Kamieniec Ząbkowicki 2013-09-24
BGP.6220.09.2013.PA
D E C Y Z J A
Na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2013.267 j.t.)
umarzam w całości postępowanie
w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na Rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim, wpisanego do rejestru zabytków pod nr 299/34/WŁ dnia 07.11.1989, przywracającej walory historyczno–stylistyczne, obejmującej tarasy ogrodowe, budynek główny Pałacu wraz z zabudowaniami gospodarczymi, oraz teren położony wokół pałacu, realizowanej na działce nr 936/4 obręb Kamieniec Ząbkowicki I, będącej własnością Gminy Kamieniec Ząbkowicki.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 09.09.2013 r. Pan Benedykt Wołoszczuk, kierownik Referatu Planowania i Rozwoju Urzędu Gminy Kamieniec Ząbkowicki, zwrócił się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na Rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim, wpisanego do rejestru zabytków pod nr 299/34/WŁ dnia 07.11.1989, przywracającej walory historyczno–stylistyczne, obejmującej tarasy ogrodowe, budynek główny Pałacu wraz z zabudowaniami gospodarczymi, oraz teren położony wokół pałacu. Teren ten jest własnością Gminy Kamieniec Ząbkowicki i obejmuje działkę nr 936/4 o powierzchni 28,25 ha, obręb Kamieniec Ząbkowicki I. Do wniosku dołączono kartę informacyjną przedsięwzięcia.
Pismami z dnia 09.09.2013 r. (znak: BGP.6220.09.2013.PA l.dz.1253/13) w przedmiotowej sprawie zasięgnięto opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ząbkowicach Śląskich, załączając kartę informacyjną przedsięwzięcia, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, kopię wypisu z rejestru gruntów i kopię mapy ewidencyjnej.
Zgodnie z opinią w/w organów, planowana inwestycja nie została wymieniona w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwziąć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U.213.1397 z późn. zm.).
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagana, stosownie do dyspozycji ustawowej określonej w art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U.2008.199.1227 z późn. zm.) dla planowanych przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, wymienionych w § 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwziąć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U.213.1397 z późn. zm.).
Z karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, iż rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim ma za zadanie przywrócenie reprezentacyjnej oraz spacerowo-wypoczynkowej, edukacyjnej i turystycznej funkcji obiektowi. Przewiduje się tutaj możliwość organizacji imprez związanych z historią, kulturą i przyrodą (np. festiwal sztuki ogrodowej ze stałą wystawą twórczości J.P. Lenne`go i K.F. Schinkel’a, koncerty muzyczne, konferencje naukowe, ”ścieżki historyczne”, ”ścieżki przyrodnicze” itp.). Projekt przewiduje odtworzenie historycznej kompozycji zespołu pałacowo-parkowego z pocz. XIX w. wg zachowanych historycznych planów z drogami, ścieżkami i placami, odbudowanie tarasów ogrodowych wraz z urządzeniami wodnymi (fontannami, zdrojami, basenem, kaskadami) i szatą roślinną, w budynku Pałacu odtworzenie zniszczonych sklepień, posadzek, pomieszczeń, ciągów komunikacyjnych i instalacji. Projektuje się nowe elementy wyposażenia terenu jak: plac recepcyjny z tablicami informacyjnymi, ławkami wypoczynkowymi i koszami na śmieci oraz miejscem piknikowym, ogrodzenie części parku z bramami i furtkami, oświetlenie i monitoring TV dla bezpieczeństwa użytkowników.
Po przeanalizowaniu możliwości oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia w zakresie aspektów przyrodniczych stwierdzono, że w zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia nie występują obszary wodno-błotne, obszary leśne ani górskie, obszary przylegające do jezior, a także obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody - w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U.2013.627j.t.). Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania, charakter oraz skalę planowanych prac - zasięg jej oddziaływania ograniczony będzie do najbliższego otoczenia.
Wobec powyższego, zgodnie z dyspozycją art. 105 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego, Wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki wydaje decyzję o umorzeniu postępowania administracyjnego, gdyż z w/w przyczyn stało się ono bezprzedmiotowe.
Z uwagi na powyższe orzeczono jak na wstępie.
POUCZENIE
Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu za pośrednictwem Wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki w terminie 14 dni od daty jej ogłoszenia.
Do wiadomości:
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu
2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śląskich
- Tablica Ogłoszeń U.G. Kamieniec Ząbkowicki
- Strona internetowa BIP Urzędu Gminy Kamieniec Ząbkowicki, bip.kamzab.pl
5. a/a
|