Protokoły V kadencji 2006-2010

Protokoły z obrad Sesji Rady Gminy

 
data publikacji:  03-12-2008 | 08:42
data ostatniej modyfikacji:  01-03-2010 | 12:34
data wytworzenia dokumentu:  14-11-2008
P R O T O K Ó Ł NR XXV / 08 Z SESJI RADY GMINY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM ODBYTEJ W DNIU 14 listopada 2008 R.

              P R O T O K Ó Ł  NR XXV / 08

Z SESJI RADY GMINY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM

ODBYTEJ W DNIU 14 listopada   2008 R.

 

 

Godzina rozpoczęcia   08.30

Godzina zakończenia  12.00

 

Miejsce Sesji sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury.

 

 

W Sesji Rady Gminy uczestniczyło 15 Radnych, oraz goście zaproszeni tj. Wójt Gminy Pan Marcin Czerniec,  Przewodniczący Rady Powiatu Ząbkowickiego Pan Juliusz Lipski, p.o. Dyrektora Gminnego Centrum Kultury Pani Jolanta Kużdżał, Skarbnik Gminy Pan Jacek Rozumek, sołtysi oraz przewodniczący rad sołeckich, mieszkańcy Gminy, kierownicy Urzędu Gminy i jednostek podległych. 

 

Obrady Sesji otworzył Przewodniczący Rady Gminy Pan Bogusław Kitliński stwierdzając obecność 15 Radnych, przy której mogła obradować i podejmować uchwały Rada Gminy.

 

 

Przewodniczący Rady Gminy Pan Bogusław Kitliński- Szanowni Państwo większość z Państwa zna smutną wiadomość dzisiaj o godzinie 13.30 w Budzowie odbędzie się pogrzeb zmarłej Sekretarz Emilii Giżyckiej. Wszyscy zebrani uczcili pamięć zmarłej Sekretarz Gminy minutą ciszy.

Chciałbym dodać, że autobus do Budzowa będzie podstawiony o 12.30 na przystanku autobusowym. Program mamy dzisiaj napięty, dlatego proszę, aby w przebiegu sesji padały zwięzłe wypowiedzi.

 

Przewodniczący Rady Gminy Pan Bogusław Kitliński - zapoznał z proponowanym w zaproszeniach porządkiem obrad Sesji, a był on następujący:

 

         1. Otwarcie Sesji Rady Gminy.

         2. Przyjęcie protokołu z  Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 

             03.10.2008r

         3. Działalność gospodarcza na terenie Gminy.

         4. Ocena działalności kulturalnej na terenie Gminy.

         5. Działalność sportowa i rekreacyjna na terenie Gminy.  

         6. Podjęcie uchwał.

         7. Sprawozdanie Wójta Gminy z działalności między Sesjami.

         8. Zapytania i wolne wnioski oraz odpowiedzi na nie.

         9. Zakończenie obrad Sesji Rady Gminy.       

 

 

GŁOSOWANIE

Za- 14 (B. Chodasewicz, A. Wytoszyńska, M. Nastała, J. Hreczyński, J. Adamska, M. Kacik,  D. Krekora, B. Kitliński, M. Dechnik, B. Nicpoń, W. Majewski, K. Cieliński, J. Różycki,  M. Sąsiadek).

Przeciw- 0

Wstrzymało się-  0

Nieobecny  w czasie głosowania Pan Radny Stanisław Wichrowicz

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła porządek obrad XXV Sesji Rady Gmin

Ad. 2

 

Przewodniczący Rady Gminy Pan Bogusław Kitliński-  nikt z Państwa Radnych nie zgłosił uwag do biura Rady Gminy, co do treści protokołu XXIV Sesji Rady Gminy. Proszę o przegłosowanie przyjęcia treści protokołu.

GŁOSOWANIE

Za- 14 (B. Chodasewicz, A. Wytoszyńska, M. Nastała, J. Hreczyński, J. Adamska, M. Kacik,  D. Krekora, B. Kitliński, M. Dechnik, B. Nicpoń, W. Majewski, K. Cieliński, J. Różycki,  M. Sąsiadek).

Przeciw- 0

Wstrzymało się-  0   

Rada Gminy w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęła treść protokołu XXIV Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 3 października  2008r.

 

 

Ad. 3  

Paweł Zielonka Inspektor ds. działalności gospodarczej i zamówień publicznych

 

 DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

NA TERENIE GMINY KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

 – ANALIZA OD 2000 roku.

 

ZAREJESTROWANIA:                                                                       

2000 r. – 62 podmioty  2001 r. – 86 podmioty 2002 r. – 43 podmioty  2003 r. – 47 podmioty

2004 r. – 61 podmioty  2005 r. – 73 podmioty  2006 r. – 88 podmioty  2007r. – 63 podmioty

2008 r. – 60 podmiotów                                                                    

RAZEM podmiotów: 583

WYKREŚLENIA:

2000 r. – 38 wykreśleń  2001 r. – 85 wykreśleń  2002 r. – 41 wykreśleń

2003 r. – 26 wykreśleń  2004 r. – 96 wykreśleń  2005 r. – 180 wykreśleń

2006 r. – 70 wykreśleń  2007 r. – 61 wykreśleń  2008 r. – 46 wykreśleń

RAZEM wykreśleń: 643

Zawieszenia działalności:   2008 r.: 5 zawieszeń

Ogółem zarejestrowanych podmiotów na dzień 12.11.2008 r.:               390 podmiotów (wzrost w stosunku do 31.12.2007 r. o 17 podmiotów).

Struktura przedsiębiorców:

 

a.        liczba podmiotów prowadzących handel alkoholem (posiadających czynne zezwolenie stałe na sprzedaż alkoholu):             33 podmioty         

b.        liczba podmiotów prowadzących działalność budowlaną: PKD 45.11.Z – 53 podmioty;

c.        liczba podmiotów prowadzących działalność usługową inną:

·          sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych – 8 podmiotów;

·          sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (52.11.Z)  42 podmioty;

·          działalność usługowa związana z chowem i hodowlą zwierząt z wyłączeniem działalności weterynaryjnej (01.42.Z) – 9 podmiotów.;

·          handel detaliczny obwoźny oraz na straganach i targowiskach: 50 podmiotów;

·          fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne – 15 podmiotów

W ramach wspomagania rozwoju przedsiębiorczości na terenie Gminy Kamieniec Ząbkowicki Pan Wójt skierował do Rady Gminy do chwalenia projekt uchwały w sprawie zwolnienia osób bezrobotnych od opłat związanych z rejestracją działalności gospodarczej.

Trwają także przygotowania do przedstawienia projektu uchwały w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości przedsiębiorców nowo zakładających działalność gospodarczą oraz istotnie zwiększających stan zatrudnienia (tj. wpływających na ilość zarejestrowanych bezrobotnych z terenu Gminy Kamieniec Ząbkowicki). 

 

 

Przewodniczący Rady Gminy pan Bogusław Kitliński – czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos, nikt się nie zgłasza, dziękuję Państwu, zamykam dyskusje w punkcie 3 porządku obrad.               

 

                        

Ad. 4

p.o. Dyrektora GCK Pani Jolanta Kużdżał

 

Panie Przewodniczący, Panie Wójcie , Panie i Panowie Radni

 

Jednym z tematów dzisiejszej Sesji Rady Gminy jest „Ocena działalności kulturalnej na terenie gminy”. Przedstawię Państwu główne zadania, jakie realizujemy, a Państwu pozostawiam ocenę naszej działalności.                                                                                                                  W bieżącym roku odbyło się wiele imprez zarówno kulturalnych, rozrywkowych i rekreacyjnych. Okres karnawału sprzyja organizacji zabaw zarówno dla dzieci jak i dorosłych.. Na sali widowiskowej w każdą sobotę karnawału odbywały się zabawy, organizowane przez Szkołę Podstawową nr1, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych , Gimnazjum Publiczne, Klub Sportowy Zamek, Koło Łowieckie „Jeleń”.                                                                           Dla dzieci natomiast razem z Panią Tokarz, opiekunką świetlicy wiejskiej, organizowaliśmy dyskoteki w każdy czwartek  przy ul. Skoroleckiej .                                    G.C.K. było koordynatorem Ferii Zimowych. Współorganizując ze szkołami i świetlicami zadbało o to, aby czas wolny dla dzieci był zorganizowany do maksimum. Dzieci wyjeżdżały na lodowiska do Świdnicy i Kłodzka,  basen do Bielawy i wycieczki do Paczkowa i Ząbkowic Śląskich. Ponadto dzieci  uczestniczyły w zajęciach rekreacyjnych, edukacyjnych i sportowych w bibliotekach, szkołach i świetlicach.                                       G.C.K. wspólnie z Panią Bogumiłą Tokarz zorganizowało na sali widowiskowej wieczór walentynkowy, który cieszył się dużym uznaniem zarówno wśród dzieci jak i ich rodziców . Tradycyjnie G.C.K. zorganizowało dla mieszkańców naszej gminy przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr1, Gimnazjum Publicznego, młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. i po raz pierwszy dzieci z Przedszkola nr1, które bardzo mocno wczuwając się w swoje role zachwyciły wszystkich zebranych.                         Cykliczną imprezą organizowaną przez G.C.K. ,jest konkurs recytatorski „PEGAZIK” zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym. W eliminacjach gminnych udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych nr1 i nr2 i Doboszowic. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i nagrody książkowe i przygotowano słodki poczęstunek.                                                                 Od kilku lat organizacją konkursu na etapie powiatowym zajmuje się również G.C.K. Jako gospodarz konkursu w  br zadbał o poczęstunek dla uczestników i opiekunów ze wszystkich gmin na terenie powiatu. Starostwo zaś zafundowało dla laureatów nagrody książkowe i dyplomy. Tradycją jest również to, że to dzieci z Kamienieckich Szkół  zdobywają pierwsze miejsca i reprezentują powiat w konkursie dolnośląskim.                                        Cykliczną imprezą  organizowaną przez Gminne Centrum Kultury jest „Kamieniecka     Majówka”, która odbyła się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

Atrakcją dla mieszkańców był występ zespołu VOYAGER, Orkiestry Dętej z Wambierzyc, występ dzieci ze studia Muzyczno-Tanecznego z Bielawy, konkurs konia z przeszkodami.             Po raz pierwszy G.C.K. zorganizowało na kamienieckich Błoniach z okazji Dnia Dziecka widowisko w wykonaniu teatru ART.-RE z Krakowa pt. „Białoksiężnik”- realizowany pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.                      G.C.K. aby zachęcić dzieci do odwiedzania biblioteki i czytania książek organizuje również spotkania autorskie.                                                                                                                                              I spotkanie autorskie zorganizowało z Pisarzem Zbigniewem Karwackim, na które zaproszono dzieci ze S.P. nr1, a dotyczyło historii książki.                                                                                              II spotkanie autorskie zorganizowano z Janem Pawłem  Krasnodębskim poetą, prozaikiem z Katowic, który zajmuje się problematyką uzależnień. Na spotkanie to została zaproszona młodzież z Gimnazjum Publicznego w Kamieńcu, która czytając wcześniej książki znakomitego pisarza wspaniale  nawiązała kontakt podczas  spotkania.                                                                                                                                                  

         W czerwcu br.  z myślą o dorosłych G.C.K. zorganizowało w Czerwonym Kościółku „ Koncert Słowiańskiej Muzyki” w wykonaniu Iriny  i Gienadija z Ukrainy. Koncert był bardzo udany, szkoda tylko, że dla tak małej publiczności.         

         Kolejny już raz G.C.K. było organizatorem „Szlaku Cysterskiego”. Dużą atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych, był pokaz sztuki garncarstwa, gdzie każde dziecko mogło samodzielnie wytoczyć na kole dowolny przedmiot i zabrać na pamiątkę do domu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich prezentacje i degustacje potraw regionalnych. Wystąpiły również ze swoim programem artystycznym zespoły „Ożaranki” i „Lubnowianie”. W  godzinach wieczornych odbyły się koncerty zespołów : „Dwie Korony” i „A.S.O.”, które zgromadziły przed scenę wielu miłośników dobrej zabawy. Po raz pierwszy G.C.K. zorganizowało na kamienieckich Błoniach „Zakończenie Lata”. Atrakcją wieczoru był koncert zespołu „Slang” z Kędzierzyna Koźla .

       7 września odbyły się dożynki gminne w Ożarach , które również przebiegły zgodnie z planem. Należy wspomnieć o prezentacjach Wieńców Dożynkowych przygotowanych  przez Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa z każdej miejscowości w naszej gminie. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz sztuki walki TEAKWONDO, występ zespołów ludowych „Ożaranki” i „Brynica” z Miasteczka Śląskiego. Atrakcją wieczoru był występ zespołu „Law System”.

        Inną cykliczną imprezą, która odbywa się w G.C.K. jest występ grupy teatralnej „Rodzice Dzieciom”. Rokrocznie przygotowywane są przedstawienia dla mieszkańców naszej gminy, które cieszą się uznaniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych zarówno pod względem gry aktorskiej jak i scenografii.

         Do cyklicznych imprez organizowanych w G.C.K. jest również „Tęczowy Festiwal”- Głównym inspiratorem jest Pan Piotr Miś, nauczyciel ze S.P.nr2. Dzieci uzdolnione muzycznie grają na instrumentach klawiszowych w różnym repertuarze.

        Mówiąc o działalności kulturalnej , należy wspomnieć o współpracy z przedszkolem nr1, dla tych dzieci organizujemy projekcje filmowe, gry, zabawy. To w naszej instytucji dzieci z Przedszkola wraz z Dyrekcją i nauczycielami świętują razem z rodzicami i dziadkami-Dzień Matki i Ojca, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Świętego Mikołaja, czy zabawę choinkową.      Dużym powodzeniem i zainteresowaniem cieszy się kurs tańca, który organizowany jest w każdy czwartek w trzech grupach tanecznych. Dzieci z terenu naszej gminy uczestniczyły w miesiącu sierpniu w warsztatach tanecznych w Karpaczu pod opieką instruktorów tańca.

        W dalszym ciągu planujemy umilić dzieciom dzień św. Mikołaja, organizując przyjście św. Mikołaja do G.C.K. i jak w ubiegłym roku wg. zgłoszeń Mikołaj odwiedzi dzieci w swoich domach.

        W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się już zajęcia sportowe- gra w tenisa pod kierunkiem Pana Malesy. Dzieci spotykać się będą na zajęciach w GCK dwa razy w tygodniu.

        Planujemy w przyszłym roku założyć kawiarenkę internetową i rozpocząć zajęcia plastyczno-muzyczne dla dzieci pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela

        Prowadzenie działalności kulturalnej nie ograniczamy tylko do Kamieńca. Współpracując z sołectwami, świetlicami, klubami sportowymi, jednostkami O.S.P. , szkołami, współorganizujemy wiele festynów plenerowych, imprez sportowo-rekraacyjnych. Wciągu roku nagłaśniamy i prowadzimy różnego rodzaju imprezy zarówno dla dzieci jak i dorosłych, min. Zabawa Mikołajkowa, Choinkowa, Walentynki, Dzień Dziecka, Rozpoczęcie i Zakończenie Lata i festyny rodzinne, które odbywały się; w Starczowie, Śremie, Topoli, Byczeniu, Chałupkach, Kamieńcu I, Kamieńcu II, Doboszowicach, Mrokocimiu, Sławęcinie, Ożarach, Sosnowej i Pomianowie. W niektórych miejscowościach prowadzimy i nagłaśniamy imprezy kilka razy w ciągu roku. Również współpracując ze szkołami na terenie naszej gminy, nagłaśniamy imprezy organizowane w poszczególnych szkołach.                                                              Wspominając o działalności kulturalnej nie można zapomnieć o bibliotekach. Głównym zadaniem bibliotek to zakup, opracowanie i udostępnienie zbiorów zarówno na zewnątrz jak i na miejscu w czytelni. W ciągu roku wypożyczamy około 20 tys. książek na zewnątrz, na miejscu udostępniamy około 5 tys. Największą grupę czytelników stanowią uczniowie, którzy bardzo często korzystają z naszych  usług bibliotecznych, zwłaszcza maturzyści, pisząc plany prezentacji tłumnie odwiedzają nasze placówki. Z myślą o nich zakupujemy książki z różnych dziedzin zarówno literatury, historii, geografii, czy biologii. Dużą grupę czytelników stanowią ludzie dorośli, dla których również zakupujemy nowości z literatury polskiej jak i obcej. Rokrocznie na  wniosek Centralnej Biblioteki w Kamieńcu  do Biblioteki Narodowej, ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach promocji czytelnictwa otrzymujemy dodatkowe środki finansowe, tylko na zakup księgozbioru. W roku 2008 otrzymaliśmy 7.200 zł. Poza działalnością merytoryczną, biblioteki organizują jak już wspomniałam spotkania autorskie, prowadzą różnego rodzaju konkursy zarówno literackie jak i czytelnicze. Do odwiedzania swoich placówek zachęcamy poprzez zakupy i prezentacje ciekawych książek, oraz wystaw nowości wydawniczych.

        Osobną kartą G.C.K. jest Centrum Wystawiennicze „Czerwony Kościółek” i „Kamieniecka Izba Pamiątek”. Wspomnę tylko o niektórych wystawach i projekcjach filmowych, które  w ciągu roku przygotowaliśmy wspólnie z T.M.Z.K. dla turystów odwiedzających naszą miejscowość. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy i prezentacje filmowe min. „Człowiek, który został Papieżem”, „Faustyna”, pokaz multimedialny „Krzeszów”, wystawy fotograficzno-historyczne: „Kamieniec wczoraj i dziś”, „Pałac kamieniecki w dawnej fotografii”, „Kamienieckie Opactwo” i „Wspomnienia z Byczenia”.

       Kończąc swoją wypowiedź wspomnę tylko o remontach, które nie należą do działalności kulturalnej, ale wymagają wiele pracy i zaangażowania. Zakończyliśmy remonty kapitalne dachów(nad garażem i kotłownią), remont komina, zamontowaliśmy nowa drabinę kominową z wymogami p.poż. Odnowiliśmy salę widowiskową, salę baletową, założyliśmy rolety i wykonaliśmy wiele innych niezbędnych rzeczy. Wszystkie prace wykonane w ciągu roku były zalecone i wpisane do książki obiektu budowlanego, przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Ząbkowicach Śląskich. Pozostałe prace zalecone, będą wykonywane sukcesywnie w ciągu następnego roku w ramach posiadanych środków.

       A na sam koniec niech mi będzie wolno podziękować z tego miejsca pracownikom G.C.K., stażystom, pracownikom zatrudnionym w ramach przygotowania zawodowego, którzy pracując w naszej instytucji  poświęcają swój czas również w dni wolne od pracy. Szczególne podziękowania kieruję do pracowników nagłaśniających i obsługujących festyny organizowane niemal w każdą sobotę i niedzielę w poszczególnych sołectwach a także pracowników zaangażowanych przy sprzedaży biletów i oprowadzaniu  wycieczek i turystów odwiedzających naszą gminę również w soboty i niedziel. Chciałabym podziękować również Władzom i pracownikom Urzędu Gminy, Dyrektorom Szkół i Przedszkoli, Dyrektorowi i pracownikom PGKiM., Opiekunom Świetlic, Towarzystwu Miłośników Ziemi Kamienieckiej, Sołtysom, Radom Sołeckim, Jednostkom Straży Pożarnej i Policji, za współpracę i wspólne kreowanie życia kulturalnego w naszej gminie.

Przewodniczący Rady Gminy Pan Bogusław Kitliński powitał Radnego Pana Stanisława Wichrowicza.

 

DYSKUSJA

Pan Radny Stanisław Wichrowicz- o ile osób wzrosła administracja GCK w tym roku. Zatrudnienie.

p.o. Dyrektora GCK Pani Jolanta Kużdżał-  zatrudnienie o umowę o pracę nie wzrosło, natomiast zatrudniamy w dalszym ciągu stażystów i pracowników w ramach przygotowania zawodowego, gdzie całość jest finansowana przez Powiatowy Urząd Pracy.

Przewodniczący Rady Gminy Pan Bogusław Kitliński – czy ktoś z Państwa chciałby jeszcze zabrać głos, czy z zaproszonych gości. Dziękuję Pani Kużdżał, przechodzimy do punktu 5.

  

Ad. 5      

 

Stanisław Twardowski Kierownik Referatu Integracji Europejskiej, Promocji i Oświaty.

Wysoka Rado, Panie Przewodniczący, Panie Wójcie. Działalność sportowa i rekreacyjna na terenie Gminy w 2008r.  </