P R O T O K Ó Ł NR IV/07
Z SESJI RADY GMINY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM
ODBYTEJ W DNIU 8 LUTEGO 2007 r.
Godzina rozpoczęcia 10.00
Godzina zakończenia 15.00
Miejsce Sesji – Młodzieżowe Schronisko Szkolne w Starczowie
W Sesji Rady Gminy uczestniczyło 13 radnych oraz goście zaproszeni w tym: Wójt Gminy, Radni Powiatu: Marek Błażejewski, Juliusz Lipski, Komendant Komisariatu Policji, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli, sołtysi, przew.rad sołeckich, pracownicy Urzędu Gminy, mieszkańcy Tarczowa
Radna nieobecna: Jadwiga Adamska
Obrady Sesji otworzył Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Gembara stwierdzając Quorum, przy którym mogła obradować i podejmować uchwały Rada Gminy. Przewodniczący zapoznał z proponowanym w zaproszeniach porządkiem obrad, który Rada Gminy przyjęła jednogłośnie a był on następujący:
1. Otwarcie Sesji Rady Gminy.
2. Przyjęcie protokołu z III Sesji rady Gminy odbytej w dniu 20.12.2006r.
3. Działalność Młodzieżowego Schroniska Szkolnego „Zacisze” w Starczowie:
- wystąpienie Kierownika Schroniska
- dyskusja
4. Podjęcie uchwał.
5. Sprawozdanie Wójta Gminy z działalności między Sesjami.
6. Zapytania i wolne wnioski oraz odpowiedzi na nie.
7. Zakończenie obrad Sesji Rady Gminy.
ad.2
Rada Gminy w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęła treść protokołu III Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 20 grudnia 2006r.
ad.3
Głównym tematem Sesji była Działalność Młodzieżowego Schroniska Szkolnego „Zacisze” w Starczowie. Treść wystąpienia Pani Kazimiery Fleszar kierownika schroniska stanowi zał. nr 1 do protokołu.
p r z e r w a
W dyskusji na powyższy temat kolejno głos zabierali:
Przew. Rady Gminy Pan Stanisław Gembara – z uwagi na to, że w obiekcie w którym się znajdujemy mieści się również Biblioteka wobec tego poproszę Panią Kużdżał o złożenie sprawozdania z działalności tej biblioteki i po tym będziemy dyskutować na temat złożonych sprawozdań.
Jolanta Kużdżał z-ca dyr. GCK – Wysoka Rado, Panie Wójcie, Szanowni goście. Moja historia, nazywam to moja bo w roku 84 obejmując stanowisko kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej jak gdyby szefowałam filiom bibliotecznym w Starczowie, Ożarach i Doboszowicach. Odkąd ja objęłam to stanowisko do roku 2000 biblioteka mieściła się w świetlicy w Starczowie tam gdzie teraz, obecnie, gdzie ma teraz swoją siedzibę Straż Pożarna.
Zajmując ten lokal kilkakrotnie byłyśmy zalewane, musiałyśmy ten księgozbiór wynosić, osuszać, ciągle były tam kłopoty z dachem. Nadarzyła się okazja ku temu, bo została zlikwidowana szkoła w Starczowie i Pani Grzesińska bibliotekarka pracująca na tej filii złożyła pisemną taką prośbę, ofertę aby filię biblioteczną przenieść tutaj do szkoły podstawowej, do schroniska po byłej szkole podstawowej. No i to pismo, ta prośba uzyskała aprobatę Wójta, radnych i podjęto właśnie taką decyzję aby tą bibliotekę przenieść właśnie do tej szkoły i ta Pani miała początkowo mieć taki nadzór, dozór patrząc bo jeszcze tutaj tego schroniska nie było.
W roku ubiegłym w lipcu musiałyśmy to pomieszczenie gdzie siedzimy, tutaj była wypożyczalnia, za drzwiami czytelnia i jeszcze takie pomieszczenie nasze powiedzmy gospodarcze o powierzchni 80 m opuścić przenosząc się naprzeciwko do jednego pomieszczenia o powierzchni 30 m2 .
Poprzednie tam w straży było ok. 50 to nawet o 20 m gorszy standard i te książki w tej chwili niestety nie mieszczą się na półkach, one po prostu te mniej czytane stoją w pudełkach i wysoko a te najbardziej poczytne, dla dzieci lektury, księgozbiór to w takim miejscu by był jako tako dostęp do tych półek.
W tym roku a właściwie wczoraj otrzymałam wiadomość z Dolnośląskiej Biblioteki z Wrocławia, że mogę wystąpić z wnioskiem do Ministerstwa o bezpłatne przekazanie komputerów na filie biblioteczne. Ponieważ Gminna Biblioteka Publiczna w Kamieńcu takie komputery otrzymała w 2005r. w grudniu, które służą czytelnikom i mieszkańcom naszej Gminy bezpłatnie w naszej czytelni w Kamieńcu. I teraz miałabym problem, na razie zgłosiłam taki wniosek, że3 chciałabym odebrać, otrzymać 3 komplety po 3 komputery dla każdej z filii. No niestety w Starczowie w tym pomieszczeniu tych komputerów zainstalować nie będzie można bo są pewne warunki, stałe łącze, odpowiedni lokal i te komputery mogły by być wykorzystane tutaj dla mieszkańców Starczowa.
W Ożarach i Doboszowicach chyba tam nie byłoby problemu gdyż lokale są większe i te komputery czytelnicy mogliby za darmo wykorzystywać. Tak, że to jest nasza krótka historia, dlaczego musiałyśmy wyjść, dlaczego musiałyśmy przyjść i dlaczego musiałyśmy opuścić ten lokal. A ten lokal był potrzebny na to jak Pani Kierownik schroniska powiedziała na ułożenie tych łóżek brakujących 20, więc tutaj ten metraż musiał się znaleźć przed kontrolą właśnie z Wałbrzycha. Pani o tym wspominała. To tyle dziękuję, jak będą jakieś pytania to chętnie odpowiem.
Radny Powiatu Juliusz Lipski – Panie Przewodniczący, Panie Wójcie, Wysoka Rado. Chciałem podziękować za zaproszenie na Sesję. Chcę powiedzieć, że po raz pierwszy w tej kadencji uczestniczę w Sesji Rady, jako, że od niedawna funkcjonujemy w nowej kadencji stąd też chciałem osobiście podziękować wszystkim Państwa, a korzystając z tego, że jesteśmy w miejscowości Starczów również mieszkańcom Starczowa jak też mieszkańcom całej Gminy, wszystkim którzy oddali na mnie głosy dzięki którym mogłem uzyskać mandat radnego z Gminy Kamieniec Ząbkowicki i Miasta Złoty Stok do Rady Powiatu.
Chcę dalej przy tej okazji zapewnić Wysoką Radę, zapewnić Pana Wójta, że będę tak jak zwykle to w tamtej kadencji czyniłem w sposób maksymalny starał się wspierać wszystkie działania podejmowane przez Państwa, które są niezbędne do określonego wsparcia w Radzie Powiatu, Starosty czy Zarządu Powiatu tak abyśmy mogli wspólnie lepiej żyć w tej naszej małej ojczyźnie jaka jest Gmina kamieniec Ząbkowicki.
Wstępnie rozmawiałem z Panem Wójtem na temat ewentualnego spotkania się w najbliższym czasie. Zainicjuje to również w kontakcie z kolegami radnymi a mianowicie Markiem Błażejewskim i Witoldem Rogowskim abyśmy mogli wysłuchać ewentualne kwestie, które należałoby wesprzeć Państwa a przede wszystkim poczynania Wójta, które należałoby w jakiś sposób umieścić i umieszczać w najbliższym okresie planach pracy Rady Powiatu a mamy określoną siłę przebicia bo nas z jednej Gminy jest trójka, to jest określona ilość głosów biorąc pod uwagę, że zdobędziemy również sympatię również innych radnych z Rady Powiatu. Tak, że prosimy poza tym, poza tego typu również spotkaniami, które my będziemy wspólnie starać się tu inicjować, jeżeli będą potrzeby wykorzystywać naszą obecność w Radzie Powiatu do przeforsowania, myślę, że nikogo nie ma spoza Gminy Kamieniec naszych spraw w Radzie Powiatu Ząbkowickiego.
Proszę Państwa ja zawsze przyjeżdżając do Tarczowa a dane mi było w określonych okresach mojego życia przyjeżdżać na różnego typu spotkania, zawsze z satysfakcją przyjeżdżałem tutaj do tego obiektu, jako obiektu szkolnego, który zawsze brylował, że tak powiem po pierwsze działalnością a poza tym to również wyglądem, opieką ze strony zarządców tego obiektu.
I tak to się również stało obecnie z chwilą kiedy obiekt przestał funkcjonować jako obiekt szkolny i funkcjonuje jako Schronisko Młodzieżowe Szkolne. Obiekt, który jak Państwo widzą w całej okazałości jest pięknie zagospodarowany, wykorzystany i obiekt, który tętni życiem. Oczywiście wszystko to za sprawą ludzi, którzy wkładają serce w ten obiekt na czele z Panią Kierownik. I dzięki właśnie temu zaangażowaniu mamy w takim stanie jakim go widzimy dzisiaj ten obiekt. Oczywiście podjęcie tematu schroniska, wyjazd do tej miejscowości do tego obiektu z Radą Powiatu to również zaakcentowanie, że należy w dalszym ciągu kontynuować i wspierać działania tych, którzy tu pracują czy będą w dalszym ciągu pracować i rozwijać tą działalność. Istotnym jest to, że przy minimalnym nakładzie środków a przy maksymalnym zaangażowaniu doprowadzono do takiego stanu w jakim to jest.
Ja uczestniczyłem w ostatniej kadencji Rady Powiatu w kilku spotkaniach tutaj w tym obiekcie, choćby ostatnio nawet z okazji Zjazdu Powiatowego tak to się chyba nazywało czy z okazji 60-lecia utworzenia ZHP na terenie powiatu ząbkowickiego czy ziemi ząbkowickiej. Uczestniczyłem tutaj i chce powiedzieć, że zwiedzając ten obiekt a pamiętam go jeszcze z tych okresów ,kiedy jeszcze funkcjonował jako szkoła. Ten obiekt naprawdę jest tak urządzony jak to sobie życzą władze a to się nazywa PTSM. I Proszę Państwa dzięki między innymi właśnie tej działalności następuje popularyzacja i promocja naszych osiągnięć, naszej Gminy, naszych obiektów zabytkowych, w ogóle naszego terenu, ale i również naszego powiatu i to za sprawą właśnie działalności tego Schroniska bo umieszczenie w Internecie, to również i wydrukowanie folderów sprzyja rozpowszechnieniu na terenie całego kraju, rozpropagowaniu naszej miejscowości. Pani Kierownik pokazywała obiekty, które, czy mówiła w sprawozdaniu bardzo szeroko obiekty, które znajdują się w Zakopanem, Warszawie, Białymstoku czy gdzieś jeszcze i nasz obiekt no na wsi w Starczowie. I to jest istotne, że nie trzeba być metropolią tylko wystarczy trochę serca, zaangażowania i można spowodować, że będzie to w sposób idealny sprzedane na terenie kraju. Słyszeliśmy, że również popularyzacja i promocja naszego Schroniska poza terenem kraju. Żeby nie zabierać za wiele czasu Państwu chciałem osobiście jako mieszkaniec tej Gminy a równocześnie jako radny Powiatu podziękować Pani Flesza, podziękować Paniom czy Państwu którzy tutaj pracują i oddają serce i życzyć dalszych sukcesów i dalszej promocji naszego Schroniska a Państwu jako radnym życzyć aby satysfakcja i te splendory właśnie spływały na Państwa bo Państwo jesteście gospodarzami. Dziękuję bardzo, wszystkiego dobrego.
Joanna Grzesik dyr. Sz.P.Nr 2 – Wysoka Rado, Panie Przewodniczący, Panie Wójcie, mieszkańcy Starczowa i wszyscy zaproszeni goście. Chciałabym podkreślić, że Schronisko Młodzieżowe, które istnieje w Starczowie, proszę przypomnieć sobie historie, wtedy były likwidowane inne szkoły w naszej gminie. Wtedy okazywało się, że budynki po szkołach po prostu przestawały funkcjonować. A w związku z tym, że przestały funkcjonować popadały w taką czy inną, po prostu stoją teraz puste. Jedynie obiekt w Starczowie po byłej szkole został jak gdyby zagospodarowany, ale w jaki sposób. Ponieważ jestem jak gdyby związana z tym obiektem od samego początku, ponieważ wtedy jak szkoła przeszła po odbudowie do nowego obiektu opuściliśmy budynek w Starczowie, który poznałam dogłębnie, od samych podstaw do samego strychu. Budynek, który ma 90 lat, nie byłe remontowany, nigdy nie było kapitalnego remontu. Teraz okazuje się, że ten budynek funkcjonuje i jest dla społeczności tutaj Tarczowa bardzo ważny, bo można tutaj naprawdę jednak poprzez to, że ludzie przyjeżdżają, że ludzie oglądają Kamieniec, Starczów. Jednak rozwój tej miejscowości następuje.
Oczywiście patrząc na zestawienie, które tutaj Pani Kierownik przygotowała można zaobserwować, że jeżeli w 2000 r. było 198 noclegów i 73 turystów a w 2006 r. było 843 osoby przyjechały tutaj do Starczowa. Proszę Państwa to jest wielka praca Pani Kierownik a także Pani, która jest zatrudniona tutaj w obiekcie i ja jestem tutaj zaskoczona deklaracją Pani Kierownik, że planuje swoje odejście. Bo takiego społecznika, bo powiem szczerze, że te pieniądze, które Pani Fleszar ma to w gruncie rzeczy to są bardzo skromne środki może tak to nazwę. Bardzo skromne środki a w gruncie rzeczy to jest jej zaangażowanie, jej praca społeczna i powiem szczerze, że cisną się na usta słowa Jana Pawła II, który powiedział, że człowiek jest wielki nie przez to co posiada tylko przez to czym dzieli się z innymi ludźmi. Pani Fleszar dzieli się swoim doświadczeniem, swoim zaangażowaniem z mieszkańcami Kamieńca, Tarczowa i całej Gminy Kamieniec Ząbkowicki.
I bardzo serdecznie chciałabym tutaj z tego miejsca podziękować Pani Fleszar za to właśnie, że w ten sposób ten obiekt się rozbudowuje, że ciągle idziemy do przodu.
Dodatkowo chciałabym Państwu naświetlić jakie są dodatkowe potrzeby. Musimy wiedzieć o jednym, ludzie którzy przyjeżdżają do Tarczowa oczekują coraz większego standardu. Im już nie wystarczą pokoje 8-10-12 osobowe. Każdy chce teraz przyjechać do Starczowa i chce mieć wygodę, 3 osobowe pokoiki. Po to aby po prostu ten standard podnieść potrzebne są pomieszczenia. Ja wierzę, że Pani bibliotekarce ciężko jest z tymi wszystkimi tomami, które ma w swoim pomieszczeniu. To jest ciężej, cięższa jest praca jeśli chodzi o umieszczenie księgozbioru ………… no ale Proszę Państwa jednak schronisko musi spełniać warunki standaryzacji, musi się rozwijać, musi podnosić jakość swoich usług po to abyśmy mogli liczyć na jakieś środki, żeby w dalszym ciągu budynek mógł funkcjonować i po to aby mógł się rozwijać. Nie mając tych środków, nie mając turystów a proszę mi wierzyć, że obserwujemy taka zmianę jakości obsługi turystów już od jakiegoś czasu . My tutaj często rozmawiamy z panią Kierownik na ten temat, ale ludzie oczekują coraz lepszych warunków. Im nie wystarczy leżak leżący na podłodze, czy materac rozłożony. Chcą płacić, ale też chcą mieć godne warunki. I te godne warunki my jako Schronisko, tutaj Pani Kierownik i pracownicy Schroniska starają się po prostu tym turystom i tym wszystkim, którzy są zaangażowani w to aby ten budynek nadal był wizytówką Starczowa, bo on jest wizytówką Starczowa. Bardzo serdecznie dziękuję jeszcze raz Pani Kierownik a także wszystkim ludziom zaangażowanych w to aby ten budynek tak funkcjonował jak do tej pory. Bardzo serdecznie dziękuję.
Przybylska Marzena mieszkanka Starczowa – ja bym się chciała zapytać Pani Dyrektor czy ……………….. przysłowia to nie można by się było tym budynkiem podzielić z innymi mieszkańcami i młodzieżą Starczowa. Bo dlatego, że tak jak Pni z Biblioteki powiedziała moglibyśmy mieć okazję przyjęcia 2 komputerów a nie mamy na to po prostu warunków. Nie może tak być, że 30 letni księgozbiór gromadzony jeszcze przez Panią Grzesińską jest w pudełkach. W czasie ferii, w czasie wakacji tutaj w szkole odbywały się takie różne prace dydaktyczne z dziećmi a teraz Pani Bibliotekarka nie ma na to warunków. Dzieci już po prostu nie przychodzą tutaj do biblioteki. W ogóle nasze dzieci już za wiele nie przychodzą skorzystać z tego obiektu. Korzystają dzieci z całej Polski tylko nie nasze. Dziękuję.
Może byśmy zrezygnowali z części subwencji na koszt mniejszej ilości łóżek i z powrotem mogli odzyskać tą bibliotekę. Ona była w tych dwóch pomieszczeniach gdzie się obecnie znajdujemy. I tutaj by były bardzo fajne warunki na przyjęcie tych komputerów i w ogóle ……..
Joanna Grzesik Dyr. Sz.P.Nr 2 – może proszę Państwa powiem tak. Korzystają dzieci bo jednak biblioteka jest w obiekcie Schroniska Młodzieżowego. Proszę mi Wierzyc 30 lat a może i więcej. Trudności lokalowe są wszędzie. Ja może powiem na przykładzie mojej biblioteki, w której my mamy ponad 11 tys. tomów i obecnie biblioteka znajduje się w dwóch obiektach. Część księgozbioru już udało się nam przenieść do szkoły, ale pozostała część w dwóch pomieszczeniach środowiskowej świetlicy nadal funkcjonuje. Są to trudności lokalowe, które po prostu ciężko rozwiązać. To są problemy, które naprawdę ciężko rozwiązać. Ja dlatego jak gdyby chciałabym po prostu, jest to pewna trudność, no ale myślę, że jakoś może przy pomocy Urzędu Gminy, Pana Wójta, Pana Przewodniczącego uda się taką sprawę rozwiązać. Z tym, że mówię warunki lokalowe jakie musi spełniać schronisko mają odpowiednie standardy także metrowe i to po prostu musi tak funkcjonować .
Proszę Państwa ja powiem tylko jedno Pani Kierownik wspomniała o tym, ale potrzeby remontowe tego budynku 90 letniego są bardzo duże. Robiliśmy jak gdyby taką przymiarkę do tego co trzeba w pierwszej kolejności zrobić a już Pani Kierownik wspomniała, że zaczyna nam się sypać dach, robimy jak gdyby wstępne, po kolei staramy się rozłożyć te etapy jak gdyby remontu dachu na poszczególne lata. No powiem Państwu szczerze, że każdy pieniądz, każdy grosz się liczy, no taka jest, takie są realia obecnie. Chyba, że Rada Gminy wspomoże i ten dach, i ta kanalizacja i to odwodnienie tego terenu, który po prostu zagraża budynkowi, bo jeżeli nie zrobi się dachu to wszystko będzie zaciekać. Jeżeli nie zrobi się podłoża będą się mury sypać, pękać i po prostu budynek zostanie zdewastowany. Zależy nam na tym aby ten budynek został nadal w oświacie, aby po prostu można było z niego korzystać i żeby świecił jak gdyby przykładem dla całej miejscowości naszej. Ja dziękuję.
Przybylski Zbigniew mieszkaniec Starczowa – ja chciałem powiedzieć kilka słów. Siedem lat jest w Starczowie schronisko. I można powiedzieć, że z tego schroniska jako mieszkańcy Starczowa w ogóle nie mamy korzyści. Dodatkowo mamy teraz straty. Biblioteka to jest pierwsze a drugie w tym budynku miał być punkt ewakuacyjny jeżeli przykładowo wystąpiła by jakaś przykładowo tragedia jak powódź, to po prostu nie wiadomo czy my, czekamy, wszyscy czekają na turystów czy po prostu ktoś będzie za potrzebą, bo też może Pani Dyrektor powiedzieć jeżeli przykładowo będzie jakaś tragedia w Kamieńcu, ktoś po prostu straci dach nad głową to po prostu można powiedzieć, że nikt nie będzie zakwaterowany bo są turyści. A można powiedzieć tak, turyści są czerwiec, lipiec, ewentualnie sierpień, cały rok budynek jest po prostu pusty, tylko jest jedna Pani, która po prostu dogląda i po prostu tam pali czy sprząta. Ja uważam, że po prostu jako my mieszkańcy po prostu jesteśmy pokrzywdzeni. Można powiedzieć, że ten budynek jest fajny, że wszystko jest zrobione ok. ale jako tako przez siedem lat to po prostu my tylko widzimy tych turystów dwa miesiące kilku albo nie przyjadą wcale. Ja uważam, że to jest bezcelowe. Jeżeli będziemy czekać na jakiegoś turystę gdzieś z Francji czy skądś. Ja uważam, że ten budynek był przeznaczony jako ewakuacyjny i musi się po prostu znaleźć jakieś rozwiązanie. Czy po prostu dla turystów jest czy po prostu dla nas. Na dzień dzisiejszy to po prostu nie wiadomo, czy po prostu jest nasz czy turystów.
Jolanta Grzesik dyr. Sz.P.Nr 2 – proszę Państwa ja powiem może tak. Faktycznie dwoistość tego budynku, który jest i powiem szczerze ponieważ przejęłam schronisko w zeszłym roku i powiem szczerze, że jeszcze nie do końca rozumiem tą dwoistość jeśli chodzi o odpowiedzialność za budynek. Bo budynek ewakuacyjny powinien być przez kogoś nim zawiaduje, ja dokładnie nie wiem kto tam w województwie tym budynkiem zawiaduje, ale na pewno nie dają żadnych pieniążków na utrzymanie tego budynku. Tak, że jeżeli to będzie budynek ewakuacyjny to będzie tutaj po prostu zgromadzone jak gdyby łóżka i tym podobne rzeczy i jeśli zajdzie jakaś potrzeba to wtedy dopiero będzie ten budynek uruchamiany a tak świecił by pustkami przez cały rok.
Natomiast jeśli jest Schronisko Młodzieżowe to muszę Państwu powiedzieć no ja powiedziała bym tak schronisko się rozwija, rozwija się z roku na rok co jak byście Państwo prześledzili te tabelki to naprawdę bardzo łatwo można zaobserwować. Natomiast jeśli chodzi o to czy to ma być schronisko czy to ma być budynek ewakuacyjny to myślę, że Rada Gminy i mieszkańcy wypowiedzieć na ten temat.
Emilia Giżycka Sekretarz Gminy – proszę Państwa mamy piękny obiekt. A że on jest piękny i nie uległ dewastacji to świadczy o tym, że coś się w tym obiekcie dzieje, że ten obiekt żyje. Określamy go różnie i jako schronisko i jako obiekt do ewentualnej ewakuacji dla ludzi doświadczonych np. przez powódź z tej jednej prostej przyczyny, że sama nazwa mówi Młodzieżowe Schronisko Szkolne. Co to oznacza, że te schroniska lokowane są w obiektach szkolnych, i te schroniska praktycznie funkcjonują w okresie wakacyjnym. Między innymi to schronisko było w Sz.P.Nr 2 przez okres wakacji. Natomiast przez cały rok był to budynek szkolny. Tu się zmieniła sytuacja bo my w tej chwili mówimy, przede wszystkim, że to jest Młodzieżowe Schronisko Szkolne, które może funkcjonować cały rok jeżeli będzie popyt na tego typu usługi. Natomiast w razie potrzeby to będzie to obiekt w pierwszej kolejności dla przeprowadzenia ewakuacji ludzi zagrożonych np. w wyniku powodzi. Proszę nie mylić tych pojęć. W świetle powyższego zadaję pytanie wszystkim czy po prostu zamknąć obiekt i nie ma nic bo biblioteka na pewno nie podejmie się utrzymaniem i sprawowaniem nadzoru nad całym obiektem, tylko między innymi te drzwi były wybijane przez to żeby nic z tamtą częścią budynku nie mieć, a co tam ma się dziać. Czy nie lepiej żeby ten obiekt funkcjonował tak jak funkcjonuje, czy po prostu utworzymy bibliotekę.
Faktycznie biblioteka ma za małe miejsce, ale nie wiem, przecież biblioteka miała to pomieszczenie, czy nie trzeba się przyjrzeć temu pomieszczeniu , które jest przy świetlicy środowiskowej[i][i] , przeprowadzić remont i wtedy świetlica będzie miała odpowiednie warunki lokalowe, ba jest pomieszczenie gdzie już jest komputer i można by było te 3 dodatkowe komputery tam zainstalować, i wtedy jest i obiekt Schronisko, które w miarę posiadanych środków będzie się rozbudowywało tak jak tutaj Pani Kierownik nakreśliła. Jeżeli mamy takie ambicje bo jeżeli nie to możemy zamknąć i trzymać to. Tym bardziej, że na doposażenie tego obiektu gmina otrzymała środki finansowe żeby przygotować taki obiekt na wypadek takiej klęski jaką mieliśmy w 1997r., gdzie trzeba było szybko podejmować decyzje. Dobrze, że to był okres wakacyjny bo przedszkola były wolne. Przeprowadziliśmy ludzi do przedszkola a za pół godziny trzeba szybko ewakuować bo tam woda zalewa już ten obiekt.
W świetle powyższego należy to naprawdę rozważyć, my na pewno na dzisiejszej Sesji tego nie rozpatrzymy, ale trzeba określić konkretnie z udziałem mieszkańców tej wsi rolę i znaczenie tego obiektu na przyszłość.
Dlatego ja uważam, że dobrze, że tu jest Schronisko bo ten obiekt żyje, ten obiekt jest. Jeżeli zamkniemy to po pół roku możemy się spotkać i będziemy widzieli w jakim stanie będzie ten obiekt. Dziękuję bardzo.
Radny Dominik Krekora – Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Wójcie, Szanowni Państwo proszę nie posądzić mnie o inny sposób myślenia, ale ja rozumiem część społeczności ze Starczowa pytającej o to w jaki sposób zachowana byłaby różnica w momencie gdyby ten obiekt był wynajęty obojętne jakiemu innemu podmiotowi. Taka sama. Nie byłoby wstępu dla mieszkańców Starczowa bo to na dzień dzisiejszy, to co się słyszy tak wygląda. Chwałą jest za to, że poniesiono nakłady, że obiekt funkcjonuje, że obiekt żyje. Chwałą za to, że jest propagowana gmina, powiat ząbkowicki gmina Kamieniec, ale tutaj proszę Państwa na zasadzie takiej, że najpierw wzięto najpierw jeden palec, potem drugi palec, później całą rękę. O co chodzi. Jeżeli było przez ówczesne władze postanowione, że biblioteka publiczna mieszcząca się w obiekcie obecnie świetlicy środowiskowej zostanie przeniesiona w to miejsce, zostanie wprowadzony inny podmiot a tu zostanie wygospodarowane pomieszczenie jedno, drugie i trzecie na bibliotekę to ci mieszkańcy pełni nadziei chcieli z tego korzystać. A teraz w momencie podnoszenia standaryzacji tego obiektu, tego Schroniska Młodzieżowego zaczyna się powoli, powoli spychać na margines bibliotekę. Natomiast proszę Państwa tworzenie dwóch obiektów i utrzymanie ciężaru, chodzi o koszty przez Radę Gminy jest rzeczą bardzo trudną do spełnienia. To jest moje stanowisko, bo tu słyszymy o potężnych kosztach związanych wcześniej czy później z remontem kapitalnym tego obiektu. Tu proszę Państwa subwencja 40 tys. zł, 40 tys. zł na ten obiekt plus dochody własne, które są przetworzone przez ten obiekt jest to dużo, Jest to dużo. Z jednej strony powiemy, że nie są to środki, które wykłada budżet Gminy, ale z drugiej strony ja rozumiem te obawy tej społeczności mieszkańców Starczowa Dziękuję.
Złochowski Stanisław mieszkaniec Starczowa – a może by znalazł jakiś wspólny kompromis. Skoro ma być remontowany dach prędzej czy później, w części strychowej są takie piękne pomieszczenia, które można by było adaptować dla potrzeb biblioteki bo przenosząc bibliotekę z powrotem do świetlicy środowiskowej tych mieszkańców pozbawia się jedynej sali w okolicy gdzie można przeprowadzić jakieś imprezy rozrywkowe dla tych mieszkańców. I z czasem będzie tak jak w Kamieńcu II, że obiekt został sprzedany osobie prywatnej. Chwała Panu Gembarze, że udostępnia, ale na jakieś takie imprezy, żeby mieszkańcy mogli się spotkać oni nie mają gdzie. I my w niedługim czasie tez zostaniemy tego pozbawieni. Może tam by coś wygospodarował. Dziękuję.
Stanisław Gembara Przewodniczący Rady Gminy – na pewno dzisiaj tutaj tej sprawy nie rozstrzygniemy, na pewno będziemy spotykać się z mieszkańcami Tarczowa, na pewno będzie w tym brała udział Pani radna z tego okręgu i my wszyscy, sołtys tak, że jakiś wspólny kompromis z tego będzie. Na pewno w jakiś sposób problem rozstrzygniemy by dalej to się odbywało tutaj tak jak się odbywa.
Kazimiera Fleszar Kier.Schroniska – ja muszę zabrać głos w tej sprawie dlaczego, dlatego, że ja stałam się przyczyną tutaj wielu różnych powiastek, niedomówień itd. I tak szczerze jak już mówimy prawdę to powiedzmy prawdę. Te tłumy dzieci tutaj nie walą po te książki, no niestety. Szkoda, że nie liczyłam. Ale dzięki turystom obiekt jest zadbany i wszystko to jest i będzie, lepiej jeszcze od razu nie będzie. Jak Pan wybuduje skocznię koło swojego domu to ludzie tu będą jeździć tłumami. Proszę to zrobić, będą tu przyjeżdżać i daję Panu głowę, że Pan zarobi. Jeżeli inny mieszkaniec Starczowa wybuduje basen kryty to też będą tłumy przyjeżdżać i bardzo was do tego zachęcam. Ja stanęłam w imię obrony obiektu i gdybym ja miała pieniądze tylko na 30 łóżek to niestety, bo kominiarz chce, bo straż pożarna chce, bo każdy chce coś. Bo to musi być dostosowane pod względem bezpieczeństwa, użyteczności i wygody, no niestety taka jest prawda i coś za coś. Jeżeli będę widzieć, że tutaj codziennie będzie przychodzić 15-20 osób do tej biblioteki to ja otworzę ta świetlicę. Proszę bardzo. I one tutaj będą, ale ta Pani, która tu pracuje wtedy będzie zatrudniona na pełnym etacie i ona te dzieci wpuści tu, dlaczego nie. Wtedy kiedy turystów nie ma, proszę bardzo. To jest wszystko oddzielone, te drzwi tylko zamek zrobić, tutaj są drzwi żeby nie wychodziły na obiekt i te dzieci mogą sobie być, ale tu tłumów nie ma, no niestety taka jest prawda.
A ja mając subwencję na 30 osób sami słyszeliście w 2000 roku niestety pracowałyśmy za darmo. Ja mogę pracować bo mam emeryturę, ale koleżanka? Ja nie wiem czy Pan by wyraził zgodę, że Pana żona przyjdzie tu i będzie tyrać tak za darmo. Rano, wieczór, piątek, światek, niedziela bez urlopu. Nie wiem czy Pan by pozwolił swojej żonie za 480 zł przez cały rok tutaj być bez urlopu. Skoro jest taka potrzeba to zlikwidujcie ten obiekt, nikt do was tu nie będzie jeździł, pojedzie Pan w pole, wróci z powrotem i Panu to wystarcza, bo innym ludziom do spełnienia czegokolwiek jest potrzeba coś więcej, ale to jest tylko moje zdanie. Ja odchodzę w czerwcu i to nie będzie moje zmartwienie, tylko niestety wasze, bo wiem dobrze, że nikt tak z serca się tym nie zajmie. A za 142,50 zł to na pewno nie. Dziękuję.
Jolanta Kużdżał z-ca dyr. GCK – ja bym chciała tylko dopowiedzieć, bo tak jak tam ktoś z tyłu zauważył nie mylmy pojęć. Biblioteka nie była nigdy w świetlicy środowiskowej, ona była w pomieszczeniach teraz obecnie straży pożarnej. Tam są te drugie drzwi. Tutaj nie mylić pojęć, że my tam, my mieliśmy inny lokal i to było rozwiązanie naprawdę dobre do momentu aż strażacy zaczęli się dopominać o swoje i napisali pismo do Wójta i do Zarządu o zwrot tego pomieszczenia bo chcieli mieć swoje i dlatego musieliśmy, nie, że to był nasz wymysł, musieliśmy po prostu tamto pomieszczenie opuścić.
Henryk Różycki sołtys wsi Starczów – ja mam takie pytanie do Przewodniczącego i do Wójta Gminy ponieważ my jesteśmy taką wioską, która posiada dwie świetlice. Jedną nową i drugą starą. Czy tą starą nie można by było po pewnym zaangażowaniu środków przenieść właśnie bibliotekę i tam by było wszystko. Tam jest pomieszczenie tak duże, że można nie taką, ale bibliotekę przenieść z powiatu nawet. Jest to obiekt, który stoi niewykorzystany a płaci się za niego przecież podatki. Można by było pomyśleć na tym i wtedy nie byłoby żadnych kłótni gdzie ma być biblioteka a gdzie schronisko.
Przybylski Zbigniew mieszkaniec Starczowa – ja chciałem zapytać Pani Kierownik, bo Pani mówi, że kilka tam dachówek spadło i trzeba pieniążki na to. Ja uważam a raczej wnioskuję, po prostu przez te 7 lat ten obiekt w ogóle nie był ubezpieczony. Bo ubezpieczyciel po prostu jeżeli jakaś szkoda jest to po prostu się zgłasza i ubezpieczyciel po prostu pokrywa koszty. I ja uważam, że po prostu jak Pani zauważyła do mnie typowe, że jestem rolnikiem, interesuje mnie tylko po prostu praca na polu. Ja uważam, że też mogę jeździć na wczasy, nie będę się pytał Pani czy po prostu jeździć, ale uważam, że takie jak Starczów hotelu tutaj zrobić nie uda się, chyba, że po prostu Pani sprowadzi tutaj jakieś panienki to być może tłumy będą, tak jak po prostu biblioteka, jeżeli uważa, że do biblioteki nie ma tłumów to w takim schronisku to tez po prostu mogę jej podsunąć po prostu taką myśl. Dziękuję.
Przewodniczący Rady Gminy – ja jeszcze proszę Państwa dla porównania podam, że w tym samym czasie została zlikwidowana szkoła podstawowa w Ożarach i w tym samym czasie została zlikwidowana szkoła w Starczowie i Topoli. W Topoli zostały budynki sprzedane na rzecz osoby prywatnej, w Ożarach został budynek pozostawiony bez opiekuna. Proszę dzisiaj zobaczyć w Ożarach w jakim stanie technicznym wygląda ten budynek i służy tylko jako miejsce w razie jakiegoś nieszczęścia ewakuacji lub pielgrzymki, która raz na 10 lat idzie w stronę Częstochowy.I proszę sprawdzić stan techniczny tamtego budynku i proszę sprawdzić stan techniczny tego budynku. Ten budynek żyje. Tu ktoś jest, ktoś się nim opiekuje i chwała Pani za to. Tu przychodzą ludzie bezinteresownie, spędzają swój czas, swoje środki i on żyje i jesteśmy z tego bardzo dumni za co Pani Kierownik i ludziom, którzy tutaj bezinteresownie przychodzą, byłemu sołtysowi, obecnemu sołtysowi za to myślę, że w imieniu własnym i całej Rady Gminy bardzo, bardzo serdecznie dziękuję. A myślę, że taka wymiana zdań gdzie powinna znajdować się biblioteka na pewno dzisiaj tu na tym posiedzeniu nie rozstrzygniemy. Rozstrzygniemy to w miesiącu lutym, może jakąś decyzję podejmiemy gdzie ta biblioteka ma być.
Kazimiera Fleszar kier. schroniska – proszę Pana wszystkie budynki szkolne są ubezpieczone a jeżeli chodzi o ubezpieczenie tego budynku to ja musiałabym ubezpieczyć z własnych pieniędzy bo nie ma pieniędzy na ubezpieczenie tego budynku. To jest budynek Urzędu Gminy, ja wynajmuję dwie kondygnację chyba, że Pan podpali bo na razie nikt nie ma na to ochoty/ jest niespokojnie dlatego rezygnuję z tego, bo gdybym miała wdzięczność od mieszkańców Tarczowa to ja bym tutaj dalej była i tyrała za darmo, ale nie mam wdzięczności dlatego proszę bardzo róbcie sobie z tym co chcecie, ale o tym zadecyduje niestety Rada Gminy do czego ten budynek będzie potrzebny. Bo mnie się wydaje, że lepiej, że jest tutaj schronisko i daje nam jakikolwiek zastrzyk finansowy bo rocznie 50 tys. nie znajdzie się na ulicy. A za te 50 tys. zrobiłam tutaj – jest odmalowane i na te dachówki, które w tej chwili spadły mam pieniądze, ale niestety będą spadać dalej, bo wichury nie przystaną, bo wiecie co się dzieje w ogóle na świecie, jakie są kataklizmy i nas to już dotknęło. To była pierwsza wichura jaką kiedykolwiek do tej pory widziałam. Jestem chemikiem to ja wiem co się jeszcze może wydarzyć. Może być trąba powietrzna, że zmiecie to schronisko z ziemi. I tak może być. Niech się Pan nie martwi o to, ja nie śpię spokojnie a ponieważ teraz mam drugie zmartwienie z matką więc dwa zmartwienia to troszeczkę za dużo dlatego rezygnuję. W czerwcu odchodzę, będzie wybrany nowy dyrektor to zadecyduje o tym czy będzie się chciał tym opiekować czy nie. Żałuję, ogromnie żałuję, że nie zrobiłam tego w Ożarach, ogromnie. To jest moja rodzinna |