Protokoły IV kadencji 2002-2006

Protokoły z obrad Sesji Rady Gminy

 
data publikacji:  12-11-2009 | 21:00
data ostatniej modyfikacji:  12-11-2009 | 21:00
P R O T O K Ó Ł NR XXIV/05 Z SESJI RADY GMINY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM Odbytej w dniu 22 czerwca 2005 roku

 

P R O T O K Ó Ł  NR XXIV/05

 

Z SESJI RADY GMINY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM

Odbytej w dniu  22 czerwca   2005 roku

 

 

Godzina rozpoczęcia 10.00

Godzina zakończenia 13.00

Miejsce Sesji – sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury.

 

 

            W obradach Sesji udział wzięło 13 radnych oraz goście zaproszeni tj. Przewodniczący Rady Powiatu Juliusz Lipski, Wójt Gminy i jego zastępca, Radny Rady Powiatu Marek Błażejewski, Komendant Komisariatu Policji Nadkomisarz Stanisław Chałupa, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Marian Ziemczonek, Z-ca Komendanta Straży Granicznej, Przewodniczący Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Aleksander Albrecht, dyrektorzy szkół i przedszkoli, pedagodzy szkolni,  sołtysi i przewodniczący Rad Sołeckich gminy Kamieniec Ząbkowicki, pracownicy Urzędu Gminy i jednostek podległych, mieszkańcy Gminy.

 Radni nieobecni:

Ryszard Bierut

Krzysztof Cieliński

Obrady Sesji otworzył Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Gembara stwierdzając quorum, przy którym mogła obradować i podejmować uchwały Rada Gminy.

Następnie Przewodniczący zapoznał z proponowanym w zaproszeniach porządkiem obrad,

Radny Stanisław Wichrowicz – zwrócił uwagę, że  radny Ryszard Bierut  kiedyś złożył wniosek aby punkt zapytania i wolne wnioski następował przed podjęciem uchwał, i to Rada przegłosowała a obecnie jest inaczej.

Przewodniczący Rady Gminy – wyjaśnił radnemu, że każdorazowo porządek obrad proponuje Przewodniczący Rady Gminy i zwraca się do Rady o przyjęcie tej propozycji.

Rada Gminy większością głosów tj. 12 za i 1 wstrzymującym się od głosów przyjęła proponowany porządek obrad, a był on następujący:

  1. Otwarcie Sesji Rady Gminy.
  2. Zapoznanie z protokołem z poprzedniej Sesji Rady Gminy.
  3. Ocena bezpieczeństwa publicznego na terenie Gminy w tym:

- wystąpienie Komendanta Komisariatu Policji Stanisława Chałupy.

- dyskusja.

  1. Podjęcie uchwał.
  2. Sprawozdanie Wójta z działalności między Sesjami.
  3. Zapytania i wolne wnioski oraz odpowiedzi na nie.
  4. Zakończenie obrad Sesji Rady Gminy.  

 

Ad.2

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła treść protokołu XXIII Sesji  odbytej w dniu 14 maja 2005r.

 

 

 

 

 

 

-   2   -

Następnie Przewodniczący Rady Gminy udzielił głosu Przewodniczącemu Rady Powiatu Panu Juliuszowi Lipskiemu, który poinformował, że skorzystał z zaproszenia na Sesję aby podzielić się najbardziej aktualną informacją na temat budowy zbiornika kamienieckiego.

W pierwszych miesiącach tego roku napływały do Starostwa Powiatu nieciekawe informacje dotyczące budowy zbiornika. Od Pana Posła Jedonia, ale nie tylko, były informacje pozytywne, że w roku bieżącym do przerobienia jest ok.6mln zł na dokumentację, studium itp

Natomiast inaczej zachowywała się dyrekcja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Pan Wójt przygotowując plan zagospodarowania przestrzennego w miesiącu marcu bądź kwietniu wystąpił do Wojewody i Marszałka Województwa Dolnośląskiego z prośbą o informację na temat zbiornika kamienieckiego. Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne odpowiada, że zbiornik kamieniecki jest ujęty w planie zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego jeszcze uchwałą Sejmiku Dolnośląskiego z sierpnia 2002r. Natomiast w części tej uchwały w  jednym z punktów jest następujący zapis „ w okresie uzgadniania i opiniowania planu województwa dolnośląskiego w centralnym rejestrze  programów rządowych prowadzonym na podstawie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym nie zawarto zadań rządowych przewidzianych do realizacji na terenie naszego województwa, czyli wynika z tego, że na najbliższe lata nie jest ujęty do realizacji zbiornik kamieniecki jako zadanie rządowe.

Dyrektor Wojewódzkiego Biura  Urbanistycznego w konkluzji przytoczonego pisma informuje, że nie umieszczenie w planie zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego zadań rządowych z Programu dla Odry 2006, nie wyklucza konieczności ujęcia  realizacji zbiornika Kamieniec  Ząbkowicki zarówno w planie województwa dolnośląskiego jak i w planie Gminy co zostało uczynione.

Z racji tego, że jest to zadanie nie gminne, ale o zasięgu Dolnośląskim bo mieści się w Programie dla Odra 2006 Prezydium Rady Powiatu z Zarządem Powiatu zdecydowało, że odbędą wyjazdowe posiedzenie Komisji Rozwoju Regionalnego Rady Powiatu na terenie Gminy Kamieniec zapraszając na nie przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu aby uzyskać wiarygodne informacje, co dalej z tematem zbiornika. Takie spotkanie odbyło się w dniu 17 czerwca w siedzibie U.G w Kamieńcu. Uczestniczył w nim Z-ca Dyr. RZGW Pan Bartosiewicz, który przekazał informacje nieciekawe tj., że w planie Budżetu Państwa na rok 2004 czy 2005 zaplanowane są  do przerobienia określone pieniądze, ale przedstawiciel Biura Pełnomocnika Rządu stwierdza, że przesuwany jest w terminie do realizacji zbiornik kamieniecki na okres od 7-10 lat ponieważ pilniejszy do budowy jest zbiornik raciborski, a obecnie na terenie powiatu są planowane do budowy dwa mniejsze zbiorniki w Tarnowie i Pawłowicach, które mają ochronić Kamieniec Ząbkowicki przed powodzią natomiast rzeka  Nysa Kłodzka jako  by nie zagraża Kamieńcowi. Na tym posiedzeniu stwierdzono jednoznacznie, że nie można się zgodzić z takim stanowiskim, i że należy działać w kierunku zmiany przewidywanego planu.

Zdecydowano, że najbliższe spotkanie odbędzie się z Komisją Rady Gminy z Kamieńca i Barda z udziałem Wójta Kamieńca i Burmistrza Barda, Starosty Ząbkowickiego, przedstawicieli RZGW, ale i również przedstawiciela Biura Pełnomocnika Rządu Programu dla Odry 2006.

W dalszej części Przewodniczący Rady Powiatu zapoznał z treścią pisma jakie Pełnomocnik Rządu ds. Programu Odra 2006 skierował do Posła Mieczysława Jedonia po interwencji Pana Wójta i Starosty u Posła odnośnie realizacji budowy zbiornika /treść pisma stanowi zał. nr 12 do protokołu/.

 

-   3   -

 

Jednocześnie Pan Przewodniczący Rady Powiatu przekazał informację, że w dniu 28 czerwca odbędą się rokowania na obiekt ZOL-u Kamienieckiego, po trzech przetargach, które nie doszły do skutku. Są trzy oferty. W dalszym ciągu jest przewidziana zdrowotna funkcja tego obiektu.

 

Ad.3

 Głównym tematem Sesji była Ocena bezpieczeństwa publicznego na terenie Gminy. Wystąpienie w tej sprawie Komendanta Policji Nadkomisarza Stanisława Chałupy stanowi załącznik Nr 1 do protokołu.

Na zakończenie swojego wystąpienia Pan Komendant poinformował, że w ostatnim czasie jeden z radnych popełnił przestępstwo drogowe jadąc samochodem w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.  

Następnie głos zabrał Wójt Gminy  uważając, że znakomita większość mieszkańców naszej Gminy jak pomyśli o zagrożeniu to na pierwszym miejscu stawia powódź czego dowodem było ostatnie podtopienie na skutek gwałtownej ulewy. Zachowanie ludzi jest następstwem powodzi  1997 roku. Są również zagrożenia budowlane, na które w naszej gminie reagujemy wcześniej w współpracy z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego. Przykładem tego był budynek w Topoli czy Cegielnia po pożarze. Do tej kategorii można również zaliczyć usuwanie drzew stwarzających zagrożenie w miejscu publicznym a niejednokrotnie usytuowanych na prywatnych posesjach . Wójt podziękował sołtysom za wcześniejsze informacje, gdzie szczególnie istnieją takie zagrożenia.

Omijają nas choroby związane z sanitarnym zagrożeniem. Gmina nasza składająca się z 14 sołectw posiada  tylko w części Kamieńca kanalizację. Natomiast w pozostałych sołectwach poza paroma sporadycznie wybudowanymi przydomowymi oczyszczalniami ścieków nie ma powodu do dumy.  Rada Gminy uchwaliła dofinansowanie w wys. 2 tys. Zł dla każdego kto zechce wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, ale chętnych nie ma wielu to są 2-3 w roku. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej wszystkie kraje, które weszły w jej skład muszą do 2008 roku posiadać pełną kanalizację i oczyszczalnie ścieków na wsiach i do 2013 r. w miastach.

Następnym zagrożeniem jest zagrożenie socjalne, znakomita część mieszkańców tj. aż 28% to bezrobotni. Liczymy, że w tym roku w sierpniu będzie nowa ustawa o robotach publicznych, która umożliwi gminom ich organizację. Niepokojący jest fakt, że 16 ludzi z wyższym wykształceniem w naszej gminie nie posiada pracy.

Wójt uważał, że w gminie nie ma zagrożenia zdrowotnego, pomijając kondycję zdrowotną każdego z mieszkańców. Postawienie na Medicus było dobrą decyzją Rady Gminy. Ta firma działa dobrze i nie ma na nią skarg.

W dalszej części Wójt złożył gratulacje Komendantowi i wszystkim policjantom za najwyższą lokatę wykrywalności przestępstw pospolitych w stosunku do innych Komisariatów.

Wójt pozytywnie wyrażał się o policjantach, strażakach, harcerzach, organizatorach imprez masowych, młodzieży szkolnej. Jesteśmy organizatorami coraz to większych imprez masowych i od wielu już lat na tych imprezach jest spokój. To świadczy pozytywnie również o obywatelach, którzy  odpowiednio zachowują się na tych imprezach.

Podziękował radom sołeckim, sołtysom, radnym, którzy organizują festyny czy też inne imprezy również sportowe.

 

 

 

-   4   -

 

Radny Henryk Orzechowski – zwrócił się do Komendanta Policji z wnioskiem Komisji Rolnictwa Rady Gminy aby dzielnicowi w ramach codziennej pracy dotarli do tych osób, które nie posiadają kubłów na śmieci w formie przypomnienia o takim obowiązku a następnie egzekwowania ich.

Na co Komendant Stanisław Chałupa wyjaśnił, że są poczynione wstępne uzgodnienia. Pracownik Urzędu Gminy Pan Harasymowicz zobowiązał się do dostarczenia wykazu osób, które nie posiadają zawartej umowy na wywóz nieczystości stałych a dzielnicowi w ramach codziennej służby postarają się to  wyegzekwować.

 

 

Ad.4

Przystąpiono do podejmowania uchwał w głosowaniu jawnym przy obecności 13 radnych.

- UCHWAŁA NR XXIV/130/05 w sprawie wniosku o przystąpienie do Międzygminnego Związku Celowego w Kłodzku – podjęta jednogłośnie – zał. Nr 2

-  UCHWAŁA NR XXIV/ 131/ 05 w sprawie powołania Komisji Statutowej – podjęta większością głosów tj. 12 za i 1 wstrzymującym się od głosu – zał. Nr 3

- UCHWAŁA NR XXIV/132/05 w sprawie powołania komisji inwentaryzacyjnej do sporządzenia spisów inwentaryzacyjnych mienia komunalnego – podjęta jednogłośnie zał.nr 4

- UCHWAŁA NR XXIV/133/05 w sprawie zmiany uchwały Nr XIV/87/04 Rady Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości wchodzących w skład gminnego zasobu nieruchomości, oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata- podjęta jednogłośnie zał.nr 5

UCHWALA NR XXIV/134/05 zmieniająca uchwałę Nr XIV/86/04 Rady Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim z dnia 30 czerwca 2004r. w sprawie zasad sprzedaży nieruchomości rolnych wchodzących w skład gminnego zasobu nieruchomości – podjęta jednogłośnie – zał. Nr 6

          Obrady opuścił radny Ryszard Padoł.

UCHWAŁA NR XXIV/135/05 w sprawie zmiany nieruchomości stanowiących własność Gminy – podjęta jednogłośnie zał. Nr 7

         Obrady opuściła radna Zdzisława Wróbel.

- UCHWAŁA NR XXIV/136/05 w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Gminy na 2005r. podjęta większością głosów tj. 9 za i 2 wstrzymujących się od głosu – zał nr 8

- UCHWAŁA NR XXIV/137/05 w sprawie zaciągnięcia długoterminowych pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oddział w Wałbrzychu oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na finansowanie zadania inwestycyjnego p.n. „ Budowa Oczyszczalni Ścieków w Kamieńcu Ząbkowickim „ – podjęta większością głosów tj. 9 za i 2 wstrzymujących się od głosu – zał. Nr 9

 

Przewodniczący Rady Gminy ogłosił 10 min przerwy.

Ad.5

Sprawozdanie Wójta z działalności między Sesjami stanowi zał nr 10 do protokołu.

Ad. 6

 W punkcie zapytania i wolne wnioski kolejno głos zabierali:

Wójt Gminy zwrócił się z prośbą o wyrażenie zgody na nieodpłatne przekazanie krawężników betonowych dla OSP Kamieniec I potrzebnych do odgrodzenia placu z obeliskiem upamiętniającym 60 lecie OSP. Prezes OSP Kamieniec I zapewnił, że nie spowoduje to zmniejszenie miejsc parkingowych.

 

-   5   -

 

Na pytanie Radnego Marcina Czerniec o jaki typ krawężnika chodzi Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że są krawężniki piaskowce, które kosztują 20, 74 zł za sztukę natomiast krawężnik betonowy kosztuje 3,40 zł za sztukę. Potrzeba 35 metrów krawężnika.

Grzegorz Urbaś Naczelnik OSP Kamieniec I – poprosił o przekazanie nieodpłatnie krawężników granitowych. Mimo tego, że koszt ich jest duży strażacy są skłonni to odpracować.

Radny Stanisław Wichrowicz zapytał czy dotychczas ZGKiM zagospodarował chociaż część krawężników, które składowane są na ich placu. Radny jest za przekazaniem krawężników granitowych ponieważ nie widzi potrzeby aby nadal tam leżały.

Radny Leszek Szczucki – był zdania, że takie miejsce nie powinno być okolone obrzeżem betonowym tylko kamiennym.

Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie, w którym Rada Gminy wyraziła zgodę na nieodpłatne przekazanie krawężników granitowych dla OSP Kamieniec Ząbkowicki

Następnie głos zabrał Radny Janusz Kaszuwara i jako radny podziękował Panu Wójtowi za przesłaną odpowiedź na zadane pytania na poprzedniej Sesji nie mniej jednak chciałby na ten temat jeszcze porozmawiać na Komisji. Ponieważ w ostatnim posiedzeniu Komisji Wójt nie mógł uczestniczyć więc do tematu pozwoli sobie wrócić w sprawach różnych na następnym posiedzeniu Komisji.

W dalszej części jako przedstawiciel Klubu Radnych „Samorządni” złożył wniosek o podjęcie decyzji o umożliwienie działań w kierunku nadania osiedlu przy ul, Nauczycielskiej, Zamkowej, XXX-lecia PRL im. Jana Pawła II. – treść wniosku wraz z uzasadnieniem stanowi załącznik nr 11 do protokołu. Wniosek ten radny złożył na ręce Przewodniczącego Rady Gminy, który zapewnił, że podda go pod dyskusję wszystkich Komisji Rady Gminy.

O głos poprosiła obecna na sali Pani Maria Kosiec. Przewodniczący Rady Gminy udzielił jej głosu prosząc o ograniczenie w czasie  wypowiedzi.

Pani Kosiec powiedziała, że o Sesji dowiedziała się z prasy, dlatego wcześniej nie mogła się lepiej przygotować, ale ma kilka wniosków, które przekaże.

Po ostatniej Sesji, w której ona nie uczestniczyła radna Maria Kacik biegała po ulicy Złotostockiej i wyzywała ją, że ta „K” Czechowska Kosiec włączyła się i te mamuty wygrały a oni przegrali. Zwróciła uwagę, że jest to jej uczennica, dobrze, że nie była jej wychowawczynią.

Przypomniała, że mamuty żyły w erze azoiku a szczątki ich znajdują się w jaskini smoczej w Kletnie. Na Panią z literką „K” nie daje się ponieważ ma 68 lat, jest babunią ma usuniętego guza i to jest odpowiedź na głupotę radnej Kacik. Dziwi się, że nauczycielka radna nie zabiera głosu tam gdzie powinna na Sesji negując to co powiedziała na poprzedniej Sesji i wówczas przyjęła by to z uznaniem.

W gazecie pojawił się artykuł radnego Kaszuwary, który uważa Ją i Pana Galika za zniedołężniałych starców , ograniczonych umysłowo. Uważa, że nie jest aż tak umysłowo ograniczona jeżeli zabiera głos a uczyła się logiki i umie logicznie myśleć, rozumować i kojarzyć a co do niektórych perełek pomyliła się i przyznała rację Panu Kaszuwarze.

 Odnosząc się do artykułu w Tygodniku do wywiadu, którego udzielił Wice Wójt  inż. Jerzy Hermanowski,według Pani Kosiec były to same głupoty i głupstwa    

Zadała pytanie jak można pisać takie głupoty, kiedy gazetę czytają ludzie myślący i sprawować funkcję tak wysoką i ośmieszać Radę Gminy. Posiadając wykształcenie inż. Poprosiła aby nie mylić tego z mag inż. W udzielonym wywiadzie chodziło o to aby nie budować toalety na stadionie, ale żeby kibice korzystali z toalety sportowców. Uważała to za głupotę i poinformowała jak ten problem rozwiązać logicznie i gdzie powinna być umieszczona toaleta.

-   6   -

 

 Druga nielogiczna sprawa podana przez Wice Wójta to to ażeby ludzie oczekujący na autobus korzystali z toalet w Urzędzie Gminy. Jest to nonsens bo wystarczy strzałka wskazująca toaletę w Restauracji.

Według Pani Kosiec Pan Hermanowski ma za wysokie pobory i należy mu je obniżyć o tysiąc zł. Miesięczne pobory Pana inż. Hermanowskiego wynoszą 6,5 tys. Zł co się równa Jej półrocznym emeryturom po wyższych studiach i 35 latach pracy.

 Następnie Pani Kosiec przystąpiła do spraw bieżących. Poinformowała, że  zachorowała, posiada od 4 lat sztuczną zastawę w sercu a ma gwarancję na 15 lat to znaczy, że jeszcze 11 lat będzie gnębić i męczyć i karać za głupoty dotąd dokąd będzie jeszcze logicznie myśleć i nie będzie mieć sklerozy.

 Kiedy odchodziła dwie kadencje temu miała obiecane, że będą wylane piękne aleje na cmentarzu.  W tej chwili ludzie dbają o groby, ale nigdzie nie ma tak zaniedbanych alejek jak w Kamieńcu. Ostatnio uczestniczyła w pogrzebie w Byczeniu i tam alejki są piękne. Sam ZGKiM tego nie zrobi bo go nie stać i zaproponowała jak będzie robiona wylewka na ulicy Złotostockiej aby wylać również na cmentarzu od głównej bramy do krzyża.

Następna poruszona sprawa przez Panią Kosiec to stadion, który w tej chwili jest w remoncie, usuwane są karcze ze stadionu, zaproponowała aby ze stadionu zniknęły raz na zawsze budy, garaże, które nie służą niczemu tylko lewemu handlowi, nigdy w tych garażach blaszakach nie stał żaden samochód. Kiedyś handlowało się w nich spożywczymi produktami, później wieńcami wycinając na lewo wszystkie młodniki a ostatnio jest tam hurtownia paliwa, co zagraża jej niebezpieczeństwu ponieważ te garaże znajdują się 2 m od jej posesji. Pani Kosiec poinformowała, że jest ubezpieczona na 60 tys., ale są lokatorzy nie ubezpieczeni a grozi im wybuch i nieszczęście. Są to lewe hurtownie skąd  paliwo dostarczane jest do CPN Międzylesie.

Przy ostatniej wizycie u dentysty Pani Kosiec dostała krwotok i mąż zawiózł ją do szpitala do Ząbkowic. Cały pobyt w tym szpitala opisała Pani redaktor i w przyszłym tygodniu będzie artykuł w Wiadomościach na ten temat. Tytuł tego artykułu to Szpital widmo w Ząbkowicach

Przewodniczący Rady Gminy podziękował Pani Kosiec za kilka uwag pouczających, ale jako Przewodniczący uważa, że Pani Kacik godnie reprezentuję Radę Gminy a jako wieloletnią nauczycielkę na takie słowa nie byłoby ją stać. Na co Pani Kosiec odpowiedziała, że ma na to świadków.

 W dalszej części Przewodniczący Komisji rewizyjnej Henryk Orzechowski zapoznał w protokołami posiedzeń Komisji Rewizyjnej odbytej w ostatnim czasie.

Natomiast członek Komisji Statutowej Stanisław Wichrowicz zwrócił się z apelem do wszystkich radnych o zgłaszanie propozycji zmian do Statutu Gminy.

Ad.7

Wyczerpując wszystkie punkty porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Gembara podziękował radnym i gościom za udział w Sesji i ogłosił zakończenie jej obrad.  

 

  

Protokołowała: H.Moskal

.

 

««« powrót
 

Kamieniec Ząbkowicki      IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska