochodów pałacu kamienieckiego z określoną kwotą. Skoro cytował również słowa Pani Wice Minister Finansów, która stwierdziła, że jako rząd i parlament popełnili błąd w 2004r. przekraczając barierę długu publicznego, co skutkuje z tragedią dla samorządów to jak ma się zachować gmina, która walczy przez dwa lata o wprowadzenie budowy oczyszczalni ścieków na listę krajową, to teraz przez czyjś błąd mamy z tego zadania zrezygnować. Czy rada chce aby Wójt w ten sposób działał, bo prawo nie zezwala i nie możemy zaciągnąć pożyczki. Czy takiego Wójta chciałaby Rada. To dlatego Rada uchwaliła takie pobory, których stawki określił parlament , aby Wójt znalazł najlepsze wyjście z sytuacji i dlatego zaproponował ujęcie po stronie dochodów zbycie pałacu kamienieckiego. RIO zaparafowała nam budżet wiedząc o co chodzi. Dzięki temu wszystkiemu Wójt dzisiaj zameldował, że 25 kwietnia na plac budowy oczyszczalni ścieków została wprowadzona firma, która wygrała przetarg. A
- 5 -
może lepiej było trzymać się prawa tak jak mówi Pan Kaszuwara i zameldować Radzie, że odstępujemy od budowy oczyszczalni a corocznie będziemy płacić 100 tys. Zł kary za brak oczyszczalni ścieków, czy takiego Wójta chciałaby Rada.Jeżeli z tej lisy zlecimy to nie wejdziemy do 2007r. To nie my popełniliśmy błąd, ale Parlament i Rząd, ale czy warto narzekać na nich. W ich pracy też się zdarzają błędy i trzeba to umieć wybaczyć. To jest tak,
jak zachwyt nad słowem przepraszam wypowiedzianym przez Wójta, i zadeklarował, że jeżeli komuś brakuje takich słów jak przepraszam, proszę to będzie je powtarzał kilka razy dziennie.
Wójt wyraził nadzieję, że będzie tak w tej gminie jak było, czego nam zazdrościli inni, dobrej pracy, satysfakcji i mądrości, nieraz kłócono się, ale na zewnątrz tworzono monolit i byliśmy dumni z tego.
Na zakończeniu swojej wypowiedzi Wójt wyraził nadzieję, że nikogo nie uraził, ale wie, że w gazecie znowu coś napiszą, że będą się śmiać z jego wiary, będą turbany, a z żadnej wiary nie należy się śmiać. Jest ból są nieprzespane noce i płacz najbliższych w oczekiwaniu, co wtorek na następne oszczerstwa. Ale Pan Kaszuwara tego nie doświadczył. Doświadczył tego Pan Ryszard Bierut, który w tej gazecie był przedstawiany w połatanych portkach lub jako ten człowiek, który już zginął.
Wójt wyraził żal, że wówczas nie zareagował na świństwo i bandytyzm redaktora naczelnego bo on tego nie rozumie ponieważ nie ma rodziny i stracił wszystkich.
Wójt zaapelował do redaktora Makuły aby nie wchodził do ich łóżek, domów czy dusz, bo nie ma do tego moralnego prawa. Jest złym człowiekiem i to zło zasiewa wśród naszej rady. Zapewnił radnego Kaszuwarę, że przyjdzie taki dzień, kiedy ten redaktor w tej gazecie opisze strasznie jego i jego rodzinę, opisze również radnego Wichrowicza i jego rodzinę.
Wójt się o tym przekonał, kiedy nie stać go było na odwagę aby bronić Biruta, kolegów Burmistrzów, Wójtów, był bierny i dzisiaj za to pokutuje.
Wójt zadał pytanie czy zauważamy, że otwiera się Puszka Pandory.
Zabierając ponownie głos Pani Maria Kosiec zaapelowała aby uczyć się na Uniwersytetach a nie na głupocie ludzkiej. W tej chwili Polska ma 34 miejsce nawet po Mołdawi pod względem dochodu narodowego. W Polsce mamy już dość Wałęsów i Lepperów.
Głos zabrał Ryszard Bierut – jako Prezes GLKS Zamek wyjaśnił, że w roku ubiegłym stadion sportowy został przekazany Klubowi w użyczenie przez Wójta Gminy. W miesiącu czerwcu bądź lipcu spotkała się komisja, która ustaliła, że w oparciu o środki Urzędu Gminy i ZGKiM zostanie przeprowadzony remont budynku socjalnego na stadionie, a działacze Klubu po ściągnięciu eternitu z trybun w czynie społecznym zadaszą go.
Natomiast na 2005 r.zaplanowali remont boiska treningowego, który zostanie zakończony do końca miesiąca maja. Również w miesiącu maju zostanie całkowicie wyburzona ubikacja stara, zasypana ziemią a z dyr. ZGKiM została podpisana umowa o każdorazowe dostarczenie toalet- kontenerów w czasie trwania imprez na stadionie. Zarząd Klubu ma zamiar stadion zamykać, co jak na razie się nie udaje, ponieważ każde zabezpieczenie jest niszczone. Zdemontował plotkę jakoby nowy zarząd GLKS miałby pobierać opłaty za korzystanie ze stadionu dla młodzieży naszych szkół.
Prezes ZWiK Ryszard Rzeczycki – zaoferował pomoc techniczną w sprzęcie lub udział pracowników przy budowie lub remoncie sanitariatów na stadionie.
Dyrektor Sz.P.Nr 1 Rudolf Wójcik – zaapelował o praktykowanie tego, co było w poprzednich latach, jeżeli chodzi o stadion i współpracę ze szkołami. Klub udostępnia stadion młodzieży w zamian młodzież porządkuje stadion i bierze udział w drobnych pracach.
Przewodniczący Rady Gminy – ogłosił 15 min przerwę.
- 6 -
Po przerwiePrzewodniczący Rady Gminy zwrócił się do radnego Janusza Kaszuwara stwierdzając, że ma to szczęście, iż jego za pracę Przewodniczącego będą oceniać za 1,5 roku natomiast Pana Kaszuwarę już oceniono.
Sekretarz Gminy – odniosła się do wniosku radnego Kaszuwary i wyjaśniła, że rada może wprowadzić imienne głosowanie. W programie Przejrzysta Polska jest przewidziane imienne głosowanie. Ten wniosek należy szczegółowo omówić na posiedzeniach poszczególnych Komisji. Powołać zespół radnych, który się tym zajmie i przygotuje propozycje do zmiany statutu. Po przyjęciu uchwały przez Radę Gminy, należy ją ogłosić w Dzienniku Urzędowym i wówczas wejdzie ona w życie.
Na pytanie Przewodniczącego Rady Gminy Radny Janusz Kaszuwara odpowiedział, że wyjaśnienie Pani Sekretarz go zadawala.
Radny Henryk Orzechowski- przypomniał, że w swojej wypowiedzi Pan Kaszuwara stwierdził, że Radny Gembara usilnie ubiegał się o funkcje Przewodniczącego Rady Gminy a on tylko zgodził się być przewodniczącym a kto usilnie się ubiegał to każdy radny o tym wie.
Przewodniczący Rady Gminy- przystąpił do głosowania nad wnioskiem Radnego Wichrowicz w sprawie odwołania jego z funkcji Przewodniczącego Rady Gminy.
Za przyjęciem wniosku głosowało 3 radnych
|