Obwieszczenia

URZĄD

 
data publikacji:  12-11-2009 | 21:00
data ostatniej modyfikacji:  12-11-2009 | 21:00
decyzja Wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki

Kamieniec Ząbkowicki 2006-09-12

BGP-7624/1/37/06

DECYZJA

 

 

Na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2, ust 4 pkt 2, art.46a ust. 1 i 7 pkt 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r.  Prawo ochrony środowiska  (Dz. U. Nr 62. poz. 627 z późn. zm.) w związku z art. 8 ust. 2 i art. 56 ust. 2 i 3 Prawa ochrony środowiska, art. 25 ustawy z dnia 18 maja 2005 r. - o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 113, poz. 954) i art. 104 kodeksu postępowania administracyjnego oraz po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kamieniec Ząbkowicki uchwalonego uchwałą nr XXVIII/151/05 Rady Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim w dniu 21 grudnia 2005 r. opublikowaną w Dz.U. Województwa Dolnośląskiego nr 29, poz. 413 z dnia 09 lutego 2006 r.  po rozpatrzeniu wniosku Państwa Elżbieta, Bogusław Bednarz  ul. Gajowa 1  57-230 Kamieniec Ząbk.

 

 

określam

Środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą:

 

„Adaptacja budynku gospodarczego na zakład elektromechaniki pojazdowej wraz z dobudową wiaty o konstrukcji stalowej oraz biologicznej oczyszczalni ścieków”

 

1.        Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

 

v       Projektowana inwestycja nie może negatywnie oddziaływać na środowisko lokalne, dopuszcza się jedynie niewielkie. krótkotrwale zanieczyszczenia o charakterze lokalnym. w fazie realizacji.

 

v       Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome i nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej - w tym celu należy o fakcie powiadomić służby nadzoru archeologicznego.

 

v       W trakcie prowadzenia robót ziemnych Inwestor powinien zapewnić prowadzenie badań

archeologicznych. Badania archeologiczne wymagają pozwolenia Wojewódzkiego      Konserwatora   Zabytków.

 

v     Przed pracami budowlanymi, gleba z terenu budowy powinna być zdjęta i złożona na wydzielonym miejscu, a następnie powtórnie wykorzystana do niwelacji terenu.

 

v     W celu ochrony środowiska akustycznego zarówno dla etapu budowy oraz eksploatacji. należy zastosować maszyny i urządzenia emitujące najmniejszy hałas, oznakowanie stref zagrożenia hałasem, wyposażenie pracowników na stanowiskach pracy w odpowiednie ochronniki hałasu.

 

v     Trasa kanalizacji winna być zaprojektowana w taki sposób. aby zniszczenia istniejącej     zieleni graniczyć do minimum.

 

v     Odpady komunalne na terenie budowy i w trakcie  eksploatacji inwestycji, należy gromadzić do pojemników sposób selektywny (szkło, drewno. itp.) i częściowo w sposób nieselektywny w oddzielnych pojemnikach (odpady z czyszczenia placów). Pozbywanie się zebranych odpadów i nieczystości ciekłych winno  odbywać się w sposób zgodny z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz.622 - ze zmianami) oraz przepisami odrębnymi.

 

v       Odpady z budowy, remontu i demontażu obiektów budowlanych należy gromadzić w sposób selektywny i częściowo przekazywać osobom fizycznym lub innym jednostkom organizacyjnym do wykorzystania na własne potrzeby oraz częściowo wywozić na składowisko odpadów  za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm.

 

v       Odpady niebezpieczne należy gromadzić selektywnie w specjalnych, oznakowanych opakowaniach (pojemnikach), które zabezpieczą przenikanie zanieczyszczeń do środowiska i zapewnią bezpieczeństwo prac przeładunkowych. Usuwanie i transport przedmiotowych odpadów należy prowadzić poprzez wyspecjalizowane firmy. Odpady należy deponować na właściwym, specjalnym składowisku. Dopuszczalny jest ewentualny odzysk odpadów, który winne prowadzić wyłącznie wyspecjalizowane w tym zakresie .firmy.

 

v       Ścieki z fazy budowy mogą być wprowadzane do wód lub do gruntu, ale tylko wówczas gdy nie wywołują takich zmian fizycznych, chemicznych i biologicznych, które uniemożliwiłyby  prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów wodnych i spełniały wymagania jakości wód.

 

v       Grunty rolne pozostałe po realizacji inwestycji należy zrekultywować w kierunku rolnym, także grunty inne, zajęte na czas realizacji inwestycji należy przywrócić do stanu sprzed ich zajęcia,

 

2.        Wymagania dotyczące ochrony środowiska, konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:

 

v       Jeżeli w związku z planowaną inwestycją zajdzie konieczność wycięcia drzew, do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę należy dołączyć  pełną  inwentaryzację drzewostanu występującego w obrębie inwestycji i uzyskać ewentualnie stosowne zezwolenie na niezbędną wycinkę.

v       W celu wyeliminowania ewentualnych kolizji z występującymi urządzeniami melioracji, należy w projekcie budowlanym uwzględnić obszary, na których występuje sieć drenarska i uzyskać stosowne uzgodnienie od Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Świdnicy

 

v       W projekcie budowlanym należy wskazać sposób postępowania z nadmiarem ziemi z wykopu i miejscem jej składowania.

 

v       W projekcie budowlanym należy zdefiniować wszystkie potencjalne awarie, jakie mogą wystąpić w trakcie realizacji inwestycji wraz z opisem czasu oraz sposobu ich usunięcia,

 

 

3.        Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom  awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii

v       Przedsięwzięcie nie zaliczono do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.

 

4.        Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko;

v       Nie będzie występowało transgraniczne oddziaływanie na środowisko.

 

5.        Wymogi w przypadku stwierdzenia konieczności utworzenia obszaru ograniczonego

               użytkowania;

v         Nie stwierdzono konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

 

Uzasadnienie

 

W dniu 19 czerwca 2006 roku do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek  Państwa  Elżbiety i Bogusława Bednarz w zakresie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach obejmującej swym zakresem przedsięwzięcie : „Adaptacja budynku gospodarczego na zakład elektromechaniki pojazdowej wraz z dobudową wiaty o konstrukcji stalowej oraz biologicznej oczyszczalni ścieków” w  Kamieńcu Ząbkowickim przy ulicy Zielonej 4 , działka nr 217, obręb Kamieniec 2,

                Zgodnie z wymogami art.51  ust 3 ustawy-Prawo ochrony środowiska w dniu   Wójt zwrócił  się pismem nr BGP-7624/1/24/06 z dnia 7 lipca 2006 roku  do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w' Ząbkowicach Śl. oraz pismem nr BGP-7624/1/23/06       z dnia 7 lipca 2006 roku do Starosty Ząbkowickiego o opinię w przedmiocie wymagalności sporządzenia raportu oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne oraz jego zakresu. 

 

 

Starosta Ząbkowicki postanowieniem z dnia 11 lipca 2006 roku nr WRŚ-7633/37/06 zaopiniował wniosek Państwa Elżbiety i Bogusława Bednarz stwierdzając brak konieczności sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla zamierzonej inwestycji.

 Powyższe potwierdził także Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach ŚI. pismem z dnia  18 lipca 2006 r. ZNS-611-11/06  L.dz. 3136/06.

 

 

W dniu 27.07. 2006 r. Wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki  wydał postanowienie o braku obowiązku sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko.

 

O wszczęciu postępowania administracyjnego, zgodnie z art. 46 a ust. 5 ustawy-Prawo ochrony

środowiska, strony zostały poinformowane w dniu  13.07.2006  r  poprzez zawiadomienie.   Uwag oraz wniosków nie wniesiono.

Na wnioskodawcę nie nałożono obowiązku wykonania analizy porealizacyjnej w związku           z brakiem obowiązku sporządzania raportu oddziaływania inwestycji na środowisko.

 

Biorąc powyższe pod uwagę jak również to, że na terenie realizacji przedsięwzięcia nie występuje obszar Natura 2000 należy stwierdzić, że planowane przedsięwzięcie na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki nie będzie negatywnie oddziaływać na gatunki i siedliska, dla ochrony których zostały wyznaczone w/w obszary Natura 2000.

W tym stanie rzeczy należało orzec, jak na wstępie.

 

Pouczenie

 

Zgodnie z art. 46 ust. 4b ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r.- Prawo ochrony Środowiska ( Dz. U. Nr 62 ,poz.627 z późn. zm.) decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu budowlanego. Wniosek ten winien być złożony nie później niż przed upływem dwóch lat od dnia, w którym decyzja                          o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.

Od decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszej i decyzji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załączniki:

Informacja o planowanym  przedsięwzięciu.

 

Otrzymują:

1.        Wnioskodawca.

2.        BIP U.G.Kamieniec Ząbkowicki.

3.        PKP S.A; 02-353 Warszawa; ul. Szczęśliwicka 62

4.        Malicka Krystyna; 53-015 Wrocław; ul. Karkonoska 27a

5.        Jakubiszyn Barbara; 57-230 Kamieniec Ząbk.; ul. Wiejska 7

6.        Adamów Tytus; Adamów Ryszard; 53-340 Wrocław; ul. Wielka 43 m. 3

7.        Wasyluk Maria; 57-200 Ząbkowice Śl.;  Osiedle XX-lecia 45 m. 5

8.        Gmina Kamieniec Ząbkowicki

9.        a/a

 

Do wiadomości:

1. Starosta Ząbkowicki ul. Sienkiewicza 11 57-200 Ząbkowice ŚI.

 

2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ul. Kłodzka 2

    57-200 Ząbkowice ŚI.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁACZNIK NR 1.

 

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA

 

 Dotycząca planowanej inwestycji przy ulicy Zielonej nr 4 w Kamieńcu Ząbkowickim tj. adaptacji istniejącego budynku gospodarczego na zakład elektromechaniki pojazdowej wraz dobudową wiaty o konstrukcji stalowej oraz biologicznej oczyszczalni ścieków.

 

RODZAJ, SKALA I USYTUOWANIE PRZEDSIĘWZIĘCIA

Adaptacja istniejących obiektów na zakład usługowy branży samochodowej - zakład elektromechaniki pojazdowej, w którym wykonywane będą naprawy instalacji elektrycznej oraz mechaniczne pojazdów (bez napraw blacharki związanych ze szpachlowaniem i lakierowaniem). Do istniejącego budynku gospodarczego murowanego, który będzie adaptowany na budynek biurowo-socjalno-magazynowy, dobudowana będzie obudowana wiata o konstrukcji stalowej. Jest to inwestycja o skali lokalnej. W wiacie stalowej wydzielonych będzie maksymalnie 5 stanowisk roboczych dla napraw samochodów osobowych. W zakładzie pracować będzie maksymalnie 3 osoby. Usytuowanie inwestycji ogranicza się jedynie do działki nr 217, położonej w Kamieńcu Ząbkowickim, przy ulicy Zielonej nr 5.

 

 POWIERZCHNIA NIERUCHOMOŚCI I OBIEKTÓW. DOTYCHCZASOWY

SPOSÓB WYKORZYSTYWANIA NIERUCHOMOŚCI. SZATA ROŚLINNA

- Powierzchnia całkowita działki - 1.267 m2

- Powierzchnia użytkowa budynku istniejącego - 63,30 m2

- Powierzchnia użytkowa projektowanej wiaty -126,70 m2

- Łączna powierzchnia zabudowy - 213,20 m2

Wcześniej działka wykorzystywana była na składowanie różnych materiałów handlowych, budowlanych oraz opakowań przez Gminną Spółdzielnię w Kamieńcu Ząbkowickim. Był tu plac składowo-magazynowy. Budynek pełnił funkcję budynku biurowo-magazynowego.

Poza jednym drzewem liściastym istniejącym przy ogrodzeniu działki od strony wschodniej, na działce nie istnieje żadna roślinność. Jest tu nawierzchnia gruntowa, miejscami utwardzona tłuczniem kamiennym. W przyszłości przewiduje się tu wydzielenie trawników z krzewami ozdobnymi.

 

 RODZAJ TECHNOLOGII

Naprawy samochodów wykonywane będą sposobem tradycyjnym - ręcznie, z zastosowaniem ręcznych elektronarzędzi. Będzie to niewielki zakład usługowy.

 

  PRZEWIDYWANE ILOŚCI ZUŻYCIA WODY, PALIW I INNYCH SUROWCÓW,

MATERIAŁÓW I ENERGII

Przewiduje się zużycie wody jedynie do celów socjalnych w ilości do 0,5 m3 na dobę.

Energia elektryczna wykorzystywana będzie jedynie do oświetlenia pomieszczeń oraz zasilania elektronarzędzi. Dołączona moc do obiektu jest wystarczająca - nie przewiduje się zwiększenia poboru energii elektrycznej. Materiały stosowane do napraw samochodów osobowych są wykorzystywane w bardzo niewielkich ilościach. Stosowane tu będą głównie oleje silnikowe i przekładniowe, płyny chłodzące itp. stosowane w samochodach osobowych.. Materiały  zużytete i przeznaczone do zużycia przechowywane będą w typowych beczkach i pojemnikach - bez ich wprowadzania do środowiska.

 ROZWIĄZANIA CHRONIĄCE ŚRODOWISKO

Przewiduje się montaż typowej przydomowej oczyszczalni ścieków ( typ Nevexpol ) - dla oczyszczania odprowadzanych ścieków socjalnych w ilości do 0,5 m3 na dobę. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań budowlanych w hali napraw ( szczelne i zmywalne posadzki) oraz odpowiednich urządzeń technologicznych do napełniania i opróżniania pojazdów z oleju i płynów, zapewni brak możliwości skażenia środowiska tymi materiałami.

 

SUBSTANCJE I ENERGIA WPROWADZANE DO ŚRODOWISKA

Do oczyszczani odprowadzane będą ścieki socjalne w ilości do 0,5 m3 na dobę.

Ścieki po oczyszczeniu wprowadzone będą przez filtr do gruntu. Innych substancji ani energii zakład do środowiska nie będzie odprowadzał.

 

««« powrót
 

Kamieniec Ząbkowicki      IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska