Obwieszczenia

URZĄD

 
data publikacji:  28-05-2009 | 07:41
data ostatniej modyfikacji:  28-05-2009 | 07:41
Decyzja określająca środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie obory bezuwięziow...

Kamieniec Ząbkowicki 2009-05-25

 

 

 

 

 

 

BGP- BA/7624/2703/159/141/09

 

DECYZJA

 

 


Na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 1, ust 4 pkt 2, art.46a ust. 1 i 7 pkt 4, art. 48 ust. 2 pkt 1 i 1a, art. 56 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r.  Prawo ochrony środowiska  (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 129. poz. 902 z późn. zm.)  i art. 104 kodeksu postępowania administracyjnego oraz po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kamieniec Ząbkowicki uchwalonego uchwałą nr XXVIII/151/05 Rady Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim w dniu 21 grudnia 2005 r. opublikowaną w Dz.U. Województwa Dolnośląskiego nr 29, poz. 413 z dnia 09 lutego 2006 r. po rozpatrzeniu wniosku Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim Spółka z o.o., z dnia 29.09.2008 r. o wydanie decyzji o środowiskowych  uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie obory bezuwięziowej dla 150 sztuk krów z halą udojową oraz obory dla 30 sztuk krów zasuszonych z porodówką i izolatką, zlokalizowanych na terenie istniejącego gospodarstwa w miejscowości Starczów II, na działce nr 721/2, Gmina Kamieniec Ząbkowicki

 

określam

środowiskowe  uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie obory bezuwięziowej dla 150 sztuk krów z halą udojową oraz obory dla 30 sztuk krów zasuszonych z porodówką i izolatką, zlokalizowanych na terenie istniejącego gospodarstwa w miejscowości Starczów , na działce nr 721/2, Gmina Kamieniec Ząbkowicki na następujących warunkach i wymaganiach:.

I. Na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia:

1.  Zminimalizować możliwość zmiany stosunków wodnych i zanieczyszczenia wód podziemnych poprzez zorganizowanie zaplecza dla prowadzonych prac na terenie utwardzonym oraz poprzez magazynowanie materiałów ropopochodnych w szczelnych pojemnikach.

2.                 Zabezpieczyć miejsce lokalizacji maszyn i urządzeń budowlanych przed ewentualnym zanieczyszczeniem środowiska gruntowego produktami ropopochodnymi.

3.                 W trakcie prac należy zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdów i urządzeń mogących być źródłem skażenia gruntu substancjami niebezpiecznymi (olej i paliwo). Należy stosować wyłącznie sprawne technicznie środki transportu i urządzenia z atestami.

4.                 Ze względu na możliwość wystąpienia zakłóceń akustycznych i podwyższony poziom hałasu w fazie realizacji przedsięwzięcia, prace budowlane należy prowadzić w porze dziennej.

5.                 Ograniczyć emisję hałasu w czasie realizacji i eksploatacji inwestycji poprzez wykorzystywanie jedynie sprawnych technicznie maszyn i urządzeń o niskiej emisji dźwięku.

6.                 Ścieki socjalne i wody popłuczne z mycia zbiornika na mleko gromadzić w szczelnym, bezodpływowym zbiorniku na gromadzenie nieczystości płynnych a następne transportem asenizacyjnym przekazywać podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia na ich zagospodarowywanie.

7.                 Obornik przechowywać na szczelnej płycie obornikowej (wraz ze zbiornikiem na wody

 

8.                 odciekowe),  skonstruowanej zgodnie z obowiązującymi w tym  zakresie wymogami

i usytuowanej w miejscu gdzie ryzyko zanieczyszczenia wody lub rozprzestrzeniania chorób jest minimalne. Płyta powinna posiadać zabezpieczenia w postaci dachu i ścian.

8.                 Gnojówkę i wody odciekowe należy gromadzić w szczelnym bezodpływowym zbiorniku, umożliwiającym co najmniej czteromiesięczny okres ich przechowywania.

9.                 Opróżnianie zbiornika na nieczystości płynne oraz płyty obornikowej powinno odbywać się przy pomocy odpowiedniego specjalistycznego sprzętu i środka transportu.

10.            Do napędu silników spalinowych stosować paliwo wysokiej jakości.

11.            Należy utrzymywać chów i hodowlę zgodnie z zaplanowaną ilością DJP.

 

12.            Zaleca się zakładanie pasów wiatrochronnych w komponowanych w krajobraz wokół fermy.

 

13.            Należy utrzymywać pomieszczenia inwentarskie na wysokim poziomie higieny oraz wyposażyć je w sprawne urządzenia wentylacyjne, które umożliwią utrzymanie temperatury i wilgotność powietrza oraz koncentrację gazów na poziomie zapewniającym dobre samopoczucie i zdrowie zwierząt.

14.            Należy dbać o właściwe przechowywanie pasz.

15.            Należy dbać o dobry stan techniczny poideł aby zapobiegać rozlewaniu się wody.

16.            Padlina powinna być magazynowana w zamkniętych pojemnikach i transportowana do zakładów unieszkodliwiających odpady pochodzenia zwierzęcego w szczelnych zbiornikach, możliwie jak najszybciej.

17.            Prowadzić działalność minimalizacji ilości powstawania odpadów, a powstające w trakcie realizacji odpady nadające się do odzysku lub do unieszkodliwiania gromadzić w sposób selektywny, a następnie przekazywać podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia na ich dalsze zagospodarowywanie.

II.     Wymagania    dotyczące    ochrony   środowiska    konieczne    do    uwzględnienia

w projekcie budowlanym:

1.                 W celu ograniczenia oddziaływania zbiornika z gnojówką na strefę zabudowy mieszkaniowej oraz sąsiednie siedliska (emisja związków zapachowych), wskazane jest urządzenie na działce zieleni izolacyjnej w postaci trawników, pasów zieleni niskiej i wysokiej. Projekt budowlany powinien przedstawić maksymalne obsadzenie terenu zainwestowania zielenią izolacyjną w szczególności w rejonie zbiornika z gnojówką.

2.                 W celu wyeliminowania przenikania do wód i gruntu zanieczyszczeń występujących w odchodach zwierzęcych projektowany zbiornik oraz płyta obornikowa powinny być szczelne i nieprzepuszczalne z zastosowaniem w rozwiązaniach projektowych materiałów hydroizolacyjnych i odpornych na działanie kwasów i zasad.

3.                 Projektowana posadzka w oborze powinna być szczelna. Zastosować wentylacje grawitacyjną w oborze.

4.                 Zbiornik na gnojówkę oraz płyta obornikowa powinny posiadać odpowiednią pojemność umożliwiającą gromadzenie odchodów zwierzęcych przez minimum cztery miesiące.

5.                 Sposób posadowienia zbiornika i płyty powinien być dostosowany do warunków hyrogeologicznych i parametrów podłoża gruntowego.

III.   W okresie rozbudowy i eksploatacji obiektu prowadzić system  monitoringu
środowiska:

1.        Prowadzić systematyczną kontrolę prawidłowości działania zaprojektowanych systemów technicznych i urządzeń.

 

IV. pod  względem  wymagań  higienicznych  i  zdrowotnych w celu zminimalizowania oddziaływania gospodarstwa  rolnego na środowisko, zaleca się:

 

1)                w celu zminimalizowania oddziaływania gospodarstwa  rolnego na środowisko, zaleca się wprowadzenie pasa zieleni izolacyjnej wzdłuż granic fermy oraz nasycenie zielenią wolnych terenów wewnątrz fermy,

2)                usytuowanie budowli rolniczych uciążliwych dla otoczenia, z uwagi na zapylenie, zapachy, wydzielanie się substancji toksycznych, powinno uwzględniać przeważające kierunki wiatrów, aby przez jak najdłuższą część roku znajdowały się one po stronie zawietrznej w odniesieniu do obiektów budowlanych przeznaczonych   na  pobyt   ludzi   oraz   obszarów  chronionych,

 

3)                budowle rolnicze uciążliwe dla otoczenia powinny być odizolowane od przyległych terenów

                          pasami zieleni średnio i wysokopiennej.

 

Uzasadnienie

Postępowanie administracyjne dotyczy  warunków realizacji przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie Gospodarstwa Starczów II w obszarze działki 721/2 w Starczowie, obejmujące budowę nowej obory bezuwięziowej dla 150 krów z halą udojową oraz budowę obory dla 30 krów zasuszonych z porodówką, izolatką i cielętnikiem (40 cieląt) wraz z niezbędną infrastrukturę techniczną (w tym zbiornik na gnojówkę i płytę obornikową).

 

Właścicielem gospodarstwa jest Ośrodek Hodowli Zarodowej Sp. z o.o. w Kamieńcu Ząbkowickim.

 

Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim Spółka z o.o., pismem z dnia 28.09.2008 r. które wpłynęło do tut. urzędu 03.10.2008 r., zwrócił się  o wydanie decyzji o środowiskowych  uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie obory bezuwięziowej dla 300 sztuk krów z halą udojową oraz oborą dla  krów zasuszonych z porodówką i izolatką, zlokalizowanych na terenie istniejącego gospodarstwa w miejscowości Starczów II, na działce nr 721/2, Gmina Kamieniec Ząbkowicki.  

Tutejszy organ na etapie rozpatrywania wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dla wymienionego zamierzenia inwestycyjnego przeprowadził wymaganą przepisami prawa procedurę administracyjną dotyczącą oceny oddziaływania na środowisko.

Pismem BGP-BA/7624/2703/159/08 z dnia 08.10.2008 r. zawiadomiono listownie oraz przez wywieszenie ogłoszeń na tablicy w siedzibie urzędu i www.bip.kamzab.pl – strony, o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla w/w przedsięwzięcia.

Wystąpiono z wnioskiem nr BGP-7624/2703/168/08 z dnia 23.10.2008 r. do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu oraz wnioskiem nr BGP-7624/2703/167/08 z dnia 23.10.2008 do Urzędu Marszałka Województwa Dolnośląskiego o opinię w przedmiocie wymagalności sporządzenia raportu oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne oraz jego zakresu.

 

Po wejściu w życiu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz.1227) organem ochrony środowiska właściwym w przedmiocie uzgodnienia środowiskowych warunków planowanego przedsięwzięcia jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. W związku z powyższym Marszałek Województwa Dolnośląskiego protokołem zdawczo - odbiorczym (sygnatura: DM-Ś/AKI/7625-235/08) przekazał akta Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Analiza dokumentów wykazała braki i nieścisłości, które uniemożliwiały zajęcia stanowiska przez organ uzgadniający. W związku z powyższym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu pismem z dnia 29 grudnia 2008 r. , znak: RDOŚ-02-WOOŚ -6613-2/14/08/09/łck wystąpił do Wnioskodawcy o uzupełnienie braków. Uzupełnienie przedłożono wraz z pismem Wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki znak: BGP-BA/7624/2703/33/09. Ze względu na skomplikowany charakter sprawy, konieczność przeanalizowania przedłożonych dokumentów oraz protesty mieszkańców wniesione pismem z dnia 03.11.2008 zarejestrowanym pod nr 3011/183 dnia 03.11.2008 r. oraz pismem z dnia 03.11.2008 zarejestrowanym pod nr 3012/184 dnia 03.11.2008 r. -Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu pismem znak: RDOŚ-02-WOOŚ -6613-2/14-1/08/09/łck poinformował Wnioskodawcę i Inwestora o niemożliwości załatwienia sprawy w terminie ustawowym i wyznaczył nowy termin do dnia 31 marca 2009 r.

Przedmiotem inwestycji jest rozbudowa Gospodarstwa Starczów II Ośrodka Hodowli Zarodowej Sp. z o. o. w Kamieńcu Ząbkowickim. Planowane zamierzenie inwestycyjne realizowane jest na terenie gospodarstwa kwalifikowanego do przedsięwzięć wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 43 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko jest wymagane. Pierwotnie Inwestor wnioskował o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na budowę obory bezuwięziowej dla 300 krów z halą udojową, oborą dla krów zasuszonych oraz porodówką i izolatką. W przedłożonym uzupełnieniu wniósł zmiany i zaproponował wariant korzystniejszy dla środowiska obejmujący budowę obory bezuwięziowej dla 150 krów z halą udojową oraz oborę dla 30 krów zasuszonych z porodówką i izolatką oraz cielętnikami (40 cieląt). Obecnie na terenie gospodarstwa utrzymywane jest stado składające się z 317 DJP, a więc po rozbudowie kształtować się będzie na poziomie 506 DJP.

Istniejące gospodarstwo zlokalizowane jest bezpośrednio przy drodze, wzdłuż której usytuowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i zagrodowa. Nowoprojektowane budynki inwentarskie wraz z niezbędnymi urządzeniami infrastruktury technicznej zlokalizowano na kierunku wschodnim od istniejącej zabudowy gospodarstwa.

W toku przeprowadzonego postępowania przeanalizowano cały materiał dowodowy w sprawie. Na podstawie analizy zgromadzonych materiałów dowodowych o planowanym przedsięwzięciu, określono oddziaływania i potencjalne zagrożenia środowiska związane z realizacją i eksploatacją przedsięwzięcia. Sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko pozwoliło na określenie niezbędnych sposobów zabezpieczających i minimalizujących potencjalne negatywne oddziaływania. Prowadzone w raporcie analizy pozwoliły również na zdefiniowanie warunków realizacji oraz eksploatacji przedsięwzięcia, które mają zapewnić ochronę środowiska przed ewentualnym negatywnym wpływem inwestycji. W związku z powyższym sformułowano szereg zaleceń mających na celu ograniczenie ewentualnego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko.

 

Budynki mieszkalne usytuowane najbliżej granicy działki, na której realizowane będzie przedsięwzięcie, zlokalizowane są na północ i północny wschód od gospodarstwa w odległości ok. 12-60 m od granicy działki (budynki usytuowane między innymi na działce nr 530/1 i 533).

Minimalna odległość budynku mieszkalnego od istniejącej zabudowy gospodarstwa wynosi ok.20 m (budynek usytuowany na działce nr 721/1).

Natomiast    minimalna    odległość    budynku    mieszkalnego    od    projektowanych    obiektów inwentarskich (obory) wynosi ok. 113m - budynek usytuowany na działce nr 530/1. Otoczenie planowanej inwestycji na kierunku południowym, północnym i wschodnim stanowi kompleks użytków zielonych.

Obecnie na terenie gospodarstwa dla potrzeb produkcji zwierzęcej użytkowany jest kompleks zabudowy, na który składają się niżej wymienione obiekty inwentarskie:

-    cielętnik

-    jałownik

-    trzy obory

-    porodówka

Nowoprojektowane budynki inwentarskie zaprojektowano jako budynki parterowe, niepodpiwniczone w tradycyjnej technologii. Obiekty wyposażone zostaną w instalację wodną, elektryczną i wentylację grawitacyjną. Zwierzęta utrzymywane będą w bezuwięziowym systemie ściółkowym na matach.

 

 

Udój odbywać się będzie w hali udojowej. Mleko przechowywane będzie w zbiornikach ze schładzalnikiem. Zwierzęta skarmiane będą paszą wytworzoną w własnym gospodarstwie. Woda dostarczana będzie    automatycznie    do    poideł    miseczkowych.  

 

  Usuwanie    obornika    odbywać    się    będzie    codziennie    zgarniaczem    posuwisto-zwrotnym typu Delaval. Obornik przechowywany będzie na szczelnej płycie gnojowej. Dla  czasowego  przechowywania  odchodów  zwierzęcych  zaprojektowano  płytę   obornikową o pojemności 1324 m3 i zbiornik na gnojówkę o pojemności 500 m3 zabezpieczający przechowywanie czteromiesięcznej produkcji odchodów płynnych. Zaprojektowano zamknięty zbiornik żelbetowy o pojemności 500 m3, do którego odprowadzane

będą oprócz gnojowicy, gnojówki i wód gnojowych wody popłuczne z hali udojowej i poczekalni.

Natomiast ścieki socjalne oraz wody popłuczne z mycia zbiorników na mleko odprowadzane będą

do szczelnego, żelbetowego zbiornika o pojemności 12,76  m3.

Zaopatrzenie w wodę Gospodarstwa Starczów II realizowane jest w oparciu o własne ujęcie

głębinowe usytuowane na działce nr 721/2, na podstawie pozwolenia wodnoprawnego udzielonego

decyzją Starosty  Ząbkowickiego  Nr  67/W/2001   z  dnia  2001 r.,  które  zachowuje  ważność

do 31.12.2011 r.

Dla istniejącego ujęcia wody wyznaczona została strefa ochrony bezpośredniej o szerokości 8 m

od zarysu urządzeń do poboru wody oraz strefa ochrony pośredniej o szerokości 16,4 m od ujęcia.

Teren w granicach  strefy  bezpośredniej jest  ogrodzony  i  obowiązuje  zakaz wstępu osób

nieupoważnionych. Natomiast w granicach strefy pośredniej znajdują się nieużytkowane grunty

rolne. Wody opadowe z terenu gospodarstwa ujmowane będą systemem wewnętrznej  kanalizacji

deszczowej z odprowadzeniem do rowu melioracyjnego.

Rozwiązania projektowe dla instalacji odprowadzającej wody opadowe przewidują zainstalowanie

urządzeń podczyszczających (piaskownika i separatora olejów).

Rozwiązania technologiczne  i  techniczne  na terenie  gospodarstwa (szczególnie w zakresie

gospodarki ściekowej oraz wyposażenia w niezbędne urządzenia do czasowego magazynowania

odchodów       zwierzęcych)    zostały rozdzielone dla    części     istniejącej     i    projektowanej

gospodarstwa.

Z uwagi na sumujące się rodzaje oddziaływań, w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia

na   środowisko   przeprowadzono   analizę   i   ocenę   uciążliwości   dla