Protokoły V kadencji 2006-2010

Protokoły z obrad Sesji Rady Gminy

 
data publikacji:  22-10-2008 | 08:51
data ostatniej modyfikacji:  26-02-2010 | 08:43
data wytworzenia dokumentu:  03-10-2008
P R O T O K Ó Ł NR XXIV / 08 Z SESJI RADY GMINY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM ODBYTEJ W DNIU 3 października 2008 R.

P R O T O K Ó Ł  NR XXIV / 08

Z SESJI RADY GMINY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM

ODBYTEJ W DNIU 3 października  2008 R.

 

 

Godzina rozpoczęcia   10.00

Godzina zakończenia  14.00

 

Miejsce Sesji sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury.

 

 

W Sesji Rady Gminy uczestniczyło 14 Radnych, oraz goście zaproszeni tj. Wójt Gminy Pan Marcin Czerniec, Senator RP Pan Stanisław Jurewicz, Radny Powiatu Pan Marek Błażejewski, Członek Rady Nadzorczej Spółki Wodnej Pani Małgorzata Masełko, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Helena Dobrowolska – Staśkiewicz, Komendant Komisariatu Policji Pan Arkadiusz Szmytkowski, Dyrektorzy Szkół i Przedszkola oraz pedagodzy, Sekretarz Gminy Pani Emilia Giżycka, sołtysi oraz przewodniczący rad sołeckich, mieszkańcy Gminy.  

 

Obrady Sesji otworzył Przewodniczący Rady Gminy Pan Bogusław Kitliński stwierdzając obecność 14 Radnych, przy której mogła obradować i podejmować uchwały Rada Gminy.

 

Przewodniczący Rady Gminy Pan Bogusław Kitliński - zapoznał z proponowanym w zaproszeniach porządkiem obrad Sesji, a był on następujący:

 

          1. Otwarcie Sesji Rady Gminy.

         2. Przyjęcie protokołu z  Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 

             19.09.2008r

         3. Aktualna sytuacja w zakresie życia socjalnego mieszkańców gminy.

         4. Podjęcie uchwał.

         5. Sprawozdanie Wójta Gminy z działalności między Sesjami.

         6. Zapytania i wolne wnioski oraz odpowiedzi na nie.

         7. Zakończenie obrad Sesji Rady Gminy.       

 

 

Przewodniczący Rady Gminy Pan Bogusław Kitliński – Pan Senator Jurewicz prosił o zabranie krótkiego głosu, wobec tego pytam Radnych czy wyrażają zgodę na wprowadzenie tego punktu.  Dziękuję.

Wobec tego przegłosujemy porządek obrad już po zmianie.

 

 GŁOSOWANIE

Za- 14 (A. Wytoszyńska, M. Nastała, J. Hreczyński, J. Adamska, M. Kacik,  S. Wichrowicz, D. Krekora, B. Kitliński, M. Dechnik, B. Nicpoń, W. Majewski, K. Cieliński, J. Różycki,  M. Sąsiadek).

Przeciw- 0

Wstrzymało się-  0

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła porządek obrad XXIV Sesji Rady Gminy.

 

 

 

Ad. 2

 

Przewodniczący Rady Gminy Pan Bogusław Kitliński-  nikt z Państwa Radnych nie zgłosił uwag do biura Rady Gminy, co do treści protokołu XXIII Sesji Rady Gminy odbytej 18 września 2008r. Proszę o przegłosowanie przyjęcia treści protokołu.

GŁOSOWANIE

Za- 14 (A. Wytoszyńska, M. Nastała, J. Hreczyński, J. Adamska, M. Kacik,  S. Wichrowicz, D. Krekora, B. Kitliński, M. Dechnik, B. Nicpoń, W. Majewski, K. Cieliński, J. Różycki,  M. Sąsiadek).

Przeciw- 0

Wstrzymało się-  0   

Rada Gminy w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęła treść protokołu XXIII Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 18 września  2008r.

 

Senator RP Pan Stanisław Jurewicz- Panie Przewodniczący, Panie Wójcie, Panie i Panowie Radni, Szanowni Państwo bardzo dziękuję Panu Przewodniczącemu za możliwość zabrania w tej chwili głosu. Proszę Państwa tak jak powiedzieliśmy sobie ostatnio na sesji jak wspólnie będziemy pracować to wspólnie coś osiągniemy, chcę poinformować Państwa, że po rozmowach i po ustaleniach dotyczących chodnika w Byczeniu sytuacja jest taka, że po stronie Gminy przy zawarciu porozumienia i wykonaniu dokumentacji, która będzie, taka jest propozycja Samorządu Województwa i Dyrektora Dróg Wojewódzkich Służb i Kolei wejdzie w koszt, który Państwo przewidzieliście w swoim budżecie to o ile pamiętam 100tys. i taka jest moja prośba i sugestia, żeby w ten sposób podejść i ten chodnik byłby wykonany po przedstawieniu dokumentacji. Myślę, że to dobra informacja wtedy też poinformował, też, że skutkiem właśnie tamtych dyskusji z Panem sołtysem, Panią Radną i z Panem Radnym z Byczenia, Państwo także byli właśnie na spotkaniu z członkiem Zarządu Województwa z Marszałkiem Szczygłem i sądzę, że to jest też wyraz tego, że jeśli się wszyscy mocno sprężymy to sprawy pójdą do przodu. Druga rzecz jestem także po rozmowach z panem zastępcą Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Panem Romanem Festerem jeżeli byłaby potrzeba Gminy czy przedstawicieli rolników, czy jakiś spraw związanych z Agencją jest możliwość takiego spotkania i późniejszego uprzedzenia i Pan Dyrektor z wielka przyjemnością z ekipa swoją zjedzie do Kamieńca. to by było tyle. Dziękuję serdecznie, niestety muszę jechać na Górny Śląsk dzisiaj nie będę mógł z Państwem być do końca, dziękuję bardzo.          

 

Ad. 3  

Aktualna sytuacja w zakresie życia socjalnego mieszkańców gminy.

 

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Helena Dobrowolska – Staśkiewicz

„Miłość i służba

nadają sens naszemu życiu,

czynią je pięknym,

ponieważ wiemy,

czemu i komu je poświęcamy”    

                                                 Jan Paweł II

 

PANIE PRZEWODNICZĄCY!

PANIE WÓJCIE!

PANIE I PANOWIE RADNI!

SZANOWNI PAŃSTWO!

           Czy mamy poczucie zabezpieczenia socjalnego Mieszkańców  naszej Gminy? – w całej rozciągłości najwyraźniej – nie..., choć zdajemy sobie sprawę, że to wszystko, co realizowane jest przy ogromnym zaangażowaniu naszego Ośrodka, to „aż tyle w świetle budżetu” i „tylko tyle w odniesieniu do ludzi biednych, schorowanych, niepełnosprawnych, pozbawionych pracy”.

A dodać należy, iż rzadko zdarza się by profil społeczny korzystających z pomocy można było określić przy udziale jednej cechy sprawczej. Najczęściej mamy do czynienia z rodzinami wieloproblemowymi. Nakładanie się na główną przyczynę utraty samodzielności, kolejnych zaburzeń w funkcjonowaniu – prowadzić może do utraty racjonalnego działania, pojawienia się poczucia bezradności, aż do wystąpienia syndromu zachowań, określanych mianem wyuczonej nieudolności.

Dlatego nasze działania zmierzają do usunięcia podstawowej przyczyny dezorganizacji życia rodziny.

Jest to niezbędne, aby osoby i rodziny korzystające z pomocy, które nie są zainteresowane uruchamianiem własnej aktywności i wykorzystaniem własnych zasobów indywidualnych nie stawały się długoletnimi klientami Ośrodka Pomocy Społecznej.

Szczególnie ma to zastosowanie do kategorii osób prezentujących postawy roszczeniowe.  Często są to osoby z brakiem we własne siły, niepewne , niezadowolone i nieporadne. Właśnie z tą grupą osób prowadzona jest szeroko rozumiana praca socjalna, której oni sami nie akceptują, domagając się uporczywie świadczeń pieniężnych.

W odniesieniu do tych osób opinia publiczna wywiera nacisk do ograniczenia dostępu do świadczeń pomocy społecznej.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że zawsze tam, gdzie udzielana jest pomoc istnieją punkty sporne.

Pomoc społeczna ma na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych i umożliwia im bytowanie w warunkach odpowiadających godności człowieka.

Budżet państwa zabezpiecza środki na świadczenia obligatoryjne tj.: zasiłki stałe, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla osób z zaburzeniami psychicznymi, zasiłki celowe na pokrycie wydatków związanych z klęską żywiołową lub ekologiczną.

Zasiłki okresowe, które przyznawane są z tytułu bezrobocia i długotrwałej choroby, jako zadanie własne gminy, w naszym Ośrodku realizowane są dzięki pozyskanym środkom z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Zauważyć należy, że bezrobocie przestaje być powodem do kompleksów i staje się stylem życia. Osoba bezrobotna, która staje przed alternatywą: dostęp do osłony socjalnej czy praca za najniższe wynagrodzenie, często wybiera osłonę socjalną.

           Wzrost kosztów utrzymania i leczenia, bezrobocie, długotrwała choroba, wielodzietność, upośledzenie fizyczne lub umysłowe, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego, a także potrzeba ochrony macierzyństwa - powoduje, że krąg osób i rodzin uprawnionych do świadczeń pozostających w gestii pomocy społecznej jest szeroki a zakres form różnorodny uwzględniający oczekiwania rodzin – jednak limitowany środkami finansowymi pozostającymi w dyspozycji tut. Ośrodka Pomocy Społecznej.

Niesiona pomoc ma na względzie zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych takich jak: żywność, opał, leki i leczenie, dofinansowanie do energii elektrycznej i czynszu a także wypoczynku letniego dzieci.

Przyznawane są zasiłki na zakup  artykułów szkolnych, obuwia i odzieży, oraz zasiłki celowe specjalne jak również zasiłki z tytułu zdarzenia losowego.

Finansujemy uczniom obiady w szkołach oraz wyżywienie w przedszkolach, ośrodkach i szkołach specjalnych.

Przyznawana jest pomoc w postaci świadczeń pieniężnych na przygotowanie posiłków w ramach Rządowego Programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”

Należy również zauważyć, że wychodząc naprzeciw potrzebom młodym mieszkańcom naszej Gminy wysyłamy na darmowe i dofinansowujemy wyjazdy na kolonie letnie i obozy. 

Nadto kierujemy i opłacamy  pobyt osób  w Domach  Pomocy Społecznej - dotyczy to osób, które ze względu na wiek i stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w środowisku.

W miejscu zamieszkania natomiast świadczymy usługi opiekuńcze osobom, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione.  Poza świadczeniami umożliwiającymi wsparcie finansowe, do przyznania których niezbędne jest spełnienie określonych warunków przy współistnieniu dysfunkcji i usprawiedliwionych potrzeb – dzięki Panu Wójtowi Naszej Gminy do naszych mieszkańców trafiła pomoc w postaci darów z Fundacji SOS POLEN z Belgii.

Były to m.in.: wózki inwalidzkie, wózki dziecięce, odzież dziecięca, damska i męska jak również farby, konserwy, naczynia kuchenne, zabawki i inne, o łącznej wadze 14 176 kg.Z satysfakcją stwierdzam, że w Naszej Gminie sprawy pomocy społecznej, jej problemy, bolączki i potrzeby są zauważane i mocno podkreślane. Władze Naszej Gminy podejmując tyle ważnych zadań nie lekceważą potrzeb grupy osób i rodzin, którym żyje się trudno. Ośrodek utrzymuje żywe kontakty ze szkołami i przedszkolami na terenie gminy. Wymieniane są spostrzeżenia dotyczące dzieci, ich warunków życia. Bardzo dobrze układa się  współpraca z Radnymi, Sołtysami i działającymi Komisjami. O wieloletniej bardzo dobrej współpracy możemy mówić z Powiatowym Urzędem Pracy, z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Służbą Zdrowia, Komendą Policji, Sądem Rejonowym jak i Bankiem Spółdzielczym i innymi. Dzisiaj niech mi będzie wolno podziękować za dotychczasową owocną współpracę wszystkim i każdemu z osobna. Szczególne słowa podziękowań kieruję pod adresem Pana Wójta, który jest otwarty na potrzeby drugiego człowieka i na sercu leży mu dobro mieszkańców naszej Gminy.

PANIE PRZEWODNICZĄCY!

WYSOKA RADO!

SZANOWNI PAŃSTWO!

 Równolegle z ustawą o pomocy społecznej realizowana jest w Ośrodku Pomocy Społecznej w Kamieńcu Ząbk. ustawa o świadczeniach rodzinnych.

System świadczeń rodzinnych jest wsparciem dla rodzin gorzej sytuowanych w wychowaniu dziecka (dzieci), oraz w sytuacji, kiedy w rodzinie znajduje się osoba niepełnosprawna wymagająca opieki i pomocy. Jego charakter jest mniej selektywny niż systemu świadczeń z pomocy społecznej, o czym świadczą chociażby wyższe kryteria dochodowe określające uprawnienia do świadczeń rodzinnych. Konsekwencją tego rozróżnienia jest adresowanie pomocy społecznej do osób o najniższych dochodach. Pomoc mogą uzyskać osoby, których dochody nie są większe niż 477.-zł (osoba samotnie gospodarująca) lub 351.-zł (na osobę w rodzinie). Dla porównania: prawo do zasiłku rodzinnego uzyskuje osoba lub rodzina, której dochody na osobę w rodzinie nie są większe niż 504.-zł (583.-zł jeśli w rodzinie znajduje się dziecko niepełnosprawne).

Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje dwie grupy świadczeń:

1.        1.      zasiłek rodzinny z systemem dodatków z tytułu:

-          -   urodzenia

-          -   z tytułu samotnego wychowywania dziecka

-          -   opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego

-          -   kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego

-          -   rozpoczęcia roku szkolnego

-          -   podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania

-    wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej

2.        2.      Świadczenia opiekuńcze:

-          -   świadczenie pielęgnacyjne

-          -   zasiłek pielęgnacyjny

3. Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka

 Od 01 września 2005r. realizowana jest również w naszym Ośrodku, jako dodatkowe zadanie: ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej.

 A od  października 2008r. będziemy również realizować dodatkową  ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów tzw.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

 Jak z powyższego wynika  Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamieńcu Ząbk. poza zasadniczą ustawą o pomocy społecznej do realizacji, której jest powołany, realizuje 3 dodatkowe ustawy, gdzie wymagana jest dokładna znajomość przepisów,  duże zaangażowanie pracowników, efektywność działań, szybkie i trafne rozpoznawanie potrzeb, jak też zastosowanie właściwej formy pomocy, przy zabezpieczeniu niezbędnych środków.

PANIE PRZEWODNICZĄCY!

PANIE WÓJCIE!

PANIE I PANOWIE RADNI!

Naszą bolączka i niewątpliwie utrudnieniem jest zbyt mała baza lokalowa Ośrodka oraz fakt, iż liczba zatrudnionych pracowników socjalnych, w stosunku do liczby ludności gminy, nie spełnia wymogów określonych w art. 110 pkt 11 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej.

Niemniej jednak prowadzone działania bezwzględnie mają na celu, aby pomoc trafiła do rodzin najbardziej jej potrzebujących, aby przyznawane świadczenia były odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy, z uwzględnieniem  rodzaju, formy i rozmiaru świadczenia – zgodnie z obowiązującymi ustawami.

Dziękuję za uwagę  i zapraszam do dyskusji

 

Przewodniczący Rady Gminy Pan Bogusław Kitliński – na sali widzę Pana Prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji witam Pana Prezesa.   

DYSKUSJA

Pan Radny Jacek Różycki – Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo przed chwilą usłyszeliśmy tutaj od Pani Kierownik informację i moje pytanie jest skierowane bardziej w stronę Pana Wójta. Jak wiemy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej boryka się  z problemami lokalowymi, czy widzi Pan Wójt jakieś rozwiązanie tej kwestii, czy będzie tak nadal, parokrotnie byłem tam, widziałem, tam jest krótko mówiąc tragedia, stosy akt, nie ma gdzie przejść, nie ma gdzie przyjąć interesantów, także myślę, że najwyższy czas wygospodarować jakiegoś dodatkowego pomieszczenia lub zamiany na jakieś większe. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Gminy pan Bogusław Kitliński – czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos w tym temacie, nie widzę, proszę Pana Wójta o odpowiedź.

Wójt Gminy – Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo chciałbym podziękować Pani Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej za przedstawienie sprawozdania z działalności, jak również przedstawienia sytuacji socjalnej mieszkańców naszej Gminy. Tak jak Państwo wiecie i nie trzeba tego nikomu mówić oraz przekonywać Państwa nasza gmina jest gminą nadal biedną gro mieszkańców potrzebuje wsparcia, również wsparcia ze strony Gminy, bo możemy takie działania podejmować w granicach prawa, jednocześnie czynić wszystko ażeby nasi mieszkańcy, ci szczególnie nisko uposażeni  wiedzieli, że otaczamy ich swoją opieką i ochroną i nie pozwolimy im w tych najtrudniejszych chwilach zginąć. Mam nadzieję, że te działania, które są podejmowane przez Urząd, przez pracowników Urzędu również bezpośrednio przez władze Gminy są  dobrze postrzegane przez mieszkańców i stanowią one odzwierciedlenie  naszej ciężkiej pracy i jednocześnie mam nadzieję, że jesteśmy wyraźnie zauważalni na tle naszego powiatu i jednocześnie wybijającymi się w zakresie niesienia pomocy dla mieszkańców naszej Gminy, oczywiście w ramach takich środków na jakie nas stać i w ramach naszych możliwości. Tak jak Państwo doskonale wiecie możliwości Gminy również są ograniczone możliwościami budżetu, czyli środkami przeznaczonymi na realizacje tych podstawowych zadań z zakresu opieki i ochrony nad mieszkańcami Gminy. Jednocześnie chciałbym odpowiedzieć na pytanie Pana Radnego  i jednocześnie sugestię, czy były podjęte jakieś działania, czy będą podejmowane oczywiście tak, już od kilku miesięcy podejmujemy działania ze strony wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia, które może służyć na działalność Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wcześniej chciałbym tutaj powiedzieć o naszych brakach lokalowych w zakresie możliwości wygospodarowania dużego pomieszczenia na archiwum, na dzień dzisiejszy mamy dwa archiwa, jedno, które jest zlokalizowane na trzecim piętrze naszego budynku, jak również jedno archiwum, które jest zlokalizowane na parterze, przetrzymujemy również duży zasób teczek osiedleńczych naszych mieszkańców, jak również sprawy związane z archiwizacją dokumentów, które pozostały się po zlikwidowanej Spółdzielni Monter, a zostały one przedłożone gminie do archiwizacji, bez wcześniejszego porozumienia, w chwili obecnej jesteśmy w drodze uzgodnień z Panią Dyrektor Drożdż Archiwum Państwowego w Kamieńcu, która jest przeświadczona o możliwości otrzymania od nas tych teczek osiedleńczych, jednakże proces ostatecznego usystematyzowania dokumentów, które są zawarte w teczkach wiąże się z koniecznością wydatkowania następnych środków na zatrudnienie dodatkowej osoby, która mogłaby posegregować te teczki, gdyż one wymagają stosownych działań w tym obszarze. Oczywiście jestem przekonany, że działania doprowadzą do wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia, już pod koniec tego roku dodatkowy pokój, który będzie służył pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozwiąże nasze najpilniejsze problemy. Docelowo myślimy również o zmianie częściowej lokalizacji tego Ośrodka w obszarze budynku Urzędu Gminy, ale to będą działania podejmowane w latach następnych. Na dzień dzisiejszy rozwiążemy ten palący problem w przeciągu, tak sądzę dwóch następnych miesięcy. Dziękuję bardzo.

Pan Radny Stanisław Wichrowicz- Szanowni Państwo GOPS to nie tylko sprawni, ale i niepełnosprawni ……..w miarę możliwości wykonania przejścia na schodach, wejścia do Urzędu Gminy. To na pewno pomoże tym ludziom po prostu, że dotrą do tego biura pomocy. Dziękuję.      

Pedagog Szkoły Podstawowej Nr I Pani Elżbieta Cwek- Panie Przewodniczący, Panie i Panowie Radni, Panie Wójcie, zaproszeni goście Panie Kierownik GOPS przedstawiła bardzo szczegółowo informacje dotyczącą pomocy mieszkańcom, a szczególnie dotyczy nas, nas jako pedagogów szkoły informacja dotycząca pomocy dzieciom. Chciałabym tak po krótce może przedstawić, w jakiej formie jest udzielana ta pomoc, bo nie tylko są to obiady refundowane przez GOPS, ale również są to tzw. zasiłki celówki, o których mówiła Pani Kierownik a od dwóch, trzech lat funkcjonuje taki program stypendialny dla uczniów, są nim objęci, jest to program rządowy, jest to tzw. stypendium Wójta Gminy, do którego są zakwalifikowane rodziny, których dochód miesięczny nie przekracza kwoty 351 zł. netto. Takie stypendium jest wypłacane dzieciom na konkretne cele, na zakup pomocy szkolnych, podręczników, strojów szkolnych, refundacje zajęć dodatkowych, na które mogą dzieci uczęszczać, musi być to potwierdzone rachunkami. Z takiej formy pomocy w mojej szkole, Szkole Podstawowej Nr 1 skorzystało 81 uczniów, w tym roku złożonych zostało wniosków 55. W Szkole Podstawowej Nr II w tym roku 22  wnioski wpłynęło. Jest to bardzo dobra forma pomocy, dlatego, że nie każdy z rodziców na bieżąco może zakupić dziecku materiały szkolne, podręczniki, wyprawkę szkolną tutaj kupujący ma tę świadomość, że zostanie mu to zwrócone. Taki koszt dofinansowania wynosił w ubiegłym roku 55- 60 zł. miesięcznie, czyli w skali roku za 10 miesięcy była to kwota 550-600 zł. Inną formą pomocy jest również tzw. wyprawka szkolna dla uczniów klas I, II, III i zerówki. Taka forma pomocy wynosi dla ucznia zerówki 70zł., klasa pierwsza 130zł., druga 150zł., trzecia 170 zł. Jest to pełen zwrot kosztów za zakupione podręczniki dla rodzin, gdzie dochód wynosi 351 zł.  netto na osobę. Tak w ubiegłym roku została udzielona pomoc dla uczniów 42 w Szkole Podstawowej nr 1, w tym roku zostało złożonych wniosków 25, w Szkole Podstawowej nr  2 – 12. Ja tak przedstawiam ilości złożonych wniosków celem porównania cieszę się, bo być może sytuacja zaczyna ulegać poprawie, świadczą o tym choćby te liczby, ale brane jest po uwagę de facto niski dochód 351 zł. na osobę w rodzinie to nie jest bardzo dużo. Oprócz tego jest jeszcze wprowadzone dla osób niepełnosprawnych z orzeczeniem o niepełnosprawności program unijny „ Uczeń na wsi” program ten kierowany jest do dzieci na wsi z orzeczeniem o niepełnosprawności, które ma na celu wspomóc dziecko pod względem na przykład zorganizowania wyjazdów rehabilitacyjnych dodatkowych zajęć, z założenia Internetu i opłat abonamentu, takie wnioski były również składane przez rodziców do Urzędu Gminy jest to program unijny, więc refundowany, więc decyzje zapadła później. w ubiegłym roku szkolnym i w tym roku szkolnym objęliśmy również akcja i programem „ szklanka mleka dla każdego dziecka” w ramach  współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa każde dziecko otrzymuje kartonik mleka, natomiast kartonik mleka smakowego jest odpłatny przez rodziców, kartonik mleka smakowego kosztuje 24 grosze, więc nie są to duże wydatki, a dzieci bardzo chętnie piją. Chciałabym również podziękować na koniec swojego wystąpienia Panu Wójtowi, Kierownik GOPS za pomoc w organizacji wypoczynku letniego. Podziękowania również kieruje do osób, które się zaangażowali bardzo aktywnie. Dzięki takiemu zaangażowaniu mogliśmy sobie zorganizować pół