Protokoły IV kadencji 2002-2006

Protokoły z obrad Sesji Rady Gminy

 
data publikacji:  12-11-2009 | 21:00
data ostatniej modyfikacji:  12-11-2009 | 21:00
P R O T O K Ó Ł NR XXVI/05 Z SESJI RADY GMINY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM odbytej w dniu 28 października 2005 roku

 

 

P R O T O K Ó Ł  NR XXVI/05

 

Z SESJI RADY GMINY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM

Odbytej w dniu  28 października   2005 roku

 

 

Godzina rozpoczęcia 10.00

Godzina zakończenia 14.30

Miejsce Sesji – sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury.

 

 

                W obradach Sesji udział wzięło 14 radnych oraz goście zaproszeni tj.  Wójt Gminy i jego zastępca, Radny Rady Powiatu Marek Błażejewski,Prezes Zarządu Międzygminnego Związku Celowego w Kłodzku Pan Michał Punda, dyrektorzy szkół i przedszkoli, opiekunowie świetlic środowiskowych, pracownicy bibliotek,  sołtysi i przewodniczący Rad Sołeckich gminy Kamieniec Ząbkowicki, pracownicy Urzędu Gminy i jednostek podległych, mieszkańcy Gminy.

Radni nieobecni:

Ryszard Padoł

 

Obrady Sesji otworzył Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Gembara stwierdzając quorum, przy którym mogła obradować i podejmować uchwały Rada Gminy.

Następnie Przewodniczący zapoznał z proponowanym w zaproszeniach porządkiem obrad,

który Rada Gminy  przyjęła jednogłośnie , a był on następujący:

1.        Otwarcie Sesji Rady Gminy.

2.        Zapoznanie z protokołem z poprzedniej Sesji Rady Gminy.

3.        Działalność kulturalna na terenie Gminy w tym:

- wystąpienie Dyrektora Gminnego Centrum Kultury

- dyskusja.

     4.   Informacja dotycząca działalności i zamierzeń Międzygminnego Związku Celowego:

            - wystąpienie Przewodniczącego Zarządu Związku

            - dyskusja.

5.        Podjęcie uchwał.

6.        Sprawozdanie Wójta z działalności między Sesjami.

7.        Zapytania i wolne wnioski oraz odpowiedzi na nie.

8.        Zakończenie obrad Sesji Rady Gminy.

  

 

Ad.2

Rada Gminy większością głosów tj. 13 za i 1 wstrzymującym się od głosu przyjęła treść protokołu XXV Sesji odbytej w dniu 16 września 2005r.

 

Ad.3

W punkcie 3 porządku obrad głos zabrał Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Pan Witold Wiśniewski – treść wystąpienia stanowi zał nr 1 do protokołu.

W dyskusja na temat „Działalności kulturalnej na terenie gminy  kolejno głos zabierali:

 

 

 

 

-   2   -

 

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Arkadiusz Albrecht -

w imieniu swoim, swoich pracowników i uczniów podziękował Dyrektorowi GCK za dotychczasową współpracę. W roku szkolnym mieli okazję przygotowywać się do matury próbnej kiedy młodzież szkolna uczyła się zdawania nowej matury w formie zewnętrznej. Z racji tego, że szkoła nie ma możliwości spotkania się z większą ilością uczniów więc maja okazję skorzystania z sali widowiskowej również przy organizacji innych imprez jak święto edukacji, 3 Maja czy tez 11 listopada, dnia samorządności.

Pan dyrektor podziękował pracownikom GCK za konserwację sprzętu .

W dalszej części swojej wypowiedzi zabrał głos na temat życia kulturalnego i rekreacyjnego Gminy Kamieniec Ząbkowicki, dzisiaj czasy się zmieniły w stosunku do lat siedemdziesiątych.

Wówczas w Kamieńcu było kilka telewizorów w latach dziewięćdziesiątych więcej magnetowidów i telewizji satelitarnej a dzisiaj prawie każdy ma dostęp do środków audiowizualnych do nowoczesnej technologii informatycznej a jest zapotrzebowanie na np. koło recytatorskie i specjaliści mogą w ciągu kilka miesięcy na umowę zlecenie przygotować to a z czasem to zapotrzebowanie się zmniejsza i zmienia na cos innego.

Długoterminowe działania na pewno nie przyniosłyby określonego sukcesu ponieważ młodzież cały czas poszukuje i ciężko jest dotrzeć długofalowo w dziedzinie kultury.

Każda szkoła w ramach swojego planu rozwoju działa poprzez wychowanie, sport w tym kierunku aby ta młodzież  była coraz bardziej kulturalniejsza i życzliwszą. Tej młodzieży jest coraz mniej ponieważ idzie niż demograficzny a problemy wychowawcze występują w coraz większym zakresie. Szkoła poprzez pracę w czasie ferii czy wakacji ukierunkowuje tą młodzież.

Jan Galik sołtys wsi Sosnowa – w imieniu własnym i mieszkańców wsi serdecznie podziękował dyrektorowi i pracownikom GCK oraz radnej Kacik, którzy nigdy nie szczędzą czasu w udzielaniu pomocy w organizowaniu imprez przede wszystkim dla dzieci. Przykładem tego jest choinka dla dzieci czy Dzień Dziecka. Pani Kacik własnym samochodem przyjeżdża do Sosnowej i na świetlicy uczy dzieci wierszyków, tańców aby później w czasie imprez mogły występować.

Natomiast Pana Wójta poprosił o to jeżeli będą zbędne pieniądze w budżecie o wynagrodzenie dodatkowe dla tych ludzi.

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 Pan Rudolf Wójcik – muzyka łagodzi obyczaje a należałoby powiedzieć, że kultura szerzy obyczaje. Od 18 lat szkoła podstawowa Nr 1 współpracuje z Filharmonią przybliżając dzieciom kulturę w zakresie muzyki klasycznej bo nie wiadomo czy w dorosłym życiu te dzieci będą miały okazję zetknąć się z muzyką poważną. Również Gimnazjum od kilka lat korzysta z tych audycji.

Współpraca między pracownikami szkoły a dyrektorem i pracownikami GCK układa się coraz lepiej. Pan dyr. Wisniewski powiedział, że planuje założenie zespołu tanecznego a byłaby to doskonała okazja aby powrócić do pomysłu sprzed kilku lat aby na bazie GCK powstał mały zespół pieśni i tańca. Mamy dobry chór w oparciu którego można opracować program. Są na pewno chętni.

Warto byłoby wykorzystać instrumentu, które są w straży i założyć własną orkiestrę dętą.

Na zakończenie głos zabrał Wójt Gminy – zauważył, że w sprawozdaniu dyr. GCK zawarte były sprawy, którymi zajmuje się GCK a również instytucje, które w zakresie kultury ze sobą współpracują. A chodziło o to aby było powiedziane czy na terenie Gminy kamienieckiej działalność kulturalna istnieje czy jej nie ma. I z tego sprawozdania wynika, że w ta

-   3   -

 

 działalność jest we wszystkich naszych sołectwach prowadzona jest tak jak możemy ja prowadzić i jak jesteśmy do niej przygotowani.

 Pan Wójt zwrócił uwagę na współpracę sołtysów, rad sołeckich i środowisk poszczególnych wsi z pracownikami GCK. Stało się naturalnym i normalnym to, że GCK musi uczestniczyć we wszystkim do czego zostaną zaproszeni.

Jesteśmy gminą, która dzięki woli naszej rady nie została zamknięta żadna biblioteka, są filie  i punkty  biblioteczne, 14 tys. wypożyczeń o czymś świadczy, nasze biblioteki otrzymały dotację z Ministerstwa. Podziękował za pracę Paniom bibliotekarkom i pogratulował działalności.

 Następnie Wójt podziękował Dyrektorom Szkół, Radom Pedagogicznym i nauczycielom prowadzącym działalność kulturalną. Ilość uroczystości o charakterze patriotyczno kulturalnym organizowanych przez nasze szkoły  jest olbrzymia.a przeżycia uczestników tych imprez są duże. To są wspaniałe lekcje patriotyzmu, historii i kultury czego niejednokrotnie nie można nauczyć się w domu.

Podziękował dyrektorowi GCK i jego pracownikom, Paniom bibliotekarkom, dzieciom ich rodzicom.

Wójt zwrócił uwagę, że ta działalność znajduje swoje odzwierciedlenie na zewnątrz. Gmina nasz jest organizatorem  forum cysterskiego z Henrykowem i Bardo. Jest decyzja Zarządu Powiatu o organizowaniu w naszej gminie w przyszłym roku dożynek powiatowych.

Pan Wójt uważa, że dyrektor GCK przyjmuje zgłoszony dzisiaj wniosek odnośnie organizacji chóru i zespołu tańca, trzeba znaleźć tylko środki na instruktora.

 Sprawę gminnej orkiestry dętej Wójt traktuje jako postulat. Jeżeli w naszej gminie są tego pasjonaci to sprawa się powiedzie. Trzeba pamiętać o tym, że mamy instrumenty nie używane w straży od kilku lat, niektóre wymagają remontu, ludzi na próby trzeba zwieść a później ich rozwieść, wypłacić diety, trzeba zapłacić kapelmistrzowi, później trzeba zawieść na każdy występ, ale mimo wszystko jeżeli będą młodzi ludzie chętni  i z pewnym wykształceniem muzycznym to jesteśmy na to otwarci.

Przewodniczący Rady Gminy w imieniu własnym i całej rady podziękował dyrektorowi Wiśniewskiemu i jego pracownikom za wspólpracę i bardzo dobrą pracę uważając, że działalność kulturalna na terenie naszej Gminy jest bardzo dobra.

Pan Przewodniczący ogłosił przerwę w obradach.

           Po przerwie Rada Gminy jednogłośnie przyjęła propozycję Przewodniczącego Rady Gminy aby punkt 4 i 5 porządku obrad zrealizować po punkcie 6i 7.

 Ad.6

Sprawozdanie Wójta Gminy z działalności między Sesjami stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Henryk Orzechowski zapoznał z wnioskiem Komisji w temacie : wykorzystanie dotacji z budżetu Gminy na przedszkola i stołówki szkolne.

Ad.7

W punkcie zapytania i wolne wnioski kolejno głos zabierali:

Radny Stanisław Wichrowicz – do wniosku Komisji Rewizyjnej  powiedział, że faktura wat bez paragonu nie jest dowodem zakupu, ponieważ dzisiejszy obrót handlowy idzie przez kasy fiskalne i na podstawie paragonów wystawia się fakturę Wat, a skoro nie ma paragonu faktura nie stanowi dowodu zakupu.

 

 

-    4   

 

 

Następnie głos zabrał Radny Janusz Kaszuwara – cytuję: Szanowni Państwo, Szanowni Radni, na poprzedniej Sesji Rady Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim po odczytaniu protokołu  Sesji jaka odbyła się w miesiącu czerwcu zapytałem czy odczytany protokół jest zgodny

z zapisem urządzenia rejestrującego z tej Sesji na co otrzymałem odpowiedź pani inspektor, że tak.

Takie samo zapewnienie złożył Przewodniczący Rady dodając, że on sobie nie wyobraża aby mogło być inaczej. Przypomnę, że to za postanowieniem tej Rady zakupiono za 1200 zł dyktafon celem rejestracji przebiegu Sesji a obsługuje go dodatkowy pracownik Urzędu Gminy. Wracając do sprawy chcę powiedzieć, że pomimo zapewnień Pani Moskal i Przewodniczącego, że odczytany protokół odpowiada zapisowi urządzenia rejestrującego tj. dyktafonu, stwierdzam, że jest to kłamstwo ponieważ dokonałem sprawdzenia tego w obecności Pani Moskal i nie jest nagrana końcowa wypowiedź Pana Komendanta Komisariatu dotycząca zatrzymania radnego w stanie po spożyciu alkoholu. Natomiast pani Moskal nie mając żadnych podstaw zapisała w protokóle iż Komendant poinformował o popełnieniu przez radnego przestępstwa tj. jazdy samochodem po spożyciu alkoholu. W tej sytuacji Pani Moskal pomówiła radnych o popełnienie przestępstwa ponieważ Komendant Komisariatu nie prostował tej wypowiedzi a Pani Moskal zapewniała iż protokół jest zgodny z zapisem urządzenia rejestrującego, posądziłem Pana Komendanta o wprowadzenie w błąd Wysokiej Rady oraz pomawianie radnych o popełnienie przestępstwa. Choć uważam, że to nie ja powinienem, ale przepraszam za te ostre słowa Komendanta  tutejszego Komisariatu.

Wysoka Rado chcę zapytać jak i dlaczego do tego doszło, że Sesja jest obsługiwana przez dwóch pracowników Urzędu Gminy urządzeniem najnowszej generacji a jej przebieg nie został zarejestrowany w całości. Przypomnę, że na jednej z poprzednich Sesji została też jak uważam celowo zapisana niepełna wypowiedź radnego Pana Stanisława Wichrowicza a tym samym został wypatrzony jej sens. Ponieważ w obu tych przypadkach zapis dotyczył opozycji uważam, że zostały one celowo wypatrzone.

Dlatego też składam wniosek na ręce Pana Wójta o poważne rozpatrzenie zmiany pracownika obsługującego Radę Gminy by uniknąć takich sytuacji w przyszłości. W tym miejscu chcę nadmienić, że przez pewien okres czasu Rada była obsługiwana przez innych pracowników Urzędu i nie było żadnych nieporozumień ponieważ praca była wykonywana sumiennie.

 Obie sytuacje spowodowane zostały prawdopodobnie rutyną i nieznajomością zagadnienia przez Panią Moskal, ale karygodnym jest pomawianie radnych publicznie o popełnienie przestępstwa nie mając do tego podstaw.

Wysoka Rado kolejnym przykładem niekompetencji oraz lekceważenia radnych przez Panią Moskal była ostatnia Komisja Budżetowa kiedy to omawialiśmy projekt uchwały w sprawie ustanowienia odznaki zasłużony dla Gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Omawiając tą uchwałę zwróciłem uwagę na błędy zapisane w podstawie prawnej  o czym Pani Moskal wielokrotnie podczas tej Komisji udowadniała, że nie mam racji nawet po Komisji mnie zaprosiła by udowodnić, że nie mam racji, po czym ja jak i wszyscy Państwo Radni otrzymali zmienioną uchwałę więc pytam o czym to świadczy.

 

Mam jeszcze kilka pytań do Pana Wójta i pierwsze czy przy ostatniej reorganizacji szkół w naszej gminie jaka miała miejsce kilka lat temu to znaczy w 1999r. był stworzony schemat organizacyjny z podziałam obsługi poszczególnych szkół i czy była w tym zakresie podjęta uchwała Rady Gminy, jednocześnie proszę o doręczenie mi uchwały w sprawie reorganizacji szkół oświaty.

 

-     5     -

 

Pytanie drugie: kto do października 2004r. i za jakie wynagrodzenie prowadził sprawy kadrowe i księgowość dla Przedszkola Nr 1, Przedszkola nr 2  oraz szkoły podstawowej w Doboszowicach.

Kolejne pytanie kto i od kiedy oraz  na jakich zasadach i za jakie wynagrodzenie prowadzi obecnie księgowość oraz sprawy kadrowe szkoły w Doboszowicach, Przedszkola Nr 1 i Przedszkola Nr 2.

Wysoka Rado jak sobie przypominam to w czerwcu 2005 r, na poszczególnych komisjach rady Gminy pytano nas o stanowisko w sprawie wniosku Pana Mularczyka dotyczącego ujęcia w planie zagospodarowania przestrzennego terenu pomiędzy Kopalniami Doboszowice i Pomianów stanowiącymi jego własność jako terenu rekreacyjno sportowego czy wypoczynkowego na co generalnie nie wyraziliśmy zgody bo wiązało się to z pewnymi kosztami około 30 tys. Z tego co już  wiadomo mimo naszej negatywnej opinii Pan Wójt polecił ująć też zapis w planie przestrzennego zagospodarowania. Dlatego chcę zapytać też, znając koszty z tego tytułu jakie ponieśliśmy jako gmina ok. 14 tys. Zł czy w myśl obowiązującego prawa Pan Wójt miał prawo podjąć taką decyzję jeżeli tak to proszę o podanie podstaw prawnych i tu chciałbym otrzymać odpowiedź na piśmie.

Drugie pytanie z jakich funduszy zostanie to  zapłacone  oraz jaki jest obecnie koszt planu przestrzennego zagospodarowania, proszę o podanie kwoty na jaką opiewał przetarg o ile ta kwota została zwiększona a ile przewidziano na plan przestrzennego zagospodarowania w budżetach przez ostatnie 3 lata.

Radny Ryszard Bierut – cytuję: chciałem zapytać jak wygląda sytuacja na terenie Gminy Kamieniec  ale powiatu w sprawie ptasiej grypy czy jakieś kroki w tej chwili zostały podjęte poprzez lekarza powiatowego czy na temat ptasiej grypy.

Radny Stanisław Wichrowicz – zapytał czy Spółka Nowa Ruda zauważyła wyciek wody w kierunku Złotego Stoku z naszego rurociągu.

Sołtys wsi Sosnowa Jan Galik- zapytał czy w sprawie jego wniosku o umorzenie podatków dla emerytów i rencistów, którzy maja niskie emerytury zostało coś zrobione.

Sołtys wsi Suszka Wanda Fedan- zapytała się jak daleko do realizacji zbiornika, czy będzie musiała się wyprowadzać.

Zabierając głos Pan Wójt Zdzisław Fleszar – poprosiła aby na pytania dotyczące oświaty odpowiedział Pan Twardowski.

Odnośnie celowego czy niecelowego nagrywania i protokołowania Sesji Wójt powiedział, że nie wie czy za wyjątkiem Radnego  Janusza Kaszuwary jest na tej Sali jest ktoś inny co by sądził, że jest jakiekolwiek celowe działanie tendencyjne pracowników Urzędu Gminy a szczególnie Pani Moskal. Czy  z obecnych na Sali jest ktoś kto sądzi, że są celowe działania mające na celu osłabić pozycję radnego zniekształcić wyraźnie a co gorsze tendencyjnie obrady Rady Gminy.

Pan Radny Kaszuwara złożył dzisiaj oficjalny wniosek o zmianę pracownika do protokołowania, ale tego wniosku Wójt nie przyjmie i oświadczył obecnym na Sali, Panu Przewodniczącemu i Wysokiej Radzie, że pracownik Urzędu Gminy wykonujący tę pracę robi rzetelnie i w miarę najlepszych posiadanych przez siebie umiejętności. Zaręczył radnego, że w czasie 30 lat wspólnej pracy Pani Moskal nigdy nie miała jakiejkolwiek przesłanki do tego aby być nierzetelną. I jako Wójt Gminy i dopóki jest Wójtem nie pozwoli i kierownikiem tego Urzędu aby Pan Kaszuwara wyciągał za uszy pracowników Urzędu i dawał ich pod pręgierz opinii publicznej i pręgierz Rady Gminy bo obowiązkiem Wójta jako kierownika tego Urzędu jest dokonanie rzetelnej oceny i zapewnienie pracownikom  w miarę komfortu

 

 

-   6   -

 

 pracy. To będzie obowiązek Wójta Gminy bo Ci ludzie spędzają 1/3 życia w Urzędzie i żeby wiedzieli, że w trudnych czasach jest przynajmniej kierownik, który za dobre wynagradza a za zło zrobione tendencyjnie karze.

 To jakie było zachowanie Pani Haliny to dlatego, że się spodziewała tego wniosku i zasłabła i to nie dlatego, że pokłóciła się mężem ale dlatego, że jako kobieta dojrzała, odpowiedzialna,  wykonująca swoją pracę z poczuciem obowiązku , która jak każdy z nas ma większe czy mniejsze kłopoty w teraźniejszości i chce być uczciwie, dobrze  traktowana.

Wójt zaznaczył, że tym się różnią między sobą z Radnym Kaszuwarą, że radny Kaszuwara czerpie wigor do życia robiąc szkodę innym a Wójt chce innym pomóc a przynajmniej nie zaszkodzić jeżeli tylko może i może prosić Wójta do Sądu i gdzie chce.  Różnią się między sobą diametralnie . Pan Radny ma Vis Witalis do życia na skutek robienia innym źle, Wójt akurat odwrotnie. I to jest ta różnica między nimi.  To jest być może subiektywne spojrzenie Zdzisława Fleszara na Janusza Kaszuwarę, ale jako Kierownik oświadcza , że Pani Halina Moskal i Pan mgr Wołoszczuk robią swoją pracę uczciwie.

Wójt dalej powiedział, że nie chce się odnosić do spożycia alkoholu, bo to jest temat, który powinien dawno zniknąć, ale jako prawnik mówił, że w pojęciu między wykroczenie a przestępstwem jest znaczna różnica , tylko za ten czas można było nie jedną flaszkę wypić i skończyć mówić o przestępstwach czy wykroczeniach bo ona jest niesmaczna. Nie chciał o tym mówić, ale jak Pan Kaszuwara doskonale wie uwielbiają to media. To się może każdemu zdarzyć i z tego powodu nie powinno się robić tragedii i tak być uwikłanym w tym, tym bardziej, że w to uwikłanie weszła osoba myśli o Pani Moskal i nagle to jakby ona i wypiła i jechała i to przeżywa a przecież tak nie było.

Kiedy Radny Kaszuwara idzie do trybuny to wszyscy zapierają dech w piersi co dzisiaj  z kryminalnych spraw się pojawi. A  co w trosce Pana Radnego będzie o sprawach Gminy.Być może to podnieca, ale to nie dobrze służy tej gminie i tej Radzie.

 Wójt dalej zwracał się do Radnego Kaszuwary, że to jest tak kiedy to Radny z taką pasją mówiL o kłamstwie uwielbiając to słowo samo w sobie. I Wójt dał przykład kłamstwa kiedy Radny Kaszuwara z tej trybuny mówił jak to Wójt kłamie i żąda przeprosin na pierwszej stronie jednej z gazet. Pan Wójt przeprosił uważając, że to słowo jest pięknym mądrym polskim słowem i poddał pod rozwagę czy tak naprawdę powinien był przeprosić.

 Radny Kaszuwara mówił swego czasu, że Wójt powiedział, że Klub radnych opozycji zwrócili się do Regionalnej Izby Obrachunkowej o wyjaśnienie sprawy podatku i zarzucił Wójtowi kłamstwo.

Więc dzisiaj Wójt mówi Radnemu Kaszuwarze, że prawdą jest, że Klub nie wystąpił do Regionalnej Izby Obrachunkowej, ale wystąpił do Wydziału Prawa i Nadzoru, i prawdą jest, że odpowiedź otrzymał z Regionalnej Izby Obrachunkowej a nie Wydziału Prawa i Nadzoru i o tym zapomniał  Radny poinformować Radę a Wójt posiada w tej sprawie dokumenty. I Wójt zadał pytanie czy to było kłamstwo.

Wójt zaapelował do Wysokiej Rady i Radnych żeby nie dali się zaszantażować aby jeden z czternastoma zrobił coś co później uznają, że to było psu na budę potrzebne, kiedy ta Rada ma wielkie i wspaniałe osiągnięcia. Zakończy kadencję z sukcesem budowy hali sportowej w Szkole Jana Pawła II, budowy oczyszczalni, wspaniałej samorządności naszych wsi, która się wyzwoliła w tej kadencji dzięki działaniom radnych i nie można tego zepsuć.

 Wójt zaapelował aby nie poddawać się szantażowy, aby być na tyle odważnym aby powiedzieć „nie” bo to jest nic nie warte, natomiast trzeba być uczciwym bo nie wszystko się powiedzie. Jest sprawa niedopilnowania, o której mówił Przewodniczący Rady Sołeckiej z Kamieńca a dotyczy oprysku rośliny trującej i to jest problem.

 

-    7    -

 

Większość z Radnych i Wójt to są ludzie, którzy mają zaufanie mieszkańców tej Gminy, mają autorytet wśród tych ludzi. Poprosił aby nie brać przykładu z Warszawy.

 Wójt oświadczył, że będzie zawsze bronił tego co jest słuszne i nie może dopuścić do tego o czym wcześniej wspomniał, tj. wyciągania pracowników za uszy. Tak wcześniej było z Panią Lulą, dzisiaj jest Pani Moskal i Pan Wołoszczuk, niedawno była Pani Anna Podgórna.

To jest zespół pracowników, którzy przepracowali wiele lat w tej gminie, oddali część swego życia tej gminie na dobre i na złe i jest to ustabilizowany Urząd.

 Wójt powiedział, że nie pozwoli na to aby pracowników traktować w ten sposób, warcholstwu i warchołom będzie się przeciwstawiał.

        Odnośnie decyzji Pana Mularczyka. Ogłoszony został przetarg i został wygrany i w znakomitej części wykonany. a być może w miesiącu grudniu zostanie uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego dla całej Gminy. Kwoty opracowania nie pamięta, na pewno jest ona z 20% aneksem.

 Oświadczył wszystkim obecnym i Panu Radnemu Kaszuwarze, że jeżeli wskaże on jedną gminę w Polsce i z tych do których radny jeździł kontaktując się o budżecie / to tez takie było działanie a dzisiaj niektórzy burmistrzowie mówią co to się stało, że zawsze najlepszy budżet, zawsze dobrze to oni uczyli się od Wójta i jego pracowników, ale to lepiej zostawić bo warto poświęcić wszystkich dla siebie/

Nie przekroczyliśmy wartości przetargu na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z tym aneksem 20% .

Pan Ryszard Mularczyk jeden z największych przedsiębiorców w naszej gminie zwrócił się o ujęcie w planie zagospodarowania przestrzennego jego wizji wiedząc o tym, że nasza gmina jest otwarta na angażowanie środków własnych, unijnych i innych z planu. Długo przygotowywał wniosek , a dlatego, że jeszcze nie mamy planu uchwalonego, byliśmy w trakcie uzgodnień to należało tylko to ująć bo mamy działać dla ludzi a nie dla samego prawa i sobie. Koszty poniesione to tylko to co z ustawy około 13 czy 14 tys. zł na wykonanie map do wykonania których Wójt Gminy jest zobowiązany zrobić i nic więcej.

 Całą robotę, którą zrobiła Jelenia Góra zrobiła w ramach wygranego przetargu . Należało wniosek przyjąć ponieważ kiedyś ta gmina ma żyć z turystyki. Taką decyzje podjął Wójt Gminy. Wójt nigdy nie spotkał się z tym aby Wysoka Rada powiedziała wyraźnie nie.

    Wójt nie wie o sprawie wycieku wody i nie wie czy Pan Kleniuk o tym wie, sprawa zostanie przekazana.

     Natomiast o zbiorniku Kamieniec mamy różne informacje a najnowsza jest taka, że budżet na rok 2006 opiewa na kwotę 13 mln 600 tys zł na sprawy dokumentacyjne związane z programem Odra 2006 na Dolny Śląsk w tym znajduje się gmina Kłodzko, Kamieniec, Racibórz, Wrocławski Węzeł Wodny i wiele innych zapisów. Tym samym można sobie wyobrazić, że nie są to pieniądze. Wójt posiada dokument z którego wynika , że zaleca się  Firmie np. Unitek Polska , która miała termin zakończenia prac studium wykonalności projektu i dokumentacji z pozwoleniem na budowę  aneksować do roku 2007 czyli mówiąc prościej należy robić tak aby firma, która miała skończyć dokumentację w roku 2006 skończyła ją w roku 2007 a nawet do 2008 po to bo wiadomo, że ten zbiornik nie wejdzie do realizacji w latach 2006, 2007, 2008 bo pozwolenie na budowę jest ważne 2 lata od zakończenia spraw dokumentacyjnych i wówczas w 2009 r. można byłoby przystąpić do budowy zbiornika. Wójt rozmawiał z Posłem Jedoniem z Podsekretarzem Stanu w sprawie zbiornika, z której wynikało, że jeżeli budowa zbiornika rozpocznie się w roku 2009 to w terminie ustawowym czyli 2012 roku zostanie zakończony. Wójt poinformował, że wystąpi