Obwieszczenia

URZĄD

 
data publikacji:  04-05-2011 | 10:26
data ostatniej modyfikacji:  04-05-2011 | 10:26
D E C Y Z J A o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia

 

                Kamieniec Ząbkowicki 2011-04-29

BGP.6724.12011.ab

L.dz. 250/11

 

D E C Y Z J A 

o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia

Na podstawie art. 71, art. 72 ust. 1 pkt 4) art. 75 ust. l pkt. 4, art. 79 ust. 1. oraz art. 82 i art. 85 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. z 2008 r. Nr 199, póz. 1227 ze zmianami), w związku z § 2 ust. 1 pkt 27 lit. „a" rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwziąć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.01.2011 r. L.dz. 305/2011 (zarejestrowanego w Urzędzie Gminy Kamieniec Ząbkowicki dnia 03.02.2011 pod nr 547/62) Towarzystwa Eksploatacji Surowców Mineralnych Sp z. o. o. Spółka Komandytowo–Akcyjna w Doboszowicach, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „wydobywaniu kopaliny ze złoża gnejsu „Doboszowice 1" przy użyciu materiałów wybuchowych". Przedsięwzięcie będzie realizowane na dz. 895/1, 895/5, 840/21 obręb Doboszowice.

 

 

USTALAM

środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu kopaliny ze złoża gnejsu Doboszowice I przy użyciu materiałów wybuchowych - i jednocześnie określam:

 

I.  Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

„wydobywanie kopaliny: gnejsu ze złoża „Doboszowice 1" metodą odkrywkową, przy użyciu materiałów wybuchowych" (realizowane na działkach nr 895/1, 895/5, 840/21 obręb Doboszowice), zgodnie z charakterystyką przedsięwzięcia stanowiącą załącznik do niniejszej decyzji.

II. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

II-I. Na etapie realizacji przedsięwzięcia:

1.      Zapewnić oszczędne korzystanie z terenu, tj. ograniczyć się do zajęcia obszaru niezbędnego do realizacji inwestycji.

2.      Wydobycie prowadzić w ilości nie większej niż 3 mln Mg/rok.

3.      Eksploatację złoża ,,Doboszowice I" prowadzić wyłącznie z terenu pozbawionego nadkładu.

4.      Warstwę glebową (humus) zdejmowaną podczas udostępniania nowej części złoża, odpowiednio zdeponować i zapewnić możliwość jej ponownego wykorzystania do tworzenia warstwy urodzajnej podczas rekultywacji terenu.

5.      Usunięty nadkład składować na zewnętrznych zwałowiskach:

-        zwałowisko nr 1 przy północnej granicy złoża o długości 184 m, szerokości 144 m i wysokości 18 m,

-        zwałowisko nr 2 położone wzdłuż wschodnich granic złoża pola ,,A" o długości 674 m, szerokości 248 m i wysokości 22 m,

-        zwałowisko nr 3 położone wzdłuż wschodnich granic złoża pola ,,B" o długości 545 m, szerokości 415 m i wysokości 15m.

6.      Zdejmowanie nadkładu zalegającego nad złożem dokonywać poza okresem 1 kwietnia - 30 czerwca.

7.      Eksploatację  surowca i zajmowanie kolejnych pól eksploatacyjnych prowadzić sukcesywnie, tzn. wydobycie z pola ,,B" rozpocząć dopiero po wyeksploatowaniu złoża ,,A".

8.      Tereny zwałowisk sukcesywnie rekultywować poprzez przykrycie ich uprzednio zdjętym i zdeponowanym humusem, obsianie mieszanką rodzimych traw i roślin motylkowych oraz nasadzenie ,,pionierskimi" gatunkami drzew i krzewów. Sadzonki drzew powinny mieć przynajmniej 3-4 lata i mieć dobrze wykształconą bryłę korzeniową koronę.

9.      Prace związane z wydobyciem złoża prowadzić wyłącznie w porze dziennej, tj. w godzinach 600-2200.

10.  Podczas pracy kopalni z maksymalną wydajnością wydobycia (tj. 3mln. ton/rok) transport produktów gotowych wykonywać z częstotliwością nie większą niż 29 kursów na godzin?. Transport prowadzić samochodami o ładowności 30 ton.

11.  Podczas robót strzałowych stosować ładunki materiałów wybuchowych warunkujące bezpieczeństwo przyległych obiektów i zachowanie strefy drgań sejsmicznych zapewniających ochronę przyległych obiektów.

12.  Roboty strzałowe wykonywać z częstotliwością nie większą niż co 3-10 dni.

13.  Zapewnić miejsce swobodnego wykonywania manewrów pojazdów w postaci placów, a ewentualny postój pojazdów wykonywać przy zgaszonym silniku.

14.  Wykorzystywać trasy przejazdowe, które będą jak najmniej uciążliwe dla okolicznych mieszkańców i środowiska.

15.  Dbać o dobry stan techniczny nawierzchni dróg wewnętrznych i placów manewrowych, wszelkie ubytki i nierówności w drogach wewnętrznych uzupełniać na bieżąco. Systematycznie sprzątać utwardzone drogi z zalegającego pyłu oraz zraszać je w okresach małych opadów atmosferycznych.

16.  Niesprawne urządzenia mogące powodować podwyższony poziom hałasu w ich otoczeniu powinny być eliminowane z pracy.

17.  Zapobiegać nadmiernemu pyleniu w trakcie prowadzenia prac przygotowawczych i wydobywczych i w miarę możliwości ograniczać roboty wydobywcze w czasie silnych wiatrów. W celu uniknięcia niezorganizowanej emisji pyłu zaleca się stosować zraszanie ciągu technologicznego oraz wewnętrznych dróg transportowych.

18.  Należy stosować wyłącznie sprawne technicznie środki transportu i urządzenia z atestami w celu zmniejszenia emisji substancji gazowych i pyłowych do powietrza atmosferycznego.

19.  Stosować maszyny i urządzenia o niskiej energochłonności, oszczędzać energię i paliwa, powodując wyłączanie zasilania podczas nieuzasadnionych przerw w ich pracy.

20.  Wody opadowe gromadzące się w wyrobiskach odprowadzać do osadnika, a następnie po oczyszczeniu do bezimiennego cieku wodnego, dopływu rzeki Młynówki.

21.  Eksploatacja kopaliny prowadzić tak, aby nie powodować zachwiania bilansu wodnego na obszarze okalającym wyrobisko. Eksploatacja nie powinna mieć również wpływu na wody podziemne i powierzchniowe.

22.  Stosowane maszyny i samochody poddawać regularnym przeglądom technicznym i naprawom.

23.  W razie zanieczyszczenia środowiska gruntowo wodnego substancjami ropopochodnymi - wskutek awarii sprzętu technicznego, zanieczyszczenia te należy niezwłocznie neutralizować sorbentami zebrać zanieczyszczony grunt i przekazać go wyspecjalizowanej firmie do neutralizacji.

24.  Powierzchnie terenów przeznaczonych do garażowania ciężkiego sprzętu mechanicznego wyłożyć płytami betonowymi, celem ochrony wierzchniej warstwy gleby przed zniszczeniem.

25.  Ścieki odprowadzać do bezodpływowego zbiornika, a następnie wywozić wozem asenizacyjnym do oczyszczalni ścieków.

26.  Zabezpieczyć wyrobisko przed nielegalnym składowaniem odpadów i wylewaniem ścieków.

27.  Odpady powstające w trakcie realizacji inwestycji należy segregować i składować w wydzielonym miejscu, w warunkach uniemożliwiających ich negatywne oddziaływanie na środowisko oraz przekazywać podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia na ich odzysk lub unieszkodliwianie.

28.  Wycinkę drzew i krzewów ograniczyć do niezbędnego minimum i przeprowadzać ją w okresie od 15 sierpnia do 31 marca.

29.  W miarę możliwości terenowych zachować zakrzaczenia, zadrzewione miedze i roślinność przydrożną występującą na obrzeżach obszaru górniczego.

30.  Tereny zwałowisk sukcesywnie rekultywować poprzez przykrycie ich uprzednio zdjętym i zdeponowanym humusem, obsianie mieszanką rodzimych traw i roślin motylkowych oraz nasadzenie ,,pionierskimi" gatunkami drzew i krzewów. Sadzonki drzew powinny mieć przynajmniej 3-4 lata i mieć dobrze wykształconą bryłę korzeniową i koronę.

 

II-II. Po zakończeniu eksploatacji należy podjąć następujące działania:

1.      Zapewnić rozwiązania technologiczne i techniczne w zakresie ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami, a tym samym ograniczyć negatywny wpływ inwestycji na środowisko i zdrowie ludzi.

2.      Wycofać z terenu zakładu górniczego stosowane maszyny i urządzenia oraz wykonać odpowiednie prace rekultywacyjne.

3.      Wyrobiska poeksploatacyjne po zakończeniu eksploatacji zrekultywować w kierunku wodnym, poprzez likwidację hałd niewykorzystanego nadkładu, częściowe zasypanie zdeponowanym nadkładem i wypełnienie wyrobisk wodą opadową.

4.        Zewnętrze (skrajne) skarpy wyrobisk oraz teren zdegradowany w wyniku prowadzonej działalności górniczej w miarę możliwości odpowiednio wyprofilować, wykorzystując uprzednio zdjęty i zdeponowany humus oraz obsadzić mieszankę rodzimych traw i roślin motylkowych i nieinwazyjnymi, rodzimymi gatunkami drzew i krzewów.

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia  31.01.2011 r. L.dz. 305/2011 (zarejestrowanym w Urzędzie Gminy Kamieniec Ząbkowicki dnia 03.02.2011 pod nr 547/62) Prezes Towarzystwa Eksploatacji Surowców Mineralnych Sp z. o. o. Spółka Komandytowo–Akcyjna w Doboszowicach, zwrócił się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „wydobywaniu kopaliny: gnejsu ze złoża „Doboszowice 1", przy użyciu materiałów wybuchowych". Do wniosku dołączono „Raport o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na: wydobywaniu kopaliny ze złoża gnejsu „Doboszowice I” przy użyciu materiałów wybuchowych”, kopię map ewidencyjnych obejmujących przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie wraz z terenem działek sąsiednich oraz informację z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru objętego planowaną inwestycją.

Zgodnie z § 2. ust 1 pkt 27 lit a.  rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. (Dz. U. Nr 213, poz. 1397.) w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, planowana inwestycja została zaliczona do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i wymaga sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów Wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki  obwieszczeniem z dnia 2011-02-16 roku  nr BGP-BA/7620/547/62/87/11 wszczął postępowanie w tej sprawie.

W przedmiotowym postępowaniu administracyjnym liczba stron przekracza 20 w związku z powyższym i stosownie do dyspozycji ustawowej określonej w art. 74 ust. 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, strony postępowania zawiadamiane są przez tutejszy organ o wszystkich czynnościach organów administracji publicznej na zasadzie art. 49 Kodeks postępowania administracyjnego.

Zawiadomieniem z dnia 2011-02-16 roku  nr BGP-BA/7620/547/62/87/11 Wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki  poinformował strony o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację omawianego przedsięwzięcia oraz o możliwości zapoznania się z aktami sprawy, składania uwag i wniosków w sprawie. Zawiadomienie zostało wywieszenie w dniu 17.02.2011   na okres 14 dni na tablicy ogłoszeń w sołectwie   Doboszowice. Ponadto zawiadomienie zostało wywieszone na okres 17.02.2011 – 20.04.2011 na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Kamieniec Ząbkowicki  i w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Urzędu Gminy Kamieniec Ząbkowicki (www.kamzab.pl) od dnia 17.02.2011 r. W ustawowo przewidzianym terminie 21 dni nie wniesiono uwag ani wniosków do sprawy.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zm.), planowane przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane wg § 2 ust. 1 pkt 27 lit a. Wobec powyższej kwalifikacji przedsięwzięcie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, a organem ochrony środowiska właściwym w sprawie uzgodnienia środowiskowych warunków jego realizacji jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska - zgodnie z zapisem art. 77 ust. l.pkt 1 cytowanej na wstępie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Mając powyższe na uwadze Wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki na etapie postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zwrócił się pismem z dnia 2011-02-16 r. znak BGP-BA/7624/547/62/88/11 do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z wnioskiem o wydanie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia: „Wydobywanie kopaliny ze złoża gnejsu „DOBOSZOWICE I” przy użyciu materiałów wybuchowych”.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu postanowieniem z dnia 20.04.2011 r. znak: WOOŚ.4242.84.2011.AN.2, które wpłynęło do tutejszego urzędu w dniu 26.04.2011 r. i zostało zarejestrowane pod nr 1617/245, uzgodnił realizację przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu kopaliny ze złoża gnejsu Doboszowice I przy użyciu materiałów wybuchowych.

 

W toku prowadzonego postępowania ustalono, że  działki nr. 895/1, 895/5, 840/21 obręb Doboszowice objęte są:

Uchwałą Nr XL/194/10 Rady Gminy w Kamieńcu Ząbkowicki z dnia 26 lutego 2010 roku. w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kamieniec Ząbkowicki. W ujednoliconym rysunku zmiany studium teren projektowanej eksploatacji gnejsu wydziela się z obszaru użytkowania rolniczego i oznacza się go symbolem „PG”.

Zgodnie z przedłożoną dokumentacją przedmiotowa inwestycja będzie polegała na kontynuowaniu wydobywania gnejsu ze złoża „Doboszowice 1”. Przewiduje się wydobycie gnejsu w ilości do 3 000 000 ton /rok.

Przedsięwzięcie będzie zlokalizowane na terenie dz. Nr 895/1, 895/5, 840/21 obręb Doboszowice. Powierzchnia projektowanych Obszarów Górniczych wynosi 1051052,97 m2.

Przedsięwzięcie zakłada eksploatację na terenie istniejącego wyrobiska:

poziomów eksploatowanych obecnie I +300,0 m npm,II+290,0 m npm, III poziom +280,0 m npm,

oraz projektowanych:

·        IV poziom +268,0 m npm,

·        V poziom +256,0 m npm,

·        VI poziom +244,0 m npm,

·        VII poziom +232,0 m npm,

·        VIII poziom +220,0 m npm,

·        IX poziom +205,0 m npm,

·        X poziom +190,0 m npm.

Wydobycie będzie prowadzone w dwóch polach eksploatacyjnych „A” i „B”.

Planowana inwestycja jest zlokalizowane w odległości:

  • ok. 0,6 km na południe od miejscowości Doboszowice,
  • ok. 1.0 km na północ od Pomianowa,
  • wokół, projektowanej inwestycji rozprzestrzeniają się pola uprawne.,

Kontynuacja eksploatacji będzie wymagała usunięcia nadkładu zalegającego nad złożem i zdeponowania go na zwałowiskach zewnętrznych..

Eksploatacja złoża polegała będzie na wydobywaniu kopaliny metodą odkrywkową przy użyciu materiałów wybuchowych. Urobiony materiałem wybuchowym surowiec, po załadowaniu koparką jednonaczyniową lub ładowarką na samochody technologiczne samo załadowcze dowożony będzie do zakładu przeróbczego. W pierwszej fazie będzie to zakład mobilny docelowo zakład stacjonarny zlokalizowany w centralnej części przedsięwzięcia między polami eksploatacyjnymi „A” i „B”..

Po zakończeniu wydobycia cały teren zostanie zrekultywowany w kierunku wodno - leśnym. Teren inwestycji będzie odwadniany powierzchniowo. Emisja hałasu związana będzie z pracami przy urabianiu złoża materiałem wybuchowym i przy załadunku urobku koparkami, ładowarkami na samochody a także przy transporcie urobku do zakładu przeróbczego samochodami technologicznymi. Największe natężenie hałasu będzie występowało w miejscach prowadzenia eksploatacji.

Eksploatacja oraz przerabianie gnejsu będzie wiązało się z emisją pyłu do atmosfery.

W rejonie prowadzonej inwestycji nie ma terenów prawnie chronionych.

W/w inwestycja ze względu na znaczną odległość od granic kraju nie będzie  oddziaływała transgranicznie na środowisko.

 

W oparciu o zgromadzone  materiały, ustalono środowiskowe warunki realizacji przedsięwzięcia, zgodnie z wymaganiami określonymi przepisami obowiązującego prawa i uzgodnieniem z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska we Wrocławiu, na etapie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i orzeczono jak w sentencji.

 

 

Pouczenie

 

Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszej decyzji.

Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U.08.199.1227)  art. 71 ust. 1. Złożenie wniosku powinno nastąpić w terminie 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. Termin, o którym mowa powyżej, może ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

 

 

 

 

Załącznik:

Charakterystyka przedsięwzięcia

 

Otrzymują:

  1. Towarzystwo Eksploatacji Surowców Mineralnych Sp z. o. o. Spółka Komandytowo–Akcyjna w Doboszowicach; Doboszowice 171; 57-230 Kamieniec Ząbkowicki
  2. Strony postępowania zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98 poz. 1071 t.j.).
  3. Informacja do publicznej wiadomosci w ramach udziału społeczeństwa
  4. a/a

 

 

 

Załącznik do decyzji Wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki nr BGP.6724.12011.ab

L.dz. 250/11

 z dnia  2011-04-29

 

Charakterystyka przedsięwzięcia

 

„wydobywanie kopaliny: gnejsu ze złoża „Doboszowice 1" metodą odkrywkową, przy użyciu materiałów wybuchowych".

Inwestorem przedsięwzięcia jest:

Towarzystwo Eksploatacji Surowców Mineralnych sp. z o.o. Spółka Komandytowo Akcyjna.

OPIS PLANOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA

Położenie złoża

Administracyjnie złoże gnejsów „Doboszowice l" położone jest na gruntach miejscowości Doboszowice, w gminie Kamieniec Ząbkowicki, powiat ząbkowicki województwo dolnośląskie.

Złoże jest zlokalizowane w odległości:

  • ok. 0,6 km na południe od miejscowości Doboszowice,
  • ok. 5 km na wschód od Kamieńca Ząbkowickiego,
  • ok. 14 km na południowy wschód od Ząbkowic,
  • ok. 10 km od granicy państwowej z Czechami,
  • Przedmiotowy teren jest w niewielkiej części objęty eksploatacją górniczą prowadzoną na złożu „Doboszowice 1”. Pozostałą część terenów planowanego przedsięwzięcia zajmują grunty rolne:
  • pastwiska i łąki głównie klasy V i IV,
  • grunty rolne klasy IVa i IVb,
  • nieużytki.

 

Charakterystyka całego przedsięwzięcia i warunki użytkowania terenu w fazie jego eksploatacji,

Przedsięwzięcie charakteryzują następujące procesy technologiczne:

·       urabianie złoża materiałem wybuchowym,

·       załadunek kopaliny (gnejsu) koparką łyżkową lub ładowarką,

·       transport kopaliny do kruszarki wstępnej samochodami technologicznymi,

·       przeróbka gnejsu polegająca na rozkruszeniu i rozfrakcjonowaniu otrzymanego kruszywa na produkty gotowe,

·       magazynowanie gotowych wyrobów,

·       załadunek wyrobów na środki transportu i spedycja.

Teren złoża w fazie realizacji przedsięwzięcia będzie przekształcony. Pola uprawne, które zajmują obecnie większość powierzchni złoża zostaną przekształcone w wyrobisko wgłębne wypełnione wodą. Część wyrobiska zostanie zawałowana nadkładem zdjętym z powierzchni złoża. Przy złożu znajduje się teren, na którym zlokalizowany będzie zakład przeróbczy, zaplecze kopalni, magazyny wyrobów gotowych oraz drogi technologiczne.

Aktualnie eksploatacja obejmuje powierzchnię ok. 6.4 ha, ok. 1.4 ha zajmują zwałowiska.

Docelowa eksploatacja obejmie powierzchnię 97,2 ha,

Zwałowiska zewnętrzne zajmą powierzchnię 36 ha.

Maszyny i samochody technologiczne wykorzystywane podczas eksploatacji złoża będą garażowane, naprawiane i tankowane poza terenem przedsięwzięcia. Wszelkie przeglądy i naprawy przeprowadzane będą na utwardzonych i ogrodzonych placach przy kontenerach zaplecza. Również tankowanie będzie odbywać się w poza terenem przedsięwzięcia, a paliwo do koparki dowożone będzie ze stacji paliw specjalistyczną cysterną. Ponadto na terenie przedsięwzięcia paliwa i oleje nie będą magazynowane.

Wody z odwodnienia kopalni, pochodzenia wyłącznie z opadów atmosferycznych, oczyszczone w rząpiu i zbiorniku osadczym odprowadzane będą do rowu melioracyjnego nim do potoku Młynówka‘

Obszar planowanego przedsięwzięcia, po zakończeniu eksploatacji, będzie rekultywowany w kierunku wodnym oraz leśnym.

Główne cechy charakterystyczne procesów produkcyjnych

Proces produkcyjny składa się z trzech operacji technologicznych:

         urabiania złoża, polegającego na odspojeniu od calizny i rozkruszeniu granitu,

         załadunku urobku na środki transportu,

         transportu urobku do zakładu przeróbczego poza wyrobisko.

Proces urabiania złoża składa się z następujących operacji:

         wiercenie otworów w stropie urabianego piętra,

         Załadunek otworów materiałem wybuchowym,

         połączenie ładunków materiału wybuchowego w otworach siatką strzałową,

         zainicjowanie wybuchu materiału wybuchowego w otworach.

Proces załadunku urobku na samochody lub wozidła składa się z:

         podjazdu samochodu pod koparkę lub ładowarkę,

         napełnienia łyżki koparki lub ładowarki urobkiem,

         •wyładunku urobku z łyżki na skrzynię samochodu lub wozidła.

Proces transportu urobku składa się z:

         przejazdu samochodu lub wozidła pustego pochylnią i następnie po eksploatowanym poziomie wyrobiska do miejsca załadunku,

         przejazdu samochodu lub wozidła załadowanego urobkiem po poziomie do pochylni, a następnie pochylnią do drogi technologicznej.

Cechy charakterystyczne procesów technologicznych:

Urabianie złoża:

         Wiertnica wykonuje otwory strzałowe. W trakcie pracy emituje hałas oraz zanieczyszczenia pyłowe z wierconego otworu ( wiertnica wyposażona będzie w urządzenia odpylające ).

         W trakcie odpalania ładunków w otworach strzałowych powstaje krótkotrwały hałas.

Przewidywane rodzaje i ilości zanieczyszczeń, wynikające z funkcjonowania planowanego przedsięwzięcia

Prace związane z podjęciem planowanej eksploatacji będzie powodowało między innymi emisję niezorganizowaną zanieczyszczeń, które będą pochodzić z:

         urabiania złoża,

         załadunku surowca,

         transportu surowca.

W niniejszej decyzji odstąpiono od ustalenia wielkości emisji dopuszczalnej dla procesów wydobycia kopalin z uwagi na fakt, iż są one źródłem emisji niezorganizowanej, która zgodnie z przepisami prawa nie wymaga pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Przedsiębiorca w trosce o ochronę środowiska stosuje samochody technologiczne oraz maszyny robocze spełniające wymagania EURO 4 i EURO 5.

 

Pozyskiwanie i przeróbka mechaniczna kruszywa odbywać się będzie przy użyciu typowych dla kopalni odkrywkowych maszyn i urządzeń. Zastosowana technologia zakładu przeróbczego jest zgodna z normami wprowadzonymi do stosowania w skali przemysłowej w krajach członkowskich UE oraz spełnia wymagania art. 143 ww. ustawy – Prawo ochrony środowiska.

 

Lokalizacja inwestycji pozwala stwierdzić brak trans granicznego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Eksploatacja złoża gnejsu „Doboszow