Rejestr zmian

INNE

 
Treść archiwalna z dnia: 2012-06-12 13:17:24
Strona / MOJA SPRAWA / Karty spraw
ZESTAW KART I WZORY WNIOSKÓW OBOWIĄZUJĄCYCH W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO
ZESTAW KART I WZORY WNIOSKÓW OBOWIĄZUJĄCYCH W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO

 

ZESTAW KART I WZORY WNIOSKÓW OBOWIĄZUJĄCYCH W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO
 
 
 
 
 
DRRUKI DO POBRANIA:
 
 
 
Kategoria sprawy:
 Imprezy artystyczne i rozrywkowe

Sprawa: Zawiadomienia

Zakres sprawy:
Przyjmowanie zawiadomień o imprezach artystycznych i rozrywkowych
     organizowanych w ramach działalności kulturalnej osób prawnych,
     osób fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających
     osobowości prawnej (nie dotyczy imprez masowych)
    Podstawa prawna: Art. 34 - 36 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i   prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13 poz. 123 ze zmianami)

I. Wymagane dokumenty:
    
    . Zawiadomienie powinno zawierać następujące dane:
        1) imię, nazwisko lub nazwę podmiotu organizującego imprezę artystyczną lub rozrywkową, siedzibę i adres dla korespondencji,
        2) rodzaj i charakter imprezy,
        3) miejsce, datę, godzinę rozpoczęcia, planowany czas trwania, przewidywana liczbę uczestników,
        4) określenie planowanych środków służących zapewnieniu bezpieczeństwa uczestników.
 
 Zaświadczenie o imprezie powinno być złożone nie później niż 30 dni przed planowanym terminem jej rozpoczęcia.

II. Forma załatwienia sprawy:
    1. Przyjęcie zawiadomienia informującego o organizowanej imprezie artystycznej lub rozrywkowej.
    2. Wydanie decyzji o zakazie odbycia imprezy artystycznej lub rozrywkowej jeżeli zagraża ona życiu lub zdrowiu ludzi, moralności publicznej albo mieniu w znacznych rozmiarach.
Decyzje o zakazie odbycia imprezy doręcza się organizatorowi w terminie 14 dni od dnia złożenia zawiadomienia, nie później jednak niż 10 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy.



 
 
 
 
 
 
 
Załącznik do wniosku: zawiadomienia o zamiarze zorganizowania imprezy artystycznej / rozrywkowej
 
                 INFORMACJA DLA ORGANIZATORÓW IMPREZ I UROCZYSTOŚCI                            
 O CHARAKTERZE PUBLICZNYM
 
I. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. Nr 70, poz. 473 z 2007 r.) nakłada na wszystkich organizatorów imprez i uroczystości o charakterze publicznym określone obowiązki                         do bezwzględnego ich przestrzegania:
  1. Zgodnie z art. 14 ust. 5 ww. ustawy, sprzedaż napojów alkoholowych na imprezach na otwartym powietrzu może odbywać się tylko za zezwoleniem wydanym przez Wójta Gminy     i tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Zezwolenia jednorazowe wydawane są przedsiębiorcom posiadającym stałe zezwolenia na sprzedaż alkoholu oraz jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych. Podmiot występujący o wydanie jednorazowego zezwolenia, załącza do wniosku zgodę organizatora. W sytuacji, gdy organizatorem jest Rada Sołecka, zgodę podpisuje Sołtys i na nim spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy w dniu imprezy (i sprzedaży alkoholu) sprzedający posiada zezwolenie jednorazowe na konkretną imprezę. Sprzedaż i podawanie alkoholu wbrew warunkom zezwolenia stanowi naruszenie zasad ustawy i jest przestępstwem. Spożywanie alkoholu poza wyznaczonym miejscem jest wykroczeniem.
  2.  Zgodnie z art. 14. ust. 1 ww. ustawy, na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych. Szkoła to nie tylko budynek właściwy, ale także boisko i teren przyległy do niego, znajdujący się w otoczeniu szkoły wyznaczonym ogrodzeniem. W przypadku imprezy organizowanej na terenie szkoły niemożliwe będzie uzyskanie jednorazowego zezwolenia. Ktokolwiek dopuszcza się organizowania imprez połączonych ze sprzedażą alkoholu lub bezpłatnym podawaniem na terenach szkół i innych placówek oświatowych oraz opiekuńczo-wychowawczych (świetlic socjoterapeutycznych) - narusza zasady ustawy i popełnia przestępstwo zagrożone karą grzywny, a osoby tam spożywające alkohol dopuszczają się wykroczenia również zagrożonego grzywną.
  3. Zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. 1991 nr 114 poz. 493), organizator imprezy kulturalnej jest zobowiązany zgłosić wydarzenie do organu gminy właściwej ze względu na miejsce imprezy – na 30 dni przed planowanym przedsięwzięciem.  Zawiadomienie należy złożyć w Urzędzie Gminy.
Przeprowadzenie imprezy wbrew przepisom ustawy stanowi naruszenie prawa.
IW przypadku zaistnienia przestępstwa ściganego z urzędu w miejscu organizowanej imprezy, organizator zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia Policji i zabezpieczenia terenu celem nie dopuszczenia do zatarcia śladów – zgodnie z Kodeksem postępowania karnego.
 
Jako organizator imprezy lub uroczystości o charakterze publicznym przyjmuję do wiadomości i stosowania powyższą informację:
 
 
...................................................................                           ................................................................
            ( data)                                                                                   ( podpis organizatora)
 
 
 
 
Zgromadzenia publiczne
Podstawa prawna
·            Ustawa z dnia 5 lipca 1990 r. prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 1990r. Nr 51, poz. 297).
Wymagane dokumenty:
Zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia publicznego, które powinno zawierać:
·            imię, nazwisko, datę urodzenia i adres organizatora oraz nazwę i adres osoby prawnej lub innej organizacji, jeżeli w jej imieniu organizuje on zgromadzenie,
·            cel i program oraz język, w którym będą porozumiewać się uczestnicy zgromadzenia,
·            miejsce, datę, godzinę rozpoczęcia, planowany czas trwania, przewidywaną liczbę uczestników oraz projektowaną trasę przejścia , jeżeli przewiduje się zmianę miejsca w czasie trwania zgromadzenia,
  • określenie planowanych przez organizatora środków służących zapewnieniu pokojowego przebiegu zgromadzenia oraz środków, o których dostarczenie zwraca się do organu gminy
Organizator zgromadzenia publicznego zobowiązany jest złożyć zawiadomienie najpóźniej 3 dni przed jego zwołaniem, a najwcześniej 30 dni przed datą zgromadzenia.
Opłaty
Zawiadomienie nie podlega opłacie skarbowej.
Forma załatwienia
  1. W przypadku, gdy nie zaistnieją przesłanki do wydania decyzji o zakazie zgromadzenia, organ gminy akceptuje zawiadomienie i niezwłocznie przesyła informację do właściwych jednostek i organów, bez konieczności powiadomienia organizatora.
  2. Decyzja o zakazie zgromadzenia.
Termin załatwienia sprawy
Rozpoznanie sprawy następuje bez zbędnej zwłoki po otrzymaniu zawiadomienia o zgromadzeniu publicznym.
Decyzję o zakazie zgromadzenia publicznego doręcza się organizatorowi w terminie 3 dni od dnia zawiadomienia, nie później jednak niż na 24 godziny przed planowanym terminem rozpoczęcia zgromadzenia.
Tryb odwoławczy
Od decyzji zakazującej zorganizowanie zgromadzenia publicznego organizatorowi przysługuje prawo wniesienia odwołania do Wojewody Dolnośląskiego, w terminie 3 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie składa się za pośrednictwem Wójta Gminy.
 
Kategoria sprawy: Zbiórki publiczne
Sprawa: Przeprowadzanie zbiórki publicznej na terenie gminy
               Kamieniec Ząbkowicki.
Zakres sprawy: Wydanie zezwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej  w formie decyzji administracyjnej.
Podstawa prawna:
1.    Ustawa z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych (Dz. U. Nr 22 poz. 162 z późn. zm.)
2.     rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 listopada 2003 r. w sprawie sposobów  przeprowadzania zbiórek publicznych oraz zakresu kontroli nad tymi zbiórkami (Dz. U. Nr 199 poz. 1947 z póżn. zm.)
3.    ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn.zm.0
4.     ustawa o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz.U. Nr 225, poz. 1635).
Sprawę załatwia:
 Urząd Stanu Cywilnego
I. Wymagane dokumenty:
Wniosek o wydanie pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki, do którego należy załączyć:
1) plan organizacyjny zbiórki określający:
•  cel, na który maja być przeznaczone ofiary pochodzące ze zbiórki publicznej zgodny ze statutem lub aktem organizacyjnym wnioskodawcy, tj. jednoznaczne określenie na co faktycznie mają zostać przekazane środki ze zbiórki publicznej; informacja, iż mają to być cele statutowe byłaby zbyt ogólna dla potrzeb prowadzonego postępowania administracyjnego,
•  formy przeprowadzenia zbiórki - mogą to być do wyboru: dobrowolne wpłaty na konto, założone osobno dla każdej zbiórki publicznej przez przeprowadzającego zbiórkę publiczną we wniosku należy podać numer tego konta), zbieranie ofiar do puszek kwestarskich, zbieranie ofiar do skarbon stacjonarnych, sprzedaż cegiełek wartościowych, sprzedaż przedmiotów oraz zbieranie ofiar w naturze,

•  termin rozpoczęcia i zakończenia zbiorki,
•  obszar, na którym zbiórka ma być prowadzona,
•  sposób informowania o prowadzonej zbiórce,
•  liczbę osób, które maja brać udział z zbiórce,
•  przewidywane koszty przeprowadzenia zbiórki, w tym rodzaj i wysokość poszczególnych wydatków,
•  miejsce wydatkowania zebranych ofiar ( tzn. w kraju czy za granicą ).
W sytuacji, gdy jedną z form zbiórki ma być sprzedaż cegiełek wartościowych do wniosku należy dołączyć wzory tych cegiełek w poszczególnych nominałach, określić ilość w poszczególnych nominałach i wartość ich emisji (łączna kwota). Cegiełki te, jako druki ścisłego zarachowania, powinny być sporządzone w sposób uniemożliwiający ich podrobienie bez stosowania technik specjalnych i wiedzy fachowej. Na każdej cegiełce wartościowej sprzedawanej w ramach zbiórki publicznej, umieszcza się nazwę przeprowadzającego zbiórkę, jego adres, kolejny numer cegiełki, a także jej cenę. Na cegiełce może być umieszczona informacja dotycząca celów zbiórki publicznej.

Jeżeli zbiórka ma być prowadzona w formie sprzedaży przedmiotów, we wniosku należy wskazać ilość, rodzaj i ceną poszczególnych przedmiotów. Należy zaznaczyć, iż na każdym przedmiocie sprzedawanym w ramach zbiórki publicznej, wyraźnie i w sposób trwały podaje się nazwę przeprowadzającego zbiórkę publiczną, oraz cenę przedmiotu. Napisy te powinny wyróżniać przedmioty sprzedawane w ramach zbiórki publicznej, od innych przedmiotów, znajdujących się w obrocie.

Zbieranie ofiar w naturze może być dozwolone tylko w przypadku, gdy wszystkie dary będą mogły być w niezmienionej postaci zużyte na cel, określony w pozwoleniu.

Bardzo ważne jest odpowiednie, jednoznaczne sprecyzowanie celu i form prowadzenia zbiórki, obszaru, jaki zbiórka będzie obejmować, przedstawienie sposobu jej prowadzenia oraz określenie kosztów przeprowadzenia planowanej zbiórki (powinny być jak najniższe - nie powinny jednak przekroczyć 10% zebranej kwoty).

2) Do wniosku należy dołączyć aktualny statut wnioskodawcy (lub akt organizacyjny komitetu ze wskazaniem osób odpowiedzialnych za rozliczenie zbiórki – podać serię i numer dowodu osobistego lub numer PESEL) oraz aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (w przypadku komitetów - pełny skład osobowy z podpisami oraz adresami członków). Możliwe jest również nadesłanie uwierzytelnionych kopii powyższych dokumentów. Uprawnionym do uwierzytelniania dokumentów jest organ, który wydał dokument, albo notariusz. Organ dopuszcza dokonanie poświadczenia przez radcę prawnego lub adwokata. Poświadczenie statutu możliwe jest również przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy (na każdej stronie czytelne podpisy za zgodność z oryginałem) oraz załączenie oświadczenia o zgodności kopii załączonego statutu z aktualnym brzmieniem statutu zarejestrowanym przez sąd rejestrowy oraz podaniem daty tego poświadczenia.


II. Forma załatwienia sprawy:
Decyzja administracyjna zezwalająca na przeprowadzenie zbiórki publicznej.
Organ administracji wydając decyzję pozwalającą na przeprowadzenie zbiórki publicznej obok celu i form jej prowadzenia, określa w sentencji jej termin. Oznacza to, że udzielone pozwolenie na przeprowadzenie zbiórki publicznej jest skuteczne od momentu doręczenia decyzji (odebrania przez wnioskodawcę w organie), a zatem dopiero od tego momentu możliwe jest prowadzenie zbiórki publicznej.

III. Termin załatwienia sprawy:
Do 30 dni od dnia złożenia wniosku.
IV. Opłaty:
Opłata skarbowa za zezwolenie wynosi 82,00 zł.
Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku
o wydanie zezwolenia.
Opłatę skarbowa można opłacać gotówką:
1)  na rachunek bankowy:
Urząd Gminy Kamieniec Ząbkowicki
nr rachunku 43953310302005000001140001
Podstawa prawna: ustaw z dnia 16 listopada 2006 r. r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635)
 
V. Tryb odwoławczy:
Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki
 w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Zwolnione od opłaty skarbowej są organizacje pożytku publicznego, jeżeli występują z wnioskiem o wydanie pozwolenia, a cel planowanej zbiórki publicznej związany jest z prowadzoną nieodpłatną działalnością pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.


Sprawozdanie z wyników zbiórki publicznej, podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu organizatora zbiórki, należy dostarczyć w terminie 1 miesiąca po zakończeniu zbiórki wraz załączonym ogłoszeniem prasowym o wynikach zbiórki. Publiczne ogłoszenie wyników zbiórki publicznej należy umieścić w prasie, w rozumieniu przepisów Prawa prasowego, o zasięgu obejmującym co najmniej obszar, na którym zbiórka została przeprowadzona.

Ogłoszenie powinno zawierać: nazwę i siedzibę przeprowadzającego zbiórkę publiczną, nazwę organu, oraz datę i numer pozwolenia, sumę zebranych ofiar pieniężnych, uwzględniającą ilość i rodzaj zebranych ofiar na poszczególne cele, według form zbiórki publicznej, rodzaj i ilość zebranych ofiar w naturze, wysokość kosztów przeprowadzenia zbiórki publicznej, z dokładnym wymienieniem rodzaju i wysokości poszczególnych wydatków.

W sprawozdaniu oprócz wymienionych wyżej elementów należy podać:
·             dokładne przedstawienie podziału czystego dochodu ze zbiórki publicznej, stanowiącego sumę zebranych ofiar pomniejszoną o wskazane koszty zbiórki publicznej, z wymienieniem wykonanych zadań w ramach realizacji celów, na które dochód ten został przeznaczony, oraz sum albo ilości i rodzaju ofiar w naturze przekazanych na każdy z celów wskazanych w pozwoleniu. W przypadku, gdy organizator zbiórki publicznej nie wykorzysta w okresie trwania zbiórki wszystkich zebranych darów winien poinformować organ o pozostałych darach oraz o sposobie i terminie ich wykorzystania, a także nadesłać dodatkowe uzupełnienie sprawozdania o wydatkowaniu środków zebranych w ramach zbiórki,
·             wykaz kwotowo-rzeczowy kosztów przeprowadzenia zbiórki (z wyszczególnieniem rodzaju i kwot poniesionych kosztów na zorganizowanie i przeprowadzenie zbiórki); należy również podać procentowy udział kosztów w stosunku do zebranej kwoty.
Jeżeli zbiórka publiczna nie została przeprowadzona, należy o tym, w formie pisemnej, poinformować organ, który wydał pozwolenie oraz podać przyczyny, z powodu, których nie przeprowadzono zbiórki.
 
 

VI. Uwagi:
1) Pozwolenie na zbiórkę publiczna może być udzielone jedynie stowarzyszeniom i organizacjom, posiadającym osobowość prawna oraz komitetom organizowanym dla przeprowadzenia określonego celu. Cel zbiórki winien być zgodny ze statutem stowarzyszenia lub organizacji, bądź z aktem organizacyjnym komitetu ( art. 4 ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych ( Dz.U. Nr 22, poz. 162 z późn.zm.).
2)  Ustawa o zbiórkach publicznych nie ma zastosowania do:
•  zbierania ofiar na cele religijne, kościelną działalność charytatywno - opiekuńczą, naukową, oświatową i wychowawczą oraz utrzymanie duchownych i członków zakonu, jeżeli odbywają się w obrębie obiektów kościelnych, kaplic oraz w miejscach i okolicznościach zwyczajowo przyjętych w danej okolicy i w sposób tradycyjnie ustalony,
•  zbiórek, przeprowadzanych w drodze loterii pieniężnych lub fantowych, jeżeli zbiórki te nie są przeprowadzane w miejscach publicznych,
•  zbiórek przeprowadzanych w lokalach prywatnych wśród grona osób znajomych osobiście przeprowadzającym zbiórkę,
•  zbiórek wśród młodzieży szkolnej w lokalach szkolnych, odbywających się na podstawie pozwolenia władz szkolnych,
•  zbiórek koleżeńskich w lokalach urzędów publicznych na cele godne poparcia, odbywających się na podstawie pozwolenia przełożonego urzędu.
 
IMPREZY MASOWE
Z dniem 1 sierpnia 2009 r. obowiązuje nowa ustawa  o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20 marca 2009 r. (Dz.U.  2009 nr 62 poz. 504).
Procedura ubiegania się o zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej.
Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (tekst jedn. z 2009r. Dz. U. Nr 62, poz. 504) organizator imprezy masowej, nie później niż na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy, jest obowiązany wystąpić:
·            do wójta, burmistrza, prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce przeprowadzenia imprezy,  z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej.
·            do Komendanta Miejskiego Policji, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej, Dyrektora Pogotowia Ratunkowego, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, z wnioskiem o wydanie opinii o niezbędnej wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy masowej, zastrzeżeniach do stanu technicznego obiektu (terenu) oraz o przewidywanych zagrożeniach. 
·            do Komendanta oddziału Straży Granicznej z powiadomieniem (w przypadku przeprowadzania imprezy masowej w strefie nadgranicznej);
·            Komendanta terenowej jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej z powiadomieniem (w przypadku przeprowadzania imprezy masowej na terenach będących w zarządzie jednostek organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej).
Do wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej organizator załącza:
  1. graficzny plan obiektu (terenu), na którym ma być przeprowadzona impreza masowa, wraz  z jego opisem, zawierający:
    1. oznaczenie dróg dojścia i rozchodzenia się osób uczestniczących w imprezie masowej, dróg ewakuacyjnych i dróg dojazdowych dla pojazdów służb ratowniczych i Policji,
    2. oznaczenie punktów pomocy medycznej, punktów czerpalnych wody do picia i do celów przeciwpożarowych oraz punktów informacyjnych,
    3. oznaczenie lokalizacji hydrantów przeciwpożarowych, zaworów, przyłączy wody, gazu  i energii elektrycznej oraz innych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo użytkowników obiektu lub terenu,
    4. informacje o rozmieszczeniu służb porządkowych oraz służb informacyjnych, rozmieszczeniu osób uczestniczących w imprezie masowej i ewentualnym rozdzieleniu ich według sektorów oraz o rozmieszczeniu punktów gastronomicznych i sanitariatów;
  2. instrukcję postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia  w miejscu i w czasie imprezy masowej,  (w/w instrukcję należy dostarczyć nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia imprezy masowej);
  3. terminarz rozgrywek meczów piłki nożnej lub terminarz innych imprez masowych – w przypadku imprez masowych organizowanych cyklicznie;
  4. informację o:
    1. liczbie miejsc dla osób na imprezie masowej,
    2. przewidywanych zagrożeniach bezpieczeństwa i porządku publicznego,
    3. liczbie, organizacji, oznakowaniu, wyposażeniu i sposobie rozmieszczenia służby porządkowej oraz służby informacyjnej;
    4. osobie wyznaczonej na kierownika do spraw bezpieczeństwa, w tym jego dane obejmujące: imię, nazwisko, numer PESEL, numer i datę wydania zaświadczenia o ukończeniu kursu dla kierowników do spraw bezpieczeństwa imprez masowych, a w przypadku imprezy masowej podwyższonego ryzyka dodatkowo numer i datę wydania licencji pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia;
    5. sposobie zapewnienia identyfikacji osób biorących udział w imprezie masowej  – w przypadku meczu piłki nożnej lub imprezy masowej podwyższonego ryzyka;
    6. zainstalowanych urządzeniach rejestrujących obraz i dźwięk;
    7. odpłatności za wstęp na imprezę;
    8. powiadomieniu:
      - Komendanta oddziału Straży Granicznej, w przypadku przeprowadzania imprezy masowej w strefie nadgranicznej,
      - Komendanta terenowej jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, w przypadku przeprowadzania imprezy masowej na terenach będących w zarządzie jednostek organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej
  5. opinie: Komendanta Miejskiego Policji, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej, Dyrektora Pogotowia Ratunkowego, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, które powinny zawierać informacje o niezbędnej wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy masowej, zastrzeżeniach do stanu technicznego obiektu (terenu) oraz o przewidywanych zagrożeniach. 

    UWAGA!
    Opinie w/w organów należy dostarczyć nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia imprezy masowej;
Wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej składa się w biurze Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu Gminy Kamieniec Ząbkowicki.
Opłaty związane z uzyskaniem zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej :
Od dnia 1 stycznia 2007r. obowiązuje nowa ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006r., Nr 225, poz. 1635).
Opłata skarbowa za wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej wynosi 82 zł

Zgodnie z tą regulacją opłacie skarbowej nie będą podlegały między innymi: podania (żądania, wnioski, zażalenia, odwołania) i załączniki do podań, weksle i dokumenty zawierające oświadczenie woli poręczyciela.
Ponadto zgodnie z nową ustawą zmienił się sposób wnoszenia opłaty skarbowej.
Opłatę skarbową można uiścić:
·            bezgotówkowo na rachunek bankowy: Urząd Gminy Kamieniec Ząbkowicki B/S Ząbkowice Śląskie O/ Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
Potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej należy dostarczyć w chwili złożenia wniosku w sprawie wydania zezwolenia.
Na przelewie należy dokładnie oznaczyć dane wpłacającego oraz tytuł z jakiego powstało zobowiązanie np. opłata skarbowa za wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej
Termin załatwienia sprawy:
Wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki wydaje zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej albo odmawia jego wydania w terminie co najmniej 7 dni przed planowanym terminem przeprowadzenia imprezy masowej.
Tryb odwoławczy:
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu w terminie 14 dni od daty wydania zezwolenia lub odmowy wydania zezwolenia.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze rozpatruje odwołanie w terminie 4 dni od dnia jego wniesienia.
Odwołanie od decyzji nie wstrzymuje jej wykonania.
Kontrola imprez:
W trakcie realizacji imprezy, na podstawie imiennego upoważnienia udzielonego przez Wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki , może nastąpić kontrola zgodności przebiegu imprezy z warunkami określonymi w zezwoleniu. W przypadku stwierdzenia niespełnienia przez organizatora imprezy masowej warunków określonych w zezwoleniu, uprawniony przedstawiciel Wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki wydaje decyzję o przerwaniu imprezy masowej, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności.
Przepisy karne:
Kto organizuje imprezę masową bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniu lub przeprowadza imprezę wbrew zakazowi podlega grzywnie nie mniejszej niż 240 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Szczegółowych wyjaśnień o warunkach przeprowadzenia imprezy masowej, a także  o informacjach jakie należy podać oraz o dokumentacji jaką należy przedłożyć, by uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej, udziela Alina Tabor , tel. 74/8162-022 pok. 4 USC Kamieniec Ząbkowicki.
 
Informacja dla podmiotów występujących o wydanie opinii określonej w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997r. o bezpieczeństwie imprez masowych.
 
 
 
 
Wniosek, o wydanie opinii dotyczącej zabezpieczenia medycznego imprezy, celem umożliwienia jego rzetelnej weryfikacji, zawierać musi :
 
 
 
  1. Określenie charakteru imprezy (kiermasz, koncert rockowy, używanie materiałów pirotechnicznych, pokazy niebezpiecznych sportów, itp.)
  2. Określenie spodziewanej maksymalnej liczby uczestników, daty imprezy i czasu trwania.
  3. Zawierać szkic sytuacyjny z określeniem (wskazaniem) :
a)      komunikacyjnych dróg dojazdowych i dróg ewakuacji,
b)      lokalizacji punktu medycznego i projektowanego punktu segregacyjno – ewakuacyjnego,
c)      planowanego miejsca wejścia (wjazdu) zespołów ratownictwa medycznego (Pogotowia).
  1. Określenie sił ludzkich (liczebność i uprawnienia do udzielania świadczeń medycznych) planowanego zabezpieczenia medycznego.
  2. Określenie rodzaju i liczby sprzętu medyczno – ratowniczego przewidzianego w realizacji zabezpieczenia medycznego.
  3. Oświadczenie o zapoznaniu służby porządkowej ze schematem organizacyjnym zabezpieczenia medycznego.
  4. Wskazanie kontaktu (nr telefonu w czasie imprezy) i osoby Kierownika zabezpieczenia imprezy.
 
Oprócz powyższych danych organizator imprezy masowej zobowiązany jest dołączyć wniosek wypełniony na oryginalnym formularzu dostępnym w Urzędzie Gminy Kamieniec Ząbkowicki
Wnioski o wydanie opinii o zabezpieczeniu medycznym nie zawierające wyżej wymienionych danych nie będą mogły z przyczyn formalnych być rozpatrzone pozytywnie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Urząd Stanu Cywilnego
w Kamieńcu Ząbkowickim
ul. Ząbkowicka 26
57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
telefon : 74 / 8162-022
 
 
Alina Tabor
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim pracuje :
 
od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30
 
Urząd Stanu Cywilnego zajmuje się:
·        rejestracją urodzeń, małżeństw, zgonów w księgach stanu cywilnego
·        prowadzeniem spraw dotyczących innych zdarzeń mających wpływ na stan cywilny osób.
·        postępowaniem w sprawie zmiany imion i nazwisk
·        wydawaniem decyzji administracyjnych , nanoszeniem zmian w aktach stanu cywilnego wynikających z postanowień i wyroków sądowych oraz oświadczeń.
·        przechowywaniem ksiąg stanu cywilnego oraz wydawaniem z nich odpisów
·        organizowaniem uroczystości zawarcia małżeństwa
 
Rejestry i zasoby archiwalne będące w posiadaniu USC w Kamieńcu Ząbkowickim
 
księgi urodzeń, małżeństw zgonów,
- akta zbiorowe do aktów urodzeń, małżeństw i zgonów
  
Z ksiąg stanu cywilnego wydawane są :
    - odpisy skrócone i zupełne aktów stanu cywilnego,
    - zaświadczenia o dokonanych w księgach stanu cywilnego wpisach lub ich braku,
 
Zasoby archiwalne będące w posiadaniu tut. urzędu obejmują okres od 1946 r. do chwili obecnej w tym: USC Ożary od 1955 r. do 1960 r. oraz USC Topola od 1955-1960r.
Okres przechowywania ksiąg stanu cywilnego w archiwum USC wynosi 100 lat. Potem zostaną przekazane do Archiwum Państwowego.
 
Osoby uprawnione do otrzymywania odpisów, zaświadczeń z USC:
 
  • osoba, której akt dotyczy ,
  • wstępni /rodzice, dziadkowie/
  • zstępni /dzieci, wnuki/          
  • rodzeństwo
  • małżonek
  • przedstawiciel ustawowy
  • Odpisy aktów stanu cywilnego i zaświadczenia o dokonanych w księgach wpisach lub ich braku mogą być również wydane na wniosek innych osób niż wymienione powyżej, które wykażą w tym interes prawny.
 
 
 
OPŁATY SKARBOWE:
- opłata skarbowa za odpis skrócony aktu stanu cywilnego   -   22 zł.
- opłata skarbowa za odpis zupełny aktu stanu cywilnego      -   33 zł.
- opłata skarbowa za zaświadczenie o dokonanych
    w księgach stanu cywilnego wpisach lub ich braku             -    24 zł.
-   opłata skarbowa za inne zaświadczenia                               -    26 zł.
 
 
Wpłaty opłaty skarbowej można dokonać na konto:
 
Urząd Gminy Kamieniec Ząbkowicki B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
   Jakie sprawy załatwia się w Urzędzie Stanu Cywilnego
   w Kamieńcu Ząbkowickim.
 
 
 1.   Wydawanie odpisów aktów stanu cywilnego: skróconych, zupełnych , na drukach
       wielojęzycznych / urodzenia, małżeństwa, zgony / oraz zaświadczeń.
 2.   Odtwarzanie aktów stanu cywilnego.
 3.   Rejestracja zdarzenia z zakresu stanu cywilnego, które nastąpiło za granicą i nie zostało
       zarejestrowane.
 4.   Sprostowanie oczywistego błędu pisarskiego w akcie stanu cywilnego.
 5.   Uzupełnienie aktu stanu cywilnego.
 6.   Wpisanie treści odpisu aktu w razie zaginięcia lub zniszczenia księgi
 7.   Wpisanie zagranicznego aktu stanu cywilnego do polskich ksiąg.
 8.   Zawarcie związku małżeńskiego przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.
 9.   Zawarcie małżeństwa ze skutkami cywilnoprawnymi w formie wyznaniowej.
10. Wydanie zezwolenia na skrócenie ustawowego miesięcznego terminu oczekiwania
        na zawarcie małżeństwa.
11. Wydanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą przez
        obywatela polskiego lub cudzoziemca zamieszkałego w Polsce nie mającego obywatelstwa
        żadnego państwa.
12.   Przyjęcie oświadczenia od małżonka rozwiedzionego o powrocie do nazwiska noszonego
        przed zawarciem małżeństwa.
13.   Zgłoszenie urodzenia dziecka.
14.   Przyjęcie oświadczenia o uznaniu ojcostwa dziecka poczętego lub dziecka narodzonego.
15.   Przyjęcie oświadczenia o zmianie imienia /imion/ dziecka w ciągu 6 miesięcy od dnia  
         sporządzenia aktu urodzenia.
16.    Nadanie dziecku nazwiska męża matki lub nazwiska żony ojca.
17.    Zgłoszenie zgonu.
18.    Zgłoszenie jubileuszu długoletniego pożycia małżeńskiego.
19.    Sporządzenie testamentu przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.
20.    Administracyjna zmiana imienia.
21.    Administracyjna zmiana nazwiska.
22.    Ocenianie skuteczności uznania przez kierownika usc wyroku rozwodowego orzeczonego
         w krajach Unii Europejskiej i wpisanie go do aktu stanu cywilnego.
23.    Ocenianie skuteczności uznania przez kierownika usc wyroku zagranicznego oraz wpisanie go do akt stanu cywilnego.
 
I. WYDAWANIE ODPISÓW AKTU STANU CYWILNEGO ORAZ ZAŚWIADCZEŃ
 
   Z ksiąg stanu cywilnego wydaje się odpisy zupełne i skrócone aktów stanu cywilnego, 
    zaświadczenia o dokonanych w księdze stanu cywilnego wpisach lub o ich braku oraz inne
    zaświadczenia dotyczące urzędowego potwierdzenia określonych faktów.
 
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /tekst jednolity Dz.U.
     z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r, - Kodeks postępowania administracyjnego /tekst jednolity
    Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
Wymagane od wnioskodawcy dokumenty i załączniki; -
 
- wniosek o wydanie odpisu skróconego /zupełnego/ aktu stanu cywilnego
- do wglądu dokument tożsamości ,
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
 
Opłaty:
 
- opłata skarbowa za odpis skrócony aktu stanu cywilnego   -   22 zł.
- opłata skarbowa za odpis zupełny aktu stanu cywilnego      -   33 zł.
- opłata skarbowa za zaświadczenie o dokonanych
    w księgach stanu cywilnego wpisach lub ich braku             -    24 zł.
-   opłata skarbowa za inne zaświadczenia                               -    26 zł.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy:
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
Termin załatwienia sprawy:
 
Niezwłocznie, w sprawach wymagających postępowania wyjaśniającego do 1-go miesiąca.
 
OSOBY UPRAWNIONE DO OTRZYMANIA ODPISÓW, ZAŚWIADCZEŃ:
 
  • osoba, której akt dotyczy ,
  • wstępni /rodzice, dziadkowie/
  • zstępni /dzieci, wnuki/ 
  • rodzeństwo
  • małżonek
  • przedstawiciel ustawowy
  • Odpisy aktów stanu cywilnego i zaświadczenia o dokonanych w księgach wpisach lub ich braku mogą być również wydane na wniosek innych osób niż wymienione powyżej, które wykażą w tym interes prawny. Interes prawny ma miejsce, gdy przedstawienie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia ma istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy w postępowaniu sądowym lub administracyjnym , co należy udokumentować wezwaniem sądu lub organu administracji do przedłożenia tego dokumentu lub okazaniem potwierdzonego przez sąd pozwu sądowego względnie zawiadomienia organu administracyjnego o toczącym się postępowaniu.
 
 
 
TRYB ODWOŁAWCZY:
 
1. Od decyzji odmawiającej wydania odpisu wydanej przez Kierownika USC w Kamieńcu
    Ząbkowickim przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego za pośrednictwem
     Kierownika USC w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
2. Odmowa wydania zaświadczenia następuje w drodze postanowienia, na które służy stronie
      zażalenie do Wojewody Dolnośląskiego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.
 
 
   II. ODTWARZANIE AKTÓW STANU CYWILNEGO
 
PODSTAWA PRAWNA:
 
- Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /tekst jednolity Dz.U.
     z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r, - Kodeks postępowania administracyjnego /tekst jednolity
    Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
                    WYMAGANE DOKUMENTY I ZAŁĄCZNIKI:
 
ODTWORZENIE TREŚCI AKTU STANU CYWILNEGO SPORZĄDZONEGO
 
A. W KRAJU:
      - podanie z oświadczeniem strony, że uprzednio nie występowała z wnioskiem o odtworzenie
          aktu w postępowaniu sądowym lub administracyjnym,
      - zaświadczenie z USC, w którym akt powinien się znajdować stwierdzający zniszczenie lub
         zaginięcie całości lub części księgi stanu cywilnego,
      - wszystkie dokumenty, które pozwolą odtworzyć treść aktu ( data i miejsce zdarzenia, dane
          personalne osób których akt dotyczy, ich rodziców, stan cywilny) np. dokumenty kościelne,
          świadectw, legitymacje , zaświadczenia, zeznania świadków,
      - do wglądu dowód tożsamości wnioskodawcy.
 
B. ZA GRANICĄ:
      - podanie wraz z oświadczeniem strony, że uprzednio nie występowała z wnioskiem o odtworzenie
         aktu ,
      - do wglądu dowód tożsamości wnioskodawcy
      - jeżeli przedmiotem odtworzenia jest akt z byłych polskich terenów zabużańskich należy
          dołączyć   z Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy – Wydziału Aktów   Zabużańskich 
          zaświadczenie stwierdzające brak księgi, w której akt powinien figurować.
          Należy również dostarczyć   zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego Łódź-Centrum oraz
          Urzędu Stanu Cywilnego we Wrocławiu ponieważ w tych urzędach po 1945 r. były
          odtwarzane akty stanu cywilnego na   podstawie postanowień sądowych i decyzji
          administracyjnych,
      -   wszelkie dokumenty na podstawie których można odtworzyć treść aktu sporządzonego
           w zagranicznych księgach stanu cywilnego ( data i miejsce zdarzenia, dane personalne osób,
           których akt dotyczy) pozwalające ustalić, czy gdzie i kiedy został sporządzony akt oryginalny,
       -   oświadczenia przyjmowane do protokołu,
       -   tłumaczenia dokumentów zagranicznych na język polski przez tłumacza przysięgłego.
 
Opłaty skarbowe:
 
 - decyzja administracyjna – 39 zł.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
 
Termin załatwienia sprawy:
 
1. Do 1 miesiąca
2. Załatwienie sprawy w sytuacjach skomplikowanych następuje nie później niż w ciągu 2 miesięcy
    od dnia wszczęcia sprawy.
 
 
TRYB ODWOŁAWCZY
 
Od decyzji wydanej przez Kierownika USC w Kamieńcu Ząbkowickim przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego , za pośrednictwem kierownika usc , w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
 
 
UWAGI;
 
Treść aktu stanu cywilnego wraz ze wzmiankami dodatkowymi odtwarza się w razie zaginięcia lub zniszczenia całości lub części księgi stanu cywilnego. Podstawą odtworzenia treści aktu stanu cywilnego są odpisy zaginionego aktu, dokumenty pośrednie w postaci świadectw szkolnych, wypisów z księgi wieczystej i innych aktów stanu cywilnego. Odtworzenia aktu stanu cywilnego sporządzonego za granicą dokonuje się w przypadku, gdy uzyskanie odpisu jest niemożliwe lub związane z poważnymi trudnościami. Odtworzenia treści aktu stanu cywilnego dokonuje się w USC miejsca zamieszkania wnioskodawcy lub ostatniego miejsca zamieszkania tej osoby w kraju.
W razie braku takiej podstawy czynności tej dokonuje się w USC m.st. Warszawy.
 
OSOBY UPRAWNIONE;
 
Do złożenia wniosku o odtworzenie treści aktu stanu cywilnego uprawniona jest osoba, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępny, rodzeństwo, małżonek lub pełnomocnik oraz osoby, które wykażą w tym interes prawny.
 
   III. REJESTRACJA ZDARZENIA Z ZAKRESU STANU
        CYWILNEGO, KTÓRE NASTĄPIŁO ZA GRANICĄ
         I NIE ZOSTAŁO ZAREJESTROWANE
 
 
PODSTAWA PRAWNA:
 
- Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /tekst jednolity Dz.U.
     z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r, - Kodeks postępowania administracyjnego /tekst jednolity
    Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
 
1. Podanie o zarejestrowanie zdarzenia z zakresu stanu cywilnego powstałego za granicą i nie
    zarejestrowanego w księgach stanu cywilnego.
2. Inne dowody / dokumenty i protokoły przesłuchania stron i świadków/.
3. Dowód opłaty skarbowej.
4. Do wglądu dokument tożsamości wnioskodawcy.
 
Opłaty skarbowe:
 
- opłata skarbowa za wydanie decyzji   - 39 zł.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
 
Termin załatwienia sprawy:
 
1. Do 1 miesiąca
2. Do 2 miesięcy sprawy szczególnie skomplikowane.
 
OSOBY UPRAWNIONE :
 
Do złożenia wniosku uprawniona jest osoba, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępny, rodzeństwo, małżonek lub pełnomocnik oraz osoby, które wykażą w tym interes prawny.
 
TRYB ODWOŁAWCZY:
 
Od decyzji wydanej przez Kierownika USC w Kamieńcu Ząbkowickim przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego za pośrednictwem kierownika USC w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
 
UWAGI:
 
1.Urodzenie, zawarcie małżeństwa lub zgon, które nastąpiły za granicą i nie zostały
    zarejestrowane w zagranicznych księgach stanu cywilnego, można zarejestrować w polskich
    księgach stanu cywilnego.
2. Dowodami w postępowaniu są: pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka wystawione przez lekarza
    w odniesieniu do aktu urodzenia: karta zgonu w odniesieniu do aktu zgonu; zeznania świadków,
    zaświadczenia sądowe, notarialne, administracyjne oraz inne dowody pośrednie.
   IV. SPROSTOWANIE OCZYWISTEGO BŁĘDU PISARSKIEGO
          W AKCIE STANU CYWILNEGO
 
PODSTAWA PRAWNA:
 
- Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /tekst jednolity Dz.U.
     z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
 
1. Podanie o sprostowanie oczywistego błędu pisarskiego w akcie stanu cywilnego.
2. Odpis zupełny aktu stanu cywilnego :
    - do sprostowania aktu urodzenia – odpis zupełny aktu małżeństwa rodziców,
    - do sprostowania aktu małżeństwa – odpisy zupełne aktów urodzenia małżonków,
    - do sprostowania aktu zgonu – odpis zupełny aktu małżeństwa lub odpis zupełny aktu
        urodzenia w zależności od stanu cywilnego osoby zmarłej.
        Obowiązek złożenia odpisów zupełnych nie dotyczy zdarzeń zarejestrowanych w USC
        Kamieniec Ząbkowicki t. urodzenia, małżeństwa.
3. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
4. Do wglądu dokument tożsamości wnioskodawcy.
 
Opłaty skarbowe:
 
- opłata skarbowa za decyzję administracyjną – 39 zł.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
Termin załatwienia sprawy:
 
1. Be zbędnej zwłoki, nie później niż do 1 miesiąca sprawy wymagające postępowania
    wyjaśniającego.
 
TRYB ODWOŁAWCZY
Od decyzji wydanej przez Kierownika USC w Kamieńcu Ząbkowickim przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego , za pośrednictwem kierownika usc , w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
 
UWAGI:
Kierownik USC może sprostować oczywiste błędy pisarskie na wniosek osoby, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez nią upoważnioną.
Nieoczywiste błędy prostuje sąd w postępowaniu nieprocesowym.
 
 
 
V. UZUPEŁNIENIE AKTU STANU CYWILNEGO
 
PODSTAWA PRAWNA:
 
- Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /tekst jednolity Dz.U.
     z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r, - Kodeks postępowania administracyjnego /tekst jednolity
    Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
 
1. Podanie o uzupełnienie aktu stanu cywilnego.
2. Odpis aktu stanu cywilnego :
    - do uzupełnienia aktu urodzenia – odpis aktu małżeństwa rodziców,
    - do uzupełnienia aktu małżeństwa – odpisy aktów urodzenia małżonków,
    - do uzupełnienia aktu zgonu – odpis zupełny aktu małżeństwa lub odpis zupełny aktu
        urodzenia w zależności od stanu cywilnego osoby zmarłej.
        Obowiązek złożenia odpisów nie dotyczy zdarzeń zarejestrowanych w USC
        Kamieniec Ząbkowicki t. urodzenia, małżeństwa.
3. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
4. Do wglądu dokument tożsamości wnioskodawcy.
 
Opłaty skarbowe:
 
- opłata skarbowa za wydanie decyzji – 39 zł.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
 
Termin załatwienia sprawy:
 
1. Bez zbędnej zwłoki
2. W sprawach skomplikowanych wymagających przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego
     do 1go miesiąca.
 
OSOBY UPRAWNIONE:
Kierownik USC może uzupełnić akt stanu cywilnego na wniosek osoby, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez nią upoważnioną.
 
TRYB ODWOŁAWCZY
Od decyzji wydanej przez Kierownika USC w Kamieńcu Ząbkowickim przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego , za pośrednictwem kierownika usc , w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
 
 
VI. WPISANIE TREŚCI ODPISU AKTU W RAZIE ZAGINIĘCIA
          LUB ZNISZCZENIA KSIĘGI
 
PODSTAWA PRAWNA:
 
- Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /tekst jednolity Dz.U.
     z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r, - Kodeks postępowania administracyjnego /tekst jednolity
    Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
Wymagane dokumenty i załącznik:
 
1. Podanie o wpisanie treści aktu stanu cywilnego.
2. Odpis aktu stanu cywilnego wydany z zaginionej lub zniszczonej księgi stanu cywilnego.
3. Dowód tożsamości wnioskodawcy do wglądu.
 
Opłaty skarbowe:   - opłata skarbowa za decyzję administracyjną – 39 zł.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
Termin załatwienia sprawy:
 
1. Bez zbędnej zwłoki
2. W sprawach skomplikowanych wymagających przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego
     do 1go miesiąca.
 
OSOBY UPRAWNIONE;
Do złożenia wniosku o wpisanie treści aktu stanu cywilnego uprawniona jest osoba, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępny, rodzeństwo, małżonek lub pełnomocnik oraz osoby, które wykażą w tym interes prawny.
 
TRYB ODWOŁAWCZY:
Od decyzji wydanej przez Kierownika USC w Kamieńcu Ząbkowickim przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego , za pośrednictwem kierownika usc , w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
 
UWAGI:
W razie zaginięcia lub zniszczenia całości lub części księgi stanu cywilnego, w sytuacji gdy istnieje oryginalny odpis aktu stanu cywilnego sporządzonego w tej księdze, treść tego odpisu wpisuje się do ksiąg stanu cywilnego. Postępowanie to jest uproszczone i niewymagające przeprowadzenia postępowania dowodowego.
Właściwy do wydania decyzji w trybie art. 34 ust. 2 jest kierownik USC miejsca zamieszkania wnioskodawcy, który całość dokumentacji wraz z decyzją przesyła do USC miejsca sporządzenia aktu w zaginionej lub zniszczonej księdze, w celu dokonania wpisu do bieżącej księgi stanu cywilnego.
 
 
   VII. WPISANIE ZAGRANICZNEGO AKTU STANU
           CYWILNEGO DO POLSKICH KSIĄG
 
PODSTAWA PRAWNA:
 
- Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /tekst jednolity Dz.U.
     z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r, - Kodeks postępowania administracyjnego /tekst jednolity
    Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
 
1. Wniosek o wpisanie zagranicznego aktu stanu cywilnego.
2. Oryginał aktu stanu cywilnego, który podlega wpisaniu albo kserokopia potwierdzona za
    zgodność z oryginałem przez organ, który sporządził w/w akt wraz z jego urzędowym
    tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula.
3. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
4. Dowód tożsamości wnioskodawcy do wglądu.
 
Opłaty skarbowe:
 
opłata skarbowa za wydanie decyzji - 50 zl.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
Termin załatwienia sprawy:
 
 1. Do 1 miesiąca.
 
OSOBY UPRAWNIONE;
Do złożenia wniosku o wpisanie treści aktu stanu cywilnego uprawniona jest osoba, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępny, rodzeństwo, małżonek lub pełnomocnik oraz osoby, które wykażą w tym interes prawny.
 
TRYB ODWOŁAWCZY:
Od decyzji wydanej przez Kierownika USC w Kamieńcu Ząbkowickim przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego , za pośrednictwem kierownika usc , w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
 
UWAGI:
Wpisanie treści aktu stanu cywilnego sporządzonego za granicą dokonuje się w USC miejsca zamieszkania tej osoby w kraju. W razie braku tej podstawy, czynności tej dokonuje się w USC m.st. Warszawy. W postępowaniu administracyjnym dotyczącym wpisania zagranicznego aktu stanu cywilnego do polskich ksiąg stosuje się przepisu kodeksu postępowania administracyjnego.
 
 
VIII. ZAWARCIE ZWIĄZKU MALŻEŃSKIEGO PRZED
          KIEROWNIKIEM URZĘDU STANU CYWILNEGO
 
 
PODSTAWA PRAWNA:
 
- Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /tekst jednolity Dz.U.
     z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – kodeks rodzinny i opiekuńczy /Dz.U. Nr 9 z 1964 r., poz. 59
    z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
 
1. Odpisy skrócone aktów urodzeń osób zamierzających zawrzeć związek małżeński, wydane
    przez USC właściwy dla miejsca urodzenia, o ile akty nie zostały sporządzone w USC
    Kamieniec Ząbkowicki.
2. Osoby, które pozostawały już w związku małżeńskim załączają:
    - odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub odpis prawomocnego orzeczenia
       orzeczenia sądu o rozwodzie /dla osoby rozwiedzionej/. Jeżeli rozwód nastąpił za granicą ,
       należy przedłożyć oryginalny odpis orzeczenia wraz z urzędowym tłumaczeniem na język
       polski.
    - odpis skróconego aktu małżeństwa z adnotacją o unieważnieniu małżeństwa lub odpis
       prawomocnego orzeczenia sądu,
    - odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka / dla wdowców i wdów/.
3. Postanowienie sądu rodzinnego zezwalające nieletniej kobiecie na zawarcie małżeństwa.
     ( dot. nieletnich , które ukończyły 16 lat).
4. Cudzoziemcy składają dodatkowo dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa
    według prawa ojczystego albo prawomocne postanowienie sądu o zwolnieniu cudzoziemca od
    obowiązku złożenia tego dokumentu.
5. Gdy małżeństwo ma być zawarte przez pełnomocnika należy dodatkowo załączyć :
    - pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, sporządzone na
       piśmie z podpisem poświadczonym notarialnie.
6. Pisemne zapewnie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa
7. Do wglądu: dokumenty tożsamości narzeczonych.
8. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
   
Opłaty skarbowe:
 
- opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
 
Termin załatwienia sprawy:
 
Akt małżeństwa zostaje sporządzony niezwłocznie po zawarciu małżeństwa.
 
 
TRYB ODWOŁAWCZY:
Sąd rejonowy właściwy ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia odmowy przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.
 
UWAGI:
 
 Osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński obowiązane są do złożenia pisemnego zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Zapewnienie może być złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego w kraju, a za granicą przed polskim konsulem.
Cudzoziemiec nie znający języka polskiego składa zapewnienie w obecności tłumacza przysięgłego.
Zawarcie małżeństwa następuje zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
W dniu zawarcia związku małżeńskiego narzeczeni oraz pełnoletni świadkowie przedstawiają
 dokumenty tożsamości. Jeżeli chociaż jedna z w/w osób nie zna języka polskiego małżeństwo zwierane jest przy współudziale tłumacza przysięgłego.
 
IX. ZAWARCIE MAŁŻEŃSTWA ZE SKUTKAMI
      CYWILNOPRAWNYMI W FORMIE WYZNANIOWEJ
 
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /tekst jednolity Dz.U.
     z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy /Dz.U. Nr 9 z 1964 r., poz. 59
    z późn. zm./
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
1. Odpisy skrócone aktów urodzeń osób zamierzających zawrzeć związek małżeński, wydane
    przez USC właściwy dla miejsca urodzenia, o ile akty nie zostały sporządzone w USC
    Kamieniec Ząbkowicki.
2. Osoby, które pozostawały już w związku małżeńskim załączają:
    - odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub odpis prawomocnego orzeczenia
       orzeczenia sądu o rozwodzie /dla osoby rozwiedzionej/. Jeżeli rozwód nastąpił za granicą ,
       należy przedłożyć oryginalny odpis orzeczenia wraz z urzędowym tłumaczeniem na język
       polski.
    - odpis skróconego aktu małżeństwa z adnotacją o unieważnieniu małżeństwa lub odpis
       prawomocnego orzeczenia sądu,
    - odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka / dla wdowców i wdów/.
3. Postanowienie sądu rodzinnego zezwalające nieletniej kobiecie na zawarcie małżeństwa.
     ( dot. nieletnich , które ukończyły 16 lat).
4. Cudzoziemcy składają dodatkowo dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa
    według prawa ojczystego albo prawomocne postanowienie sądu o zwolnieniu cudzoziemca od
    obowiązku złożenia tego dokumentu.
5. Gdy małżeństwo ma być zawarte przez pełnomocnika należy dodatkowo załączyć :
    - pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, sporządzone na
       piśmie z podpisem poświadczonym notarialnie.
6. Pisemne zapewnie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa
7. Do wglądu: dokumenty tożsamości narzeczonych.
8. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
 
Opłaty skarbowe:
 
- opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
Termin załatwienia sprawy:
Wydanie zaświadczenia bezzwłocznie po złożeniu pisemnego zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa.
Sporządzenie aktu małżeństwa i jego odpisów następuje niezwłocznie po otrzymaniu od duchownego zaświadczenia o zawarciu małżeństwa.
 
TRYB ODWOŁAWCZY:
Sąd rejonowy właściwy ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia odmowy przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.
 
UWAGI:
 
 Osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński obowiązane są do złożenia pisemnego zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Zapewnienie może być złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego w kraju, a za granicą przed polskim konsulem.
Cudzoziemiec nie znający języka polskiego składa zapewnienie w obecności tłumacza przysięgłego.
Narzeczeni chcący, by zawierane przez nich małżeństwo wyznaniowe wywierało skutki w prawie polskim muszą złożyć duchownemu zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie wydaje się na podstawie złożonych aktów stanu cywilnego
 i zapewnień. Zaświadczenie wydaje kierownik USC miejsca zamieszkania jednej z osób wstępujących w związek małżeński. Zaświadczenie ważne jest 3 miesiące. Po upływie tego terminu zaświadczenie traci moc.
Duchowny przekazuje do USC przed upływem 5 dni od zawarcia małżeństwa podpisane przez nupturientów oraz świadków zaświadczenie zawarcia małżeństwa wydane przez kierownika USC.
 
 
X. WYDANIE ZEZWOLENIA NA SKRÓCENIE USTAWOWEGO
      MIESIĘCZNEGO TERMINU OCZEKIWANIA NA  
      ZAWARCIE MAŁŻEŃSTWA o którym mowa w art. 4 k.r.o.
 
 
PODSTAWA PRAWNA:
 
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy /Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn.
    zm./.
2. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o o płacie skarbowej / tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r.
     Nr 225, poz. 1635
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
- podanie o skrócenie terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa,
- do wglądu dokument tożsamości ,
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
 
Opłaty skarbowe:
 
opłata skarbowa za wydanie zezwolenia - 39 zł.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
 
Termin załatwienia sprawy:
 
Niezwłocznie.
 
 
TRYB ODWOŁAWCZY
 
Jeżeli kierownik USC odmawia wydania zezwolenia – powiadamia osoby zainteresowane na piśmie o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od doręczenia jej pisma kierownika USC może wystąpić do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę USC o rozstrzygnięcie, czy przedstawione przez kierownika USC okoliczności uzasadniają odmowę.
 
UWAGI:
 
Kierownik USC może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem miesięcznego terminu oczekiwania na ślub, jeżeli przemawiają za tym ważne względy.
 
 
 
XI. WYDANIE ZAŚWIADCZENIA O ZDOLNOŚCI PRAWNEJ
       DO ZAWARCIA MALŻEŃSTWA ZA GRANICĄ PRZEZ
       OBYWATELA POSLKIEGO
 
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /tekst jednolity Dz.U.
     z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
 
1. Podanie o wydanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą.
2. Odpis skrócony aktu urodzenia osoby zamierzającej zawrzeć związek małżeński, wydany
    przez USC właściwy dla miejsca urodzenia, o ile akt nie został sporządzony w USC
    Kamieniec Ząbkowicki.
2. Osoba, która pozostawała już w związku małżeńskim załącza:
    - odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub odpis prawomocnego orzeczenia
       orzeczenia sądu o rozwodzie /dla osoby rozwiedzionej/. Jeżeli rozwód nastąpił za granicą ,
       należy przedłożyć oryginalny odpis orzeczenia wraz z urzędowym tłumaczeniem na język
       polski.
    - odpis skróconego aktu małżeństwa z adnotacją o unieważnieniu małżeństwa lub odpis
       prawomocnego orzeczenia sądu,
    - odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka / dla wdowców i wdów/.
3. Postanowienie sądu rodzinnego zezwalające nieletniej kobiecie na zawarcie małżeństwa.
     ( dot. nieletnich , które ukończyły 16 lat).
6. Pisemne zapewnie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa
7. Do wglądu: dokumenty tożsamości narzeczonych.
8. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
 
Miejsce załatwienia sprawy :
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
Opłaty skarbowe:
 
opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia – 38 zł.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
Termin załatwienia sprawy:
Bez zbędnej zwłoki.
 
TRYB ODWOŁAWCZY
Do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego, w terminie
14 dni od dnia doręczenia odmowy.
UWAGI:
 
Zaświadczenie wydaje kierownik USC miejsca zamieszkania osoby, której zaświadczenie dotyczy. Jeżeli obywatel polski zamieszkały za granicą nie miał miejsca zamieszkania lub nie można ustalić jego ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce, albo też jeżeli wyjechał z Polski przed ukończeniem lat 16 i stale przebywa za granicą, właściwy dla wydania zaświadczenia jest konsul.
Zaświadczenie ważne jest 3 miesiące. Po upływie tego terminu zaświadczenie traci moc.
 
 
 
XII. PRZYJĘCIE OŚWIADCZENIA OD MAŁŻONKA
        ROZWIEDZIONEGO O POWROCIE DO NAZWISKA
         NOSZONEGO PRZED ZAWARCIEM MAŁŻEŃSTWA
 
 
PODSTAWA PRAWNA:
 
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – kodeks rodzinny i opiekuńczy /Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn.
    zm..)
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
 
1. Prawomocny wyrok sądowy o rozwiązaniu małżeństwa.
2. Odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie w przypadku gdy osoba
     zainteresowana zawierała związek małżeński w innym Urzędzie Stanu Cywilnego.
3. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
4. Dowód tożsamości wnioskodawcy do wglądu.
 
Opłaty skarbowe:
 
opłata skarbowa za sporządzenie protokołu – 11 zł.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim  B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
 
Termin załatwienia sprawy:
 
Niezwłocznie
 
TRYB ODWOŁAWCZY
Od decyzji wydanej przez Kierownika USC w Kamieńcu Ząbkowickim przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego , za pośrednictwem kierownika usc , w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
 
UWAGI:
 
Oświadczenie można złożyć w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego w kraju lub przed polskim konsulem. Małżonek rozwiedziony może w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego złożyć oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa.
 
 
XIII. ZGŁOSZENIE URODZENIA DZIECKA
 
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /tekst jednolity Dz.U.
     z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – kodeks rodzinny i opiekuńczy /Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn.
    zm./.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
 
1. Odpis skrócony aktu małżeństwa rodziców dziecka pochodzącego z małżeństwa.
2. Odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie, separacji lub odpis prawomocnego
    orzeczenia sądu, jeżeli matka dziecka jest rozwiedziona lub pozostaje w separacji, jeżeli matka
     dziecka powróciła do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa.
3. Odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka , jeżeli matka dziecka jest wdową.
4. Odpis skrócony aktu urodzenia matki dziecka, jeżeli jest panną.
5. Dowody tożsamości rodziców do wglądu.
 
Zwolnienie z obowiązku przedłożenia w/w odpisów są osoby których akty zostały sporządzone
 w USC Kamieńcu Ząbkowickim.
 
Opłaty skarbowe:
 
Rejestracja urodzenia oraz trzy pierwsze odpisy skrócone są bezpłatne
 
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
Termin załatwienia sprawy:
 
Niezwłocznie
 
OSOBY UPRAWNIONE:
 
1. Ojciec dziecka albo matka jeżeli jej stan zdrowia na to pozwala, albo inna osoba obecna przy
     porodzie.
2. Lekarz albo położna.
3. Jeżeli urodzenie dziecka nastąpiło w zakładzie opieki zdrowotnej, do zgłoszenia urodzenia jest
    obowiązany zakład opieki zdrowotnej.
 
TRYB ODWOŁAWCZY
 
Od decyzji odmawiającej dokonania czynności wydanej przez Kierownika USC w Kamieńcu Ząbkowickim przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego , za pośrednictwem kierownika usc , w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
 
UWAGI;
 
Podstawę sporządzenia aktu urodzenia dziecka stanowi pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka wystawione przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej, potwierdzające fakt urodzenia dziecka oraz datę i miejsce urodzenia.
Urodzenie dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia urodzenia. Dziecko może nosić nie więcej niż dwa imiona.
XIV. PRZYJĘCIE OŚWIADCZENIA O UZNANIU OJCOSTWA
          DZIECKA POCZĘTEGO LUB DZIECKA NARODZONEGO
 
 
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /tekst jednolity Dz.U.
     z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm./.
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – kodeks rodzinny i opiekuńczy /Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn.
    zm./.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
 
1. Matka dziecka, która pozostawała już w związku małżeńskim składa:
   - odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub odpis prawomocnego orzeczenia
      sądu,
   - odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o unieważnieniu małżeństwa lub odpis
      prawomocnego orzeczenia sądu,
   - odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka /dla wdowy/,
   - odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o separacji lub odpis prawomocnego orzeczenia
       sądu o separacji / dla kobiet pozostających w separacji/.
2. Prawomocne postanowienie sądu o zaprzeczeniu ojcostwa w przypadku, gdy w sporządzonym
    już akcie urodzenia dziecka został wpisany jako ojciec – mąż matki, nie będący ojcem
    biologicznym dziecka.
3. W przypadku uznania ojcostwa w stosunku do dziecka poczętego, kobieta dodatkowo składa
     zaświadczenie lekarskie o wysokości ciąży.
4. Odpis zupełny aktu urodzenia dziecka uznawanego, gdy jego akt urodzenia został sporządzony
    w innym USC.
5. Dokumenty tożsamości rodziców do wglądu.
 
Opłaty skarbowe:
Zwolnione z opłaty skarbowej
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
Termin załatwienia sprawy:
 
Niezwłocznie.
 
TRYB ODWOŁAWCZY:
 
Jeżeli kierownik USC odmawia przyjęcia oświadczenia o uznaniu ojcostwa – powiadamia osoby zainteresowane na piśmie o przyczynach odmowy nie później niż w terminie 7 dni . Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od doręczenia jej pisma przez kierownika USC może wystąpić do Sądu Rodzinnego właściwego ze względu na siedzibę USC o rozstrzygnięcie, czy przedstawione przez kierownika USC okoliczności uzasadniają odmowę.
 
 
UWAGI:
Uznanie ojcostwa dziecka może nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed sądem opiekuńczym, a za granicą przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego przynajmniej jedno
 z rodziców jest obywatelem polskim.
W razie niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio życiu ojca lub dziecka, uznanie może nastąpić także przed notariuszem, wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta, starostą, marszałkiem województwa, sekretarzem powiatu albo gminy.
Oświadczenia o uznaniu ojcostwa można przyjąć tylko od pełnoletnich rodziców dziecka. Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna od którego pochodzi dziecko oświadczy przed kierownikiem USC, że jest ojcem dziecka, a matka potwierdzi ten fakt jednocześnie lub w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez ojca dziecka.
- uznanie ojcostwa może nastąpić, jeżeli nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki – czyli po upływie 300 dni od zgonu męża matki albo daty uprawomocnienia się orzeczenia sądowego ustalającego rozwód, unieważnienie lub separację małżeństwa,
- uznanie ojcostwa nie może nastąpić, jeżeli toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa,
- można uznać ojcostwo dziecka małoletniego oraz nie narodzone, jeżeli zostało poczęte.
 
 
 
XV. PRZYJĘCIE OŚWIADCZENIA O ZMIANIE IMIENIA
        /IMION/ DZIECKA W CIĄGU 6 MIESIĘCY OD DNIA
         SPORZĄDZENIA AKTU URODZENIA.
 
 
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /tekst jednolity Dz.U.
     z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm./.
-  Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
 
1. Dokumenty tożsamości rodziców do wglądu.
2. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
 
Opłaty skarbowe:
 
za sporządzenie protokołu przyjęcia oświadczenia o zmianie imienia dziecka - 11 zł.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
 
Termin załatwienia sprawy:
Niezwłocznie
 
TRYB ODWOŁAWCZY:
 
Od decyzji wydanej przez Kierownika USC w Kamieńcu Ząbkowickim przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego , za pośrednictwem kierownika usc , w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
 
UWAGI:
Rodzice dziecka mogą w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia złożyć kierownikowi Urzędu Stanu Cywilnego pisemne oświadczenie o zmianie imienia /imion/ dziecka.
Gdy jedno z rodziców jest cudzoziemcem nie znającym języka polskiego konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego.
Ustawa zezwala tylko na jednokrotne skorzystanie o zmianie imienia/imion/ dziecku , które zostało wpisane do aktu w chwili jego sporządzenia. Imię dziecka nie może ośmieszające nieprzyzwoite, w formie zdrobniałej oraz nie pozwalające odróżnić płci dziecka.
Po upływie 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia zmiana imienia /imion/ dziecka może nastąpić tylko w trybie ustawy o zmianie imion i nazwisk. Oświadczenie o zmianie imienia dziecka powinno być złożone w urzędzie stanu cywilnego , w którym został sporządzony jego akt urodzenia.
 
 
 
XVI. NADANIE DZIECKU NAZWISKA MĘŻA MATKI LUB
          NAZWISKA ŻONY OJCA
 
 
PODSTAWA PRAWNA:
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy /Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn.
    zm./.
2. Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /Dz.U. z 2004 r.
    Nr 161, poz. 1688/.
3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej / tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r.
     Nr 225, poz. 1635
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
 
1. Odpis zupełny akt małżeństwa.
2. Odpis zupełny aktu urodzenia dziecka.
3. Dokumenty tożsamości do wglądu matki dziecka i jej męża.
 
Opłaty skarbowe:
 
Nie podlega opłacie skarbowej przyjęcie oświadczenia o nadaniu nazwiska dla dziecka.
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
 
Termin załatwienia sprawy:
 
Niezwłocznie.
 
 
TRYB ODWOŁAWCZY:
 
Od decyzji wydanej przez Kierownika USC w Kamieńcu Ząbkowickim odmawiającej dokonania czynności przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego , za pośrednictwem kierownika usc , w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
 
 
UWAGI:
 
Oświadczenie o nadaniu małoletniemu dziecku nazwiska męża matki lub nazwiska żony ojca można złożyć w każdym urzędzie stanu cywilnego w kraju. Oświadczenie takie małżonkowie muszą złożyć wspólnie.
Jeżeli dziecko, któremu ma być nadane nazwisko j.w. ukończyło 13 lat, potrzebna jest jego zgoda wyrażona osobiście przed kierownikiem usc.
Jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną , który nie jest ojcem tego dziecka albo ojciec małoletniego dziecka zawarł małżeństwo z kobietą, która nie jest matką tego dziecka – małżonkowie mogą złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia, że dziecko będzie nosić takie same nazwisko, jakie nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko.
Nie dopuszczalne jest nadanie dziecku nazwiska męża matki lub żony ojca jeżeli nosi ono nazwisko ojca lub matki oraz utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców dziecka przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca.
W przypadku, gdy jedna z osób składających oświadczenie jest cudzoziemcem nie posługującym się językiem polskim konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego.
XVII. ZGŁOSZENIE ZGONU
 
PODSTAWA PRAWNA:
 
1. Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – prawo o aktach stanu cywilnego /tekst jednolity Dz.U.
     z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm./.
2. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
 
1. Karta zgonu stwierdzająca zgon i jego przyczynę wystawiona przez lekarza.
2. Dowód osobisty osoby zmarłej / cudzoziemiec – paszport/
3. Dowód tożsamości do wglądu osoby zgłaszającej zgon.
 
Opłaty skarbowe:
 
Rejestracja zgonu oraz 3 pierwsze odpisy skrócone aktu zgonu są bezpłatne.
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
 
Termin załatwienia sprawy:
 
Niezwłocznie.
 
TRYB ODWOŁAWCZY:
 
Od decyzji wydanej przez Kierownika USC w Kamieńcu Ząbkowickim odmawiającej dokonania czynności przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego , za pośrednictwem kierownika usc , w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
 
 
UWAGI:
 
Zgon osoby należy zgłosić najpóźniej w ciągu 3 dni od dnia zgonu. Jeżeli zgon nastąpił wskutek choroby zakaźnej zgłoszenie powinno nastąpić w ciągu 24 godzin od zgonu.
Do zgłoszenia zgonu są obowiązani w kolejności :
 -   małżonek lub dzieci zmarłego,
 -   najbliżsi krewni lub powinowaci,
 -   osoby zamieszkałe w lokalu w którym nastąpił zgon,
 -   osoby, które były obecne przy zgonie lub naocznie się o nim przekonały,\
 -   administrator domu w którym nastąpił zgon,
Rejestracji zgonu dokonuje się w urzędzie stanu cywilnego tj. w obrębie gminy w której nastąpiło zdarzenie.
XVIII. ZGŁOSZENIE JUBILEUSZU DŁUGOLETNIEGO
            POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO.
 
PODSTAWA PRAWNA:
1. Ustawa z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach /Dz.U. Nr 90, poz. 450
     z późn. zm./.
2. Rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 10 listopada 1992 r. w sprawie szczegółowego
    postępowania w sprawach nadawania orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich
    dokumentów /Dz.U. Nr 90, poz. 453/.
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
 
1. Odpis skrócony aktu małżeństwa, o ile akt nie został sporządzony w urzędzie Stanu Cywilnego
     w Kamieńcu Ząbkowickim.
2. Dokumenty tożsamości jubilatów do wglądu.
 
Opłaty skarbowe:
 
Bez opłaty skarbowej
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
Projekt wniosku kierownik usc przekazuje do Urzędu Wojewody Dolnośląskiego we Wrocławiu.
na podstawie przedłożonych w/w dokumentów.
 
Termin załatwienia sprawy:
 
Informacji o terminie przyznania medalu udziela Urząd Wojewody Dolnośląskiego.
 
 
TRYB ODWOŁAWCZY:
 
Nie przysługuje.
 
 
UWAGI:
 
Odznaczeni medalem za długoletnie pożycie małżeńskie mogą być małżonkowie, którzy przeżyli 50 lat w jednym związku małżeńskim.
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza projekt wniosku na podstawie przedłożonych dokumentów przez jubilatów , a następnie przesyła wniosek do Urzędu Wojewody Dolnośląskiego we Wrocławiu , jako organu wnioskującego do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie odznaczenia za długoletnie pożycie.
 
 
 
XIX. SPORZĄDZENIE TESTAMENTU PRZED KIEROWNIKIEM     
         URZĘDU STANU CYWILNEGO.
 
 
PODSTAWA PRAWNA:
 
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny /Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm./.
2. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity: Dz.U. z 2006 r.
    nr 225, poz. 1635./.
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
 
1. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
2. Do wglądu dokumenty tożsamości testatenta oraz świadków.
 
Opłaty skarbowe:
 
- opłata skarbowa za sporządzenie testamentu – 22 zł.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim  B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
 
Termin załatwienia sprawy:
 
Po ustaleniu terminu sprawy sporządzenia testamentu.
 
 
TRYB ODWOŁAWCZY
 
Brak
 
UWAGI:
 
Przy sporządzeniu testamentu obowiązkowa jest obecności 2 pełnoletnich świadków , którzy nie są spokrewnione z osobą sporządzającą testament czyli : małżonek tej osoby, jej krewni lub powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia.
Nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu:
- kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych / osoba niepełnoletnia/
- niewidomy, głuchy lub niemy,
- kto nie umie czytać lub pisać,
- kto nie włada językiem, w którym spadkodawca sporządza testament,
- skazany prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania.
 
 
 
XX. ADMINISTRACYJNA ZMIANA IMIENIA
 
PODSTAWA PRAWNA:
 
1. Ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska /Dz.U. z 2008 r. Nr 220
      poz. 1414/.
2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r, - Kodeks postępowania administracyjnego /tekst jednolity
    Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm./.
3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
1. Wniosek o zmianę imienia wraz z uzasadnieniem.
2. Odpis zupełny aktu urodzenia wnioskodawcy.
3. Odpis zupełny aktu małżeństwa jeżeli wnioskodawca pozostaje bądź pozostawał w związku
    małżeńskim.
4. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
5. Dokument tożsamości wnioskodawcy do wglądu.
6. Dokument tożsamości wnioskodawcy do wglądu. Jeżeli dokument tożsamości nie zawiera
    danych o stałym miejscu zameldowania lub ostatnim stałym miejscu zameldowania
    wnioskodawcy należy dodatkowo okazać poświadczenie zameldowania wydane przez właściwy
    organ ewidencji ludności.
7. Powiadomienie o nadaniu numeru pesel lub zaświadczenie o nadaniu tego numeru, jeśli
    dokument tożsamości nie zwiera numeru pesel.
8. Inne dokumenty potwierdzające zasadność dokonania zmiany imienia.
 
Opłaty skarbowe:
- opłata za wydanie decyzji administracyjnej – 37 zł.
- zwolnienie z opłaty skarbowej są decyzje o zmianie imienia jeżeli wnioskodawca udokumentuje
 stan ubóstwa.
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
Termin załatwienia sprawy:
1. Do 1 miesiąca.
2. Do 2 miesięcy w sprawach skomplikowanych wymagających przeprowadzenia postępowania
     wyjaśniającego.
 
TRYB ODWOŁAWCZY:
Od decyzji wydanej przez Kierownika USC w Kamieńcu Ząbkowickim przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego , za pośrednictwem kierownika usc , w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
 
UWAGI:
1. Zmiany imienia można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą
    zmiany : imienia ośmieszającego, na imię używane, na imię - które bezprawnie zmieniono,
    na imię noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również
    wnioskodawca posiada.
2. O zmianę imienia małoletniego dziecka występują oboje rodzice, chyba że jedno z nich nie
    ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje /wtedy należy przedłożyć akt zgonu
    osoby nieżyjącej - rodzica/ lub nie jest znany, bądź pozbawiony władzy rodzicielskiej /należy
    przedłożyć prawomocne postanowienie sądu/. W razie braku porozumienia miedzy rodzicami
    każde z nich może zwrócić się o rozstrzygniecie do sądu. Decyzja co do zmiany imienia
    małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia sądu. Gdy dziecko
    skończyło 13 lat potrzebna jest jego pisemna zgoda wyrażona osobiście przed kierownikiem 
     usc, konsulem lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.
  
3. Zmiana imienia następuje na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o zmianę. Po zmianie
    można mieć najwyżej dwa imiona. Wniosek o zmianę imienia składa się osobiście do
    kierownika usc ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy, a w przypadku braku
    takiego miejsca do kierownika usc właściwego ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego
    wnioskodawcy. Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej w sprawach zmiany imienia
    rozstrzyga kierownik usc m.st. Warszawy.
4. Osoby zamieszkałe za granicą wniosek o zmianę imienia mogą złożyć za pośrednictwem
    Konsula RP.
 
 
 
XXI. ADMINISTRACYJNA ZMIANA NAZWISKA
 
PODSTAWA PRAWNA:
 
1. Ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska /Dz.U. z 2008 r. Nr 220
      poz. 1414/.
2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r, - Kodeks postępowania administracyjnego /tekst jednolity
    Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm./.
3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 225,
    poz. 1635 z późn. zm../.
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
1. Wniosek o zmianę nazwiska wraz z uzasadnieniem.
2. Odpis zupełny aktu urodzenia wnioskodawcy.
3. Odpis zupełny aktu małżeństwa jeżeli wnioskodawca pozostaje bądź pozostawał w związku
    małżeńskim.
4. Odpisy zupełne aktów urodzenia małoletnich dzieci.
5. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
6. Dokument tożsamości wnioskodawcy do wglądu. Jeżeli dokument tożsamości nie zawiera
    danych o stałym miejscu zameldowania lub ostatnim stałym miejscu zameldowania
    wnioskodawcy należy dodatkowo okazać poświadczenie zameldowania wydane przez właściwy
    organ ewidencji ludności.
7. Powiadomienie o nadaniu numeru pesel lub zaświadczenie o nadaniu tego numeru, jeśli
    dokument tożsamości nie zwiera numeru pesel.
8. Inne dokumenty potwierdzające zasadność dokonania zmiany nazwiska.
 
Opłaty skarbowe:
- opłata za wydanie decyzji administracyjnej – 37 zł.
- zwolnienie z opłaty skarbowej są decyzje o zmianie imienia jeżeli wnioskodawca udokumentuje
 stan ubóstwa.
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
Termin załatwienia sprawy:
1. Do 1 miesiąca.
2. Do 2 miesięcy w sprawach skomplikowanych wymagających przeprowadzenia postępowania
     wyjaśniającego.
 
TRYB ODWOŁAWCZY:
Od decyzji wydanej przez Kierownika USC w Kamieńcu Ząbkowickim przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego , za pośrednictwem kierownika usc , w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
 
UWAGI:
1. Zmiany nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą
    zmiany : nazwiska ośmieszającego lub bielicującego z godnością człowieka, na nazwisko 
   używane, na nazwisko - które bezprawnie zmieniono, na nazwisko noszone zgodnie
   z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również wnioskodawca posiada.
2. O zmianę nazwiska małoletniego dziecka występują oboje rodzice, chyba że jedno z nich nie
    ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje /wtedy należy przedłożyć akt zgonu
    osoby nieżyjącej - rodzica/ lub nie jest znany, bądź pozbawiony władzy rodzicielskiej /należy
    przedłożyć prawomocne postanowienie sądu/. Gdy dziecko   skończyło 13 lat potrzebna jest
    jego pisemna zgoda wyrażona osobiście przed kierownikiem usc, konsulem lub w formie
   pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym
3. Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci. Jeżeli zmiana nazwiska
    dotyczy tylko jednego z rodziców, rozciągniecie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody
   drugiego z rodziców, wyrażonej na piśmie osobiście przed kierownikiem usc, konsulem lub
   w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.
   W razie braku porozumienia między rodzicami, każdy z nich może zwrócić się o rozstrzygniecie
   do sądu. Decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się
   postanowienia sądu.  
 
3. Zmiana nazwiska następuje na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o zmianę.
    Wniosek o zmianę nazwiska składa się osobiście do kierownika usc ze względu na miejsce
    pobytu stałego wnioskodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca do kierownika usc
    właściwego ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego wnioskodawcy. Jeżeli nie można
     ustalić właściwości miejscowej w sprawach zmiany nazwiska rozstrzyga kierownik usc m.st.
    Warszawy.
4. Osoby zamieszkałe za granicą wniosek o zmianę imienia mogą złożyć za pośrednictwem
    Konsula RP.
Po zmianie nazwiska, nazwisko nie może składać się więcej niż z dwóch członów / z wyjątkiem osób noszących wieloczłonowe nazwisko zgonie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również posiadają/.
 
NIE PODLEGA UWZGLĘDNIENIU:
 
wniosek o zmianę nazwiska nie podlega uwzględnieniu, gdy wnioskodawca ubiega się o zmianę
nazwiska na nazwisko historyczne, wsławione na polu kultury i nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska posiada członków
rodziny o takim nazwisku / należy udokumentować aktami stanu cywilnego/ lub jest powszechnie znany pod tym nazwiskiem.
 
XXII. OCENIANIE SKUTECZNOŚCI UZNANIA PRZEZ
           KIEROWNIKA USC WYROKU ROZWODOWEGO
           ORZECZONEGO W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.
 
PODSTAWA PRAWNA:
● art. 1 ust. 1 pkt a oraz 37 i 39 Rozporządzenia Rady / WE / Nr 2201/2003 z dnia 27 listopada
   2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich
   dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylające /WE/ Nr 134/2000 stosuje się do
   postanowień wszczętych po 1 maja 2004 r. Rozporządzenia nie ratyfikowała Dania.
● art. 21 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego /Dz.U. z
   2004 r. Nr 161, poz. 1688 ze zm./
● Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego /Dz.U. z 2000 r . nr
    98 poz. 1071 ze zm./.
● Ustawa z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej /Dz.U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635 z późn.
     zm./.
 
Wymagane dokumenty i załączniki:
- dowód osobisty
- wniosek o uznanie wyroku rozwodowego
- oryginał wyroku rozwodowego z klauzulą prawomocności
- oryginał świadectwa sporządzonego przez właściwy organ państwa członkowskiego UE / sąd
   orzekający rozwód/ na formularzu określonym w załączniku I do Rozporządzenia Rady (WE)
   Nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. /Dz. Urz. UE 2003 L 338/. /Załącznik nr 39 do Rozporządzenia/.
- oryginał tłumaczenia na język polski w/w dokumentów dokonane przez tłumacza przysięgłego
    lub polskiego konsula.
-   jeżeli orzeczenie zostało wydane w postępowaniu, w którym pozwany nie wdał się w spór do
     istoty sprawy , należy przedstawić dokument stwierdzający, że pismo wszczynające
     postępowanie zostało mu doręczone /art. 1147 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego./.
Opłaty skarbowe:
opłata skarbowa wynosi 11 zł.
 
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
Forma załatwienia:
Dokonanie wzmianki o rozwodzie w akcie małżeństwa.
 
 
Termin załatwienia sprawy:
 
do 1 tygodnia od złożenia wymaganych dokumentów, jeśli sprawa nie wymaga postępowania wyjaśniającego lub rozstrzygnięcia przez sąd polski.
W sprawach skomplikowanych do 1 miesiąca.
 
 
 
 
 
 
OSOBY UPRAWNIONE:
 
Do złożenia wniosku o wpisanie wzmianki do aktu stanu cywilnego uprawniona jest osoba, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępny, rodzeństwo, małżonek lub pełnomocnik oraz osoby, które wykażą w tym interes prawny.
 
TRYB ODWOŁAWCZY
 
Jeżeli kierownik USC odmawia wpisania wzmianki do aktu stanu cywilnego wyroku rozwodowego orzeczonego w krajach Unii Europejskiej– powiadamia osoby zainteresowane na piśmie o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od doręczenia jej pisma kierownika USC może wystąpić do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę USC o rozstrzygnięcie, czy przedstawione przez kierownika USC okoliczności uzasadniają odmowę były zasadne.
 
UWAGI:
 
● Rozporządzenie Rady Unii Europejskiej opublikowane jest na stronie internetowej
      Ministerstwa Sprawiedliwości : www.ms.gov.pl.
 
●   W trybie rozporządzenia Rady /WE/ nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. nie podlegają 
      uznaniu i wykonaniu w Polsce orzeczenia innych państw członkowskich, które zostały wydane
      przed 1 maja 2004 r., lecz uprawomocniły się po tej dacie. Przepisy tego rozporządzenia nie
      będą także stanowiły podstawy do uznania i wykonania w Polsce orzeczeń innych państw
      członkowskich , jeżeli postępowania w tych państwach wszczęte przed 1 maja 2004 r.
      W takich przypadkach o uznaniu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wyroku rozwodowego
      wydanego za granicą orzeka sąd okręgowy zgodnie z właściwością miejscową.
 
●    W przypadku, gdy orzeczenie zostało wydane zaocznie, wnioskodawca przedstawia
       dodatkowo dokument potwierdzający, iż strona pozwana otrzymała dokument wszczynający
       postępowanie lub równorzędny oraz, że zgadza się z orzeczeniem.
 
 
XXIII. OCENIANIE SKUTECZNOŚCI UZNANIA PRZEZ KIEROWNIKA USC
            WYROKU SĄDU ZAGRANICZNEGO
 
 
Podstawa prawna:
●Art. 1145 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r, Kodeks postępowania cywilnego
 /Dz.U. z 1964 r, Nr 43, poz. 296 ze zmianami/
● art. 21 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego/Dz.U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 ze zm./
● Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego /Dz.U. z 2000 r . nr 98 poz. 1071 ze zm./
● Ustawa z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej /Dz.U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635 z późn.
     zm./.
 
 
 
Wymagane od wnioskodawcy dokumenty i załączniki:
1. dowód tożsamości
2. wniosek o uznanie orzeczenia i sporządzenia wzmianki w akcie małżeństwa
3. orzeczenie sądu zagranicznego
4. dokument stwierdzający, że orzeczenie jest prawomocne
5. ponadto w przypadku orzeczenia wydanego w postępowaniu zaocznym strona, która występuje
    o uznanie orzeczenia lub stwierdzenie jego wykonalności przedstawia:
   - oryginał lub uwierzytelniony odpis dokumentu, z którego wynika, że pismo wszczynające
     postępowanie lub pismo równorzędne zostało doręczone stronie, która nie stawiła się w sądzie,
   - lub dokumentu wskazującego, że strona przeciwna jednoznacznie zgadza się z orzeczeniem.
- tłumaczenie dokumentu na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego
 
Opłaty skarbowe:
               - opłata skarbowa wynosi 11 zł.
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać bezgotówkowo na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim B/S Ząbkowice Śląskie O/Kamieniec Ząbkowicki
43 9533 1030 2005 0000 0114 0001
 
Miejsce załatwienia sprawy :
 
Urząd Stanu Cywilnego w Kamieńcu Ząbkowickim ul. Ząbkowicka 26
                                           57-230 Kamieniec Ząbkowicki
 
 
Termin załatwienia sprawy:
do 1 tygodnia od złożenia wymaganych dokumentów, jeśli sprawa nie wymaga postępowania wyjaśniającego lub rozstrzygnięcia przez sąd polski.
W sprawach skomplikowanych do 1 miesiąca.
 
Forma załatwienia:
Dokonanie wzmianki o rozwodzie w akcie małżeństwa.
 
OSOBY UPRAWNIONE:
 
Do złożenia wniosku o wpisanie wzmianki do aktu stanu cywilnego uprawniona jest osoba, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępny, rodzeństwo, małżonek lub pełnomocnik oraz osoby, które wykażą w tym interes prawny.
 
 
 
TRYB ODWOŁAWCZY
 
Jeżeli kierownik USC odmawia wpisania wzmianki do aktu stanu cywilnego dot. wyroku sądu zagranicznego– powiadamia osoby zainteresowane na piśmie o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od doręczenia jej pisma kierownika USC może wystąpić do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę USC o rozstrzygnięcie, czy przedstawione przez kierownika USC okoliczności uzasadniają odmowę były zasadne.
 
UWAGI:
Ocenianie , czy już z mocy samego prawa jest orzeczenie skuteczne czy też nie przez kierownika usc podlegają orzeczenia sądów i rozstrzygnięcia innych organów państw obcych w sprawach cywilnych wszczętych po dniu 01.07.2009 r., które mają wpływ na stan cywilny osób i podlegają wpisaniu do aktów stanu cywilnego./art. 1145 Kodeksu postępowania administracyjnego/.
 
 
 
 
 
Orzeczenie nie podlega uznaniu, jeżeli:
- nie jest prawomocne w państwie, w którym zostało wydane,
- zapadło w sprawie należącej do wyłącznej jurysdykcji sądów polskich,
- pozwanemu, który nie wdał się w spór co do istoty sprawy, nie doręczono należycie
 i w czasie umożliwiającym podjęcie obrony pisma wszczynającego postępowanie,
- strona w toku postępowania była pozbawiona możności obrony,
- sprawa o to samo roszczenie między tymi samymi stronami zawisła w Rzeczypospolitej
   Polskiej wcześniej niż przed sądem państwa obcego,
- jest sprzeczne z wcześniej wydanym prawomocnym orzeczeniem sądu polskiego albo
   wcześniej wydanym prawomocnym orzeczeniem sądu państwa obcego, spełniającym
    przesłanki jego uznania w Rzeczypospolitej Polskiej, zapadłymi w sprawie o to samo
    roszczenie między tymi samymi stronami,
- uznanie byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej
    Polskiej /klauzula porządku publicznego/.
W przypadku, gdy strona postępowania przeczy autentyczności dokumentu, dokument powinien być uwierzytelniony przez polskiego konsula.
Każdy, kto ma w tym interes prawny, może wystąpić do sądu z wnioskiem o ustalenie, że orzeczenie sądu państwa obcego podlega albo nie podlega uznaniu. Wniosek rozpoznaje sąd okręgowy, który byłby miejscowo właściwy do rozpoznania sprawy rozstrzygniętej orzeczeniem sądu państwa obcego lub w którego okręgu znajduje się miejscowo właściwy sąd rejonowy, a w braku tej podstawy – Sąd Okręgowy w Warszawie.
 
 
 

 


««« powrót
 

Kamieniec Ząbkowicki      IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska