Obwieszczenia

URZĄD

 
data publikacji:  03-01-2011 | 08:06
data ostatniej modyfikacji:  03-01-2011 | 08:06
POSTANOWIENIE

 

Kamieniec Ząbkowicki 2010-12-29

BGP-BA 7624/3676/740/944/10

 

 

POSTANOWIENIE

 

Na podstawie  art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.00.98.1071 z późn. zm.), art. 63 ust. 1 i 2, art. 64 ust. 1 pkt 1, 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko  (Dz.U.08.199.1227) oraz  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U.04.257.2573 z późn. zm.) oraz biorąc pod uwagę opinię odpowiednich organów:

  • Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ząbkowicach Śl. – postanowienie z dnia 02 listopada 2010 roku ZNS-613-24/10 L.dz. 4396/10
  • Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu postanowienie z dnia 10 grudnia 2010 roku RDOŚ-02-WOOŚ-6613-3/836-2/10/jp

 

Postanawiam

stwierdzić brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko inwestycji:

Budowa gminnej sieci kanalizacji sanitarnej Kamieniec Ząbkowicki – etap V.

„Opracowanie dokumentacji projektowej i kosztorysowej celem przyłączenia do sieci sanitarnej budynków położonych przy ulicy: Paczkowskiej, Złotostockiej, Pl. Kościelnym, Kościelnej, Młyńskiej, Lipowej, Krzyżowej, Ząbkowickiej, Kłodzkiej, Wąskiej, Wileńskiej  w Kamieńcu Ząbkowickim”.

 

 

Uzasadnienie

 

W dniu 29.09.2010 roku do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek Pełnomocnika  Inwestora        ( Gminy Kamieniec Ząbkowicki) : Pana Bogdana Bartke; Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe „INŻYNIERIA SANITARNA” Sp. z o.o.; 41-100  Siemianowice Śląskie; ul. Świerczewskiego 40, w zakresie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach   przedsięwzięcia polegającego na:

Budowa gminnej sieci kanalizacji sanitarnej Kamieniec Ząbkowicki – etap V.

„Opracowanie dokumentacji projektowej i kosztorysowej celem przyłączenia do sieci sanitarnej budynków położonych przy ulicy: Paczkowskiej, Złotostockiej, Pl. Kościelnym, Kościelnej, Młyńskiej, Lipowej, Krzyżowej, Ząbkowickiej, Kłodzkiej, Wąskiej, Wileńskiej  w Kamieńcu Ząbkowickim”.

Tutejszy organ po przeanalizowaniu danych charakteryzujących rozważaną inwestycję oraz zasięgnięciu wymaganych prawem opinii stwierdza, że wymienione przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawne, w tym cytowaną na wstępie ustawę  o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko  (Dz.U.08.199.1227) oraz

·        rodzaj i charakter  przedsięwzięcia  z uwzględnieniem jego skali oraz emisji substancji, w tym ilości i jakości odprowadzanych ścieków,

·        usytuowania inwestycji względem zabudowy mieszkaniowej i obszarów objętych ochroną,

·        wykorzystywanie zasobów naturalnych, oraz dotychczasowy sposób zagospodarowania nieruchomości,

·        rodzaj i skalę możliwego oddziaływania,

 

stwierdza się  brak konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

 

Organ opiniujący:

  • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śl. – postanowieniem z dnia 02 listopada 2010 roku ZNS-613-24/10 L.dz. 4396/10 wyraził opinię o potrzebie  przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w pełnym zakresie.
  • Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu postanowieniem z dnia 10 grudnia 2010 roku RDOŚ-02-WOOŚ-6613-3/836-2/10/jp wyraził opinię, że nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

 

Tutejszy organ, po przeanalizowaniu wniosku pod kątem uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, stwierdził, co następuje:

Biorąc pod uwagę § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, który stanowi, iż do postępowań, o których mowa w art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, wszczętych przed dniem wejścia w życie ww. rozporządzenia, tj. 15.11.2010 r. stosuje się przepisy dotychczasowe, planowane przedsięwzięcie należy zakwalifikować do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 72 a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9.11.2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko zalicza się do przedsięwzięć, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko może być wymagane.

Z przedłożonej karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, iż przedmiotowa inwestycja będzie polegała na budowie:

         sieci kanalizacji sanitarnej - grawitacyjnej o łącznej długości ok. 8100 m. Ścieki sanitarne odprowadzane będą z budynków przy: ul. Paczkowskiej, ul. Złotostockiej, Pl. Kościelnym, ul. Kościelnej, ul. Młyńskiej, ul. Lipowej, ul. Krzyżowej, ul. Ząbkowickiej, ul. Kłodzkiej, ul. Wąskiej, ul. Wileńskiej do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie głównej przepompowni ścieków;

         sieci kanalizacji sanitarnej - tłocznej (ciśnieniowej) o łącznej długości ok. 2300 m.

Kolektory kanalizacyjne wykonane będą z rur litych PVC 0200 mm. Na kanałach, dla zapewnienia odpowiednich warunków eksploatacyjnych i zapewnienia drożności kanalizacji zaprojektowano studnie rewizyjne Ø 1200 mm wykonane z kręgów betonowych prefabrykowanych.  Dla zapewnienia  szczelności     studzienek projektuje  się  wykonanie

ich z wodoszczelnego betonu. Przejścia rur przez ściany studzienek rewizyjnych wykonane będą jako szczelne, elastyczne. Przyłącza kanalizacyjne do budynków wykonane zostaną z rur PVC litych Ø 200 i Ø 160 mm.

Ze względu na brak możliwości odprowadzenia ścieków w sposób grawitacyjny zaprojektowano 7 przepompowni ścieków sanitarnych. Zbiorniki pompowni Ø 1200 –            Ø 1500 mm wykonane zostaną z polimerobetonu jako konstrukcje monolityczne o 100% szczelności. Wloty do pompowni kanałów grawitacyjnych zostaną wykonane jako przejścia szczelne. Wszystkie elementy przepompowni: rurociągi, drabinki, łańcuchy zaprojektowane zostaną ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej. Rurociągi tłoczne o średnicach Ø 90 - Ø 110 mm wykonane zostaną z rur PE 100 SDR17 PN10.

Etap realizacji przedsięwzięcia związany będzie z emisją do powietrza zanieczyszczeń gazowych pochodzących z układów wydechowych silników spalinowych maszyn i urządzeń używanych przy pracach budowlanych. Ponadto, etap ten wiązać się będzie z emisją hałasu oraz wibracjami pochodzącymi od pracującego sprzętu budowlanego. Dodatkowo, istnieje zagrożenie zanieczyszczenia gruntu substancjami ropopochodnymi.

W celu minimalizacji uciążliwości akustycznych prace ziemne oraz montażowe wykonywane przy użyciu sprzętu mechanicznego prowadzone będą w porze dziennej (600 – 2200). W czasie realizacji inwestycji nastąpi czasowe zniszczenie nawierzchni ulic oraz powierzchni ziemi w miejscach prowadzenia kolektorów i sieci. Wszystkie odpady powstałe na etapie budowy będą selektywnie magazynowane na terenie objętym inwestycją, a następnie wykorzystywane do zasypywania wykopów bądź przekazywane odbiorcom posiadającym stosowne pozwolenia na ich dalsze wykorzystanie.

Uciążliwości związane z etapem realizacji będą miały charakter krótkotrwały, odwracalny i ustąpią po zakończeniu prac budowlanych, nie powodując trwałych zmian w środowisku. Realizacja inwestycji nie będzie miała wpływu na otaczający krajobraz.

Po zakończeniu budowy sieci kanalizacji sanitarnej teren zostanie uporządkowany i doprowadzony do stanu pierwotnego. Nawierzchnie ulic zostaną odtworzone.

Na etapie eksploatacji nie przewiduje się negatywnego wpływu na poszczególne komponenty środowiska przyrodniczego. Realizacja inwestycji przyniesie wymierne korzyści dla okolicznych mieszkańców oraz środowiska przyrodniczego. Prawidłowe wykonanie, podłączenie kanałów sanitarnych oraz zastosowanie nowoczesnych materiałów do budowy sieci kanalizacji sanitarnej gwarantuje całkowitą szczelność systemów kanalizacyjnych.

 

Z uwagi na ograniczony zakres planowanych prac i charakter inwestycji transgraniczne oddziaływanie nie występuje.

 

Ponadto, ustalono, iż lokalizacja przedmiotowego przedsięwzięcia planowana jest poza granicami obszarów chronionych wymienionych w art. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.  U. z 2009 r. Nr 151, poz.  1220 ze zm.), w tym poza obszarami Natura 2000 (najbliżej położony projektowany Specjalny Obszar Ochrony siedlisk Natura 2000 „Góry Bardzkie" PLH020062 znajduje się w odległości ok. 7,5 km).

Z uwagi na charakter przedsięwzięcia, prowadzenie prac wzdłuż istniejących dróg oraz przekroczenie cieku wodnego metodą bezwykopową, za pomocą przewiertu sterowanego, inwestycja nie powinna oddziaływać na środowisko przyrodnicze, w tym na obszary Natura 2000. Biorąc pod uwagę powyższe, inwestycja nie powinna oddziaływać na środowisko przyrodnicze oraz przedmioty ochrony w/w obszaru Natura 2000.

W związku z tym nie zachodzi konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, w tym oddziaływania na siedliska przyrodnicze oraz gatunki roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono ww. obszary Natura 2000.

Realizacja inwestycji przyczyni się do ochrony wód podziemnych i powierzchniowych oraz poprawy warunków sanitarno - higienicznych mieszkańców miejscowości Kamieniec Ząbkowicki oraz przy zastosowaniu proponowanych rozwiązań technicznych i technologicznych, nie powinna znacząco oddziaływać na zasoby miejscowego środowiska naturalnego ani na zdrowie ludzi.

Budowa kanalizacji sanitarnej oraz uporządkowanie gospodarki ściekowej zapobiegnie niekontrolowanemu przedostawaniu się zanieczyszczeń biologicznych oraz substancji chemicznie czynnych do gruntu, wód powierzchniowych oraz płytko zalęgających wód podziemnych.

Po przeanalizowaniu materiału dowodowego w przedmiotowej sprawie oraz biorąc pod uwagę w/w uwarunkowania, stwierdzono, iż ze względu na charakter przedsięwzięcia, krótkotrwałe i odwracalne oddziaływanie oraz zmniejszenie uciążliwości dla środowiska poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii, odstąpienie od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia jest uzasadnione.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

Pouczenie

 

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu ul. Dmowskiego 22 za moim pośrednictwem

w terminie 7 dni od daty doręczenia.

Doręczenie przedmiotowego postanowienia uważać się będzie za dokonane po upływie czternastu dni od dnia publicznego ogłoszenia. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otrzymują:

  1. Pana Bogdana Bartke; Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe „INŻYNIERIA SANITARNA” Sp. z o.o.; 41-100  Siemianowice Śląskie; ul. Świerczewskiego 40
  2. Strony postępowania poprzez obwieszczenie zgodnie z art. 49 Kpa.
  3. a/a
««« powrót
 

Kamieniec Ząbkowicki      IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska