Kamieniec Ząbkowicki, 2014-01-27
BGP.6220.11.2013.PA
L.dz.
D E C Y Z J A
o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
Na podstawie art. 71 ust. 1 i ust. 2 pkt 2, art. 75 ust. l pkt 4 oraz art. 84 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U.2013.1235 j.t. z późn. zm.), w związku z § 3 ust. 1 pkt 37 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U.2010.213.1397 z późn. zm.), oraz w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2013.267 j.t. z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku firmy: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Opolu, ul. Ks. Jana Dobrego 1, 45-090 Opole, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: „Usytuowanie przenośnego zbiornika na olej napędowy na działce nr 14, obręb 0001 – Byczeń gmina Kamieniec Ząbkowicki przy ul. Ogrodowej 26 w Byczeniu pomiędzy torami 402 i 18”,
stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 17.12.2013 r. Pan Sebastian Bednarczyk – reprezentujący jako pełnomocnik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Opolu, zwrócił się do Urzędu Gminy Kamieniec Ząbkowicki o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod ww. nazwą. Do wniosku wraz z obowiązkowymi załącznikami dołączono kartę informacyjną przedsięwzięcia.
W dniu 17.12.2013 r. Wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki wszczął postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie, zawiadomił strony o wszczęciu postępowania administracyjnego oraz wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu i do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ząbkowicach Śląskich o wydanie opinii w przedmiotowej sprawie.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu po przeanalizowaniu materiału dowodowego przesłał postanowienie, znak pisma: WOOŚ.4240.2.2014.MC z dnia 16.01.2014 r. (data wpływu: 20.01.2014, nr 345/100) z opinią, że dla rozpatrywanego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 37 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzenie oceny o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko może być wymagane.
Planowana inwestycja polegać będzie na posadowieniu przenośnego dwupłaszczowego zbiornika do magazynowania oleju napędowego o pojemności do 3,5 m3 . Zakres prac obejmować będzie położenie fundamentów żelbetonowych (płyta) pod zbiornik na olej napędowy, instalację wiaty o konstrukcji stalowej (ściany ażurowe) z zadaszeniem z blachy trapezowej oraz montażu zasilania do zbiornika 230 V z tablicy rozdzielczej istniejącego budynku. Przedsięwzięcie zlokalizowane zostanie na działce nr 14, obręb 0001 Byczeń Gmina Kamieniec Ząbkowicki, o powierzchni 1,43 ha. Najbliżej położony budynek mieszkalny znajduje się w odległości 100 m od miejsca planowanej inwestycji.
Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Kamieniec Ząbkowicki uchwalonym uchwałą Nr XXVIII/151/05 Rady Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim z dnia 21 grudnia 2005 r., opublikowaną w Dz. U. Województwa Dolnośląskiego nr 29, poz. 413 z dnia 9 lutego 2006 r., oraz zmianą uchwaloną uchwałą Nr XLIII/207/10 Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki z dnia 28 maja 2010 r. opublikowaną w Dz. U. Województwa Dolnośląskiego Nr 128, poz. 1986 z dnia 15 lipca 2010 r., część działki nr 14 na której zlokalizowana będzie inwestycja, przeznaczona jest pod tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów.
Na etapie realizacji oddziaływanie planowanego przedsięwzięcia ograniczy się do etapu prac montażowych. Inwestycja polegać będzie na zamontowaniu gotowych elementów, które nie wymagają stosowania dużych maszyn budowlanych. Na etapie realizacji inwestycji nie przewiduje się stosowania żadnych urządzeń zasilanych paliwem. Stosowane urządzenia zasilane będą energią elektryczną. Nie wystąpi więc zagrożenie, że w fazie realizacji przedsięwzięcia nastąpi wyciek paliwa. Pracownicy wykonujący prace montażowe trwające ok. 3 dni, będą korzystać z pomieszczeń sanitarnych na terenie działki nr 14, skąd ścieki bytowe zostaną odprowadzone do kanalizacji miejskiej. Odpady komunalne zostaną zmagazynowane w pojemnikach na śmieci znajdujących się w pomieszczeniach socjalnych na działce nr 14, a następnie przekazane podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia.
Eksploatacja planowanego przedsięwzięcia nie powinna wywierać negatywnego wpływu na środowisko. Dla ochrony środowiska gruntowo - wodnego zastosowany zostanie czujnik maksymalnego poziomu, zabezpieczający zbiornik przed przelaniem podczas napełniania oraz system automatycznych zamknięć, który zapewni szczelność podczas napełniania zbiornika i dystrybucji paliwa. Ponadto na terenie wiaty będą się znajdować materiały absorpcyjne - do ewentualnej neutralizacji niekontrolowanego wycieku oleju. Zbiornik będzie posadowiony na zmywalnej i niepochłaniającej powierzchni. Dla zabezpieczenia środowiska gruntowo - wodnego pod zbiornikiem zainstalowana zostanie misa o pojemności umożliwiającej zgromadzenie wycieków. Eksploatacja przenośnego dwupłaszczowego zbiornika do magazynowania oleju napędowego nie wiąże się z zapotrzebowaniem na wodę i powstawaniem ścieków przemysłowych.
Na etapie eksploatacji emisja zanieczyszczeń do powietrza będzie związana głównie z procesem magazynowania, dystrybucji i przetoku paliwa. Emisja par oleju napędowego będzie minimalna zarówno podczas napełniania zbiornika, jak i podczas pobierania z niego paliwa dzięki zastosowaniu zamkniętego systemu odsysania oparów. Biorąc pod uwagę planowane do zastosowania środki ograniczające emisje zanieczyszczeń do powietrza, ww. emisja będzie pomijalna i nie będzie stanowić istotnego zagrożenia dla środowiska.
Źródłem hałasu będzie przede wszystkim ruch autocystern dostarczających paliwo do przedmiotowej inwestycji. Zakłada się, że zbiornik będzie tankowany dwa razy w miesiącu. Z uwagi na charakter, skalę, krótkotrwałość procesu przetłaczania paliwa do zbiornika oraz obecne zagospodarowanie terenu, można stwierdzić, iż inwestycja nie będzie stanowić znacznej uciążliwości i nie wpłynie na pogorszenie klimatu akustycznego panującego w rejonie inwestycji.
Zaproponowane w Karcie informacyjnej przedsięwzięcia rozwiązania ograniczające ewentualne negatywne oddziaływania na środowisko zapewnią, że realizacja niniejszego przedsięwzięcia nie powinna wywierać znaczącego, negatywnego wpływu na środowisko.
Po przeanalizowaniu możliwości oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia w zakresie aspektów przyrodniczych stwierdzić należy, że w zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia nie występują obszary wodno-błotne, obszary leśne i górskie, obszary przylegające do jezior, a także obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U.2013.627 z późn. zm.). Najbliżej położony obszar Natura 2000 - obszar mający znaczenie dla Wspólnoty, Łęgi koło Chałupek PLH020104, znajduje się w odległości ok. 8,5 km.
Mając na uwadze powyższe uwarunkowania, a także charakter, zakres i lokalizację planowanych prac oraz fakt, iż zasięg oddziaływania inwestycji ograniczony będzie do najbliższego otoczenia, stwierdzić należy, że przedmiotowa inwestycja nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko przyrodnicze, w tym na obszary Natura 2000.
Inwestycja, z uwagi na skalę przedsięwzięcia, nie będzie powodować transgranicznego oddziaływania.
Po przeanalizowaniu materiału dowodowego w przedmiotowej sprawie oraz biorąc pod uwagę charakter przedsięwzięcia oraz zaproponowane rozwiązania ograniczające ewentualny negatywny wpływ na środowisko, jego lokalne i możliwe do przewidzenia oddziaływanie, w opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, dla ww. inwestycji nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, w tym na obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy przyrody.
Mając na uwadze powyższe zdecydowano jak w sentencji.
POUCZENIE
Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu za pośrednictwem Wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki w terminie 14 dni od dnia doręczenia niniejszej decyzji.
Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U.2013.1235 j.t. z późn. zm.). Wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.
Załącznik:
Charakterystyka przedsięwzięcia
Otrzymują:
1. Strony postępowania wg rozdzielnika
2. Tablica Ogłoszeń U.G. Kamieniec Ząbkowicki
3. Strona internetowa BIP Urzędu Gminy Kamieniec Ząbkowicki, bip.kamzab.pl
4. a/a
Do wiadomości:
1. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu; Plac Powstańców Warszawy 1; 50-153 Wrocław
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śląskich; ul. Kłodzka 2; 57-200 Ząbkowice
ZAŁĄCZNIKI:
files/fck/90/file/obwieszcenia/20140131/2014_01_27_DECYZJA.doc
files/fck/90/file/obwieszcenia/20140131/Charakterystyka_przedsiewziecia_PKP.doc |